berichten 9e Algemene Vergadering van de Internationale Kartografische Vereniging (ICA) Bournemouth, dinsdagmorgen 1 Ok tober 1991, 10.20 uur. De 35 aan- wezige vertegenwoordigers ('delega- tes') van de lidstaten van de ICA en de andere aanwezigen op de publieke tribune worden onrustig. Een half uur eerder is de belangrijkste stem- ming geweest: die voor de 7 vice- presidenten van de ICA, waarin elk land zijn voorkeur uit de 14 kandi- daten moest aangeven. De vertegen- woordiger van de verkiezingskom- missie heeft al 5 minuten geleden een papier op de bestuurstafel ge- legd, maar ICA-president Fräser Taylor heeft geen uitslag bekend ge- maakt, alleen wat met zijn mede- bestuursleden zitten fluisteren, en is gewoon verder gegaan met het be- handelen van de agendapunten. Het is al de tweede maal dat de delegates vergaderen in Bournemouth: de dag vöör het eigenlijke kongres begon, op 23 September, zijn ze ook al de hele dag bezig geweest over de veran- deringen in de Statuten en met de verslaglegging en verantwoording over de aktiviteiten gedurende de af- gelopen vier jaar. Bovendien hebben ze 5 nieuwe leden toegelaten: Alba- nie, Nicaragua, Panama, Roemenie en Uganda (waarmee het ledental op 71 is gekomen) en een aantal in- stitutionele leden, waaronder het ITC. Maar de beslissingen over de körnende vier jaar moeten deze dins dagmorgen worden genomen. Voor- zitter en sekretaris-generaal/penning- meester zijn net gekozen: prof. Fräser Taylor van de Carleton Uni- versiteit in Ottawa, Canada is herko- zen als voorzitter en de nieuwe sekretaris-generaal/penningmeester is Jean-Philippe Grelot, werkzaam als direkteur marketing bij het IGN in Parijs. De begroting voor de kö rnende vier jaar 157.000) en de jaarlijkse kontributie zijn al goedge- keurd, en er is al vastgesteld wat de taakstelling ('terms of reference') wordt van de verschillende ICA-kommissies. Dan deelt Fräser Taylor mee dat de resultaten van de verkiezing nog niet bekend zijn en dat er een half uur wordt ge- pauzeerd. Nieuwsgierig drommen de kartogra- fen naar buiten en proberen van hun vertegenwoordigers in het hoofd- bestuur ('executive committee') te weten te komen wat er aan de hand is, maar kennelijk is er een informa- tieverbod (later blijkt dat de nog zit- tende vice-presidenten echt niets wisten, de voorzitter had de infor- matie onder zieh gehouden). Wanneer de vergadering na de pauze wordt heropend, blijkt dat het be- stuur zieh inmiddels over procedure- kwesties heeft gebogen: de stemmen staakten en er zijn verschillende mogelijkheden om daar uit te ko men. Men stelt voor om opnieuw te laten stemmen op de twee kandida- ten die elk evenveel stemmen kregen, en nu op een gedeelde zevende plaats staan. Dat wordt aan- genomen, maar uit de zaal wordt verzocht om de namen van de eerste zes kandidaten alvast bekend te ma- ken, opdat men daarmee, bij de keu- ze, rekening kan houden. Het be- stuur heeft daar geen bezwaar tegen, en meldt dat als vice-president geko zen zijn: Kanakubo (Japan), Miran- da (Spanje), Papp-Vary (Hongarije), Pearce (Australie), mw Petchenik (USA), en Wood (Groot-Brittannie). Grote konsternatie bij Nederland: onze kandidaat Edzard Bos is er niet bij! Nog grotere konsternatie bij de Duitsers, die er vast op hadden gere- kend dat hun kandidaat Pfrommer zou worden gekozen; het is tot nu toe een gebruik geweest bij de ICA dat het land dat een konferentie or- ganiseert ook een vice-president le- vert, en Duitsland organiseert het volgende ICA-kongres in Keulen (mei 1993). De Chinezen, die net nog een in gloedvolle termen gestel- de biografie in drie pagina's van hun kandidaat hadden verspreid, praten opgewonden met elkaar. De Russen, Filippino's, Mexicanen en Zuidafrikanen zien er aangeslagen uit: ook hun kandidaten haalden het niet in de eerste ronde. Dan maakt Fräser Taylor bekend tussen welke twee kandidaten er gestemd zal wor den voor de zevende plaats: tussen die van Duitsland en Nederland (vlak voor de eerste stemming had Frans Depuydt van Belgie de kandi- datuur van prof. Kormoss nog inge- trokken ten gunste van de Neder- landse kandidaat). Als de stemformulieren zijn opge- haald heeft de verkiezingskommissie maar kort tijd nodig voor het vaststellen van de uitslag: Edzard Bos is gekozen. De Duitsers maken bezwaar tegen het feit dat ze nu, met het oog op het komend kongres, geen direkte link met het ICA- bestuur hebben, maar Taylor ant- woordt dat de ongeschreven regel om het organiserende land vertegen- woordigd te doen zijn niet in de Sta tuten is verankerd (na de vergadering wordt Duitsland alsnog gevraagd om tot het kongres in Keulen een waar- nemer naar de ICA-bestuursver- gaderingen te sturen). Inmiddels zijn ook de stemformulie ren voor de kommissievoorzitters op- gehaald, en wordt ook de uitslag van de verkiezingen voor het voorzitter- schap van die kommissies bekend ge- maakt, waarvoor meerdere kandida ten waren: Eric Anderson blijft voorzitter van de ICA Commission on Advanced Technology, Monique Pelletier blijft voorzitter van de Commission History of Cartogra- phy, M. Miksovsky wordt de nieuwe voorzitter van de Commission on Map Production Technology, A. Gal tier van de Commission on Thema- 6 KT 1991.XVII.4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 8