wijst dat men deze bijeenkomst in de eerste plaats wil gebruiken om de Iraanse kartografische gemeenschap na een isolement van ruim 10 jaren gelegenheid te geven kennis te nemen van recente ontwikkelingen in het vak en tevens om ervaringen uit te wisselen. Ook de zeer algemene om- schrijving van de conferentie- onderwerpen wijst hier op. Teneinde buitenlandse deskundigen, die voor deze opzet onmisbaar zijn, te anime- ren deel te nemen wordt aan alle au- teurs wier paper voor presentatie is geaccepteerd, te Teheran gratis hotel- accommodatie aangeboden. In be- paalde gevallen worden zelfs gratis vliegtickets naar Iran vice versa in het vooruitzicht gesteld. Teneinde te voorkomen dat het nationale aandeel in de conferentie in het gedrang komt door een overmaat van buiten landse bijdragen is vastgesteld dat slechts 40% van de totale spreektijd voor voordrachten van niet-Iraanse experts beschikbaar is. Aangenomen mag worden dat voordrachten in het Engels tijdig in het Farsi zullen worden vertaald. De ruime marge tussen de inleveringsdatum van defi- nitieve papers (20 maart 1992) en het begin der conferentie duidt erop dat hiervoor tijd is gereserveerd. Voor nadere inlichtingen wordt ver- wezen naar het National Cartograph- ic Centre, ICSM-Organising Com- mittee, Azadi Square-Merai Ave, Teheran, Iran, fax. 0098-021-901971. F.J. Ormeling sr Infographic De krantenwereld begint zieh steeds meer bewust te worden van het be lang van goede kaarten, diagrammen en illustraties als ondersteuning of verlevendiging van artikelen. In 1986 werd bij het Algemeen Ne- derlands Persbureau ANP gestart met de invoering van deze 'info- graphics'. Om efficient te kunnen produceren en ook om de onderlinge communicade zo eenvoudig mogelijk te houden, werden alle aangesloten krantenredacties van Apple Macin- toshes voorzien. Deze nieuwe wijze van presenteren maakte regelmatig overleg nodig, dat in eerste instantie door de redacties van een zevental kranten gevoerd werd. AI snel wilden alle 42 bij het ANP aangesloten krantenredacties bij dit overleg betrokken worden. Om met zoveel belangstellenden toch efficient te kunnen communiceren is op 22 mei 1991 de Belangenvereniging In- fographics Nederlandse Dagbladen (BIND) opgericht. Deze vereniging geeft sinds kort het tweemaandelijks tijdschriftje Info graphic uit waarin voor de beeldre- dacties belangrijke zaken worden besproken als: graphics, Software, ontwikkelingen op computergebied en grote veranderingen bij kranten. Infographic is ook voor niet-leden verkrijgbaar; voorlopig is de eerste jaargang nog gratis voor niet-leden (inmiddels is in januari 1992 nr. 2 uitgekomen); daarna zal er een abonnementsprijs worden vast gesteld. Een abonnement kan worden aange- vraagd bij het secretariaat van BIND: Postbus 1700, 1000 BS Am sterdam, tel. 020-5685577, faxnr. 020-5685575. G.W.J. van Omme Opleiding Kaart- en Atlasbeheer GO-H In September 1992 start bij de Stich- ting Gemeenschappelijke Opleiding (GO) in Den Haag voor de vierde keer de opleiding Kaart- en Atlasbe heer GO-H. De cursus rieht zieh op medewerkers die zijn belast met het beheer van kaartenverzameling of topografisch- historische atlassen. Ook belangstel lenden zonder relevante werkervaring kunnen zieh voor de cursus aanmel- den. In dit geval strekt het tot aan- beveling om via een stage enige praktijkervaring op te doen. Een ver eiste voor deelname is een algemene vooropleiding op havo-niveau. Na het behalen van het diploma be- schikken de cursisten over de nodige kennis en vaardigheden om een kaar tenverzameling of een topografisch- historische atlas op verantwoorde wijze te beheren. Bovendien kunnen zij als gekwalifieeerde gesprekspart- ner optreden voor de gebruikers van de collectie. De cursus is modulair opgebouwd. De eerste module, de kernmodule, Start op 22 September 1992 en be- staat uit de onderdelen collectievor- ming; beschrijving, ordening, ont- sluiting en catalogusbouw; automati- sering, materiele verzorging; dienst- verlening; kaarten in archieven. De volgende vervolgmodulen starten vanaf eind januari 1993: Moderne kartografie: kaartver- vaardiging; inhoudelijke aspecten; vormgeving van kaarten Geschiedenis van de kartografie: algemene inleiding; overheidskar- tografie; particuliere kartografie Kennis van afbeeldingen: tekenin- gen; prenten; technische teke- ningen Kennis van foto's en audiovisuele media Gebruik van kaarten en afbeeldin gen bij geografie en topografie: ontwikkeling van het landschap; ontwikkeling van het stadsbeeld Afbeeldingen van de historie en van het maatschappelijk leven. De opleidingscommissie, waarvan de leden in de beroepspraktijk werk- zaam zijn, toetst regelmatig het leer plan en past dit, waar nodig, aan. De cursus wordt afgesloten met een mondeling examen dat door de Cen trale Examencommissie wordt af- genomen. Het diplomaprogramma bestaat uit de kernmodule en tenminste vier ver volgmodulen. De kosten hiervan be- dragen/3.200,-. Daarnaast kunnen de vervolgmodulen /310,- als losse bijscholingsmodulen worden gevolgd. Voor nadere informatie en een in- schrijfformulier kunt u contact op- nemen met: Stichting GO, Cele- besstraat 89, 2585 TG Den Haag, tel. 070-3512380; contactpersoon is de heer P.J. Kuijper. Nieuwe tijdschriften KNAG Met ingang van januari 1992 zijn De Nieuwe Geografenkrant en het Geo- grafisch Tijdschrift opgehouden te bestaan. Vanaf januari 1992 geeft het Koninklijk Nederlands Aard- rijkskundig Genootschap (KNAG) twee nieuwe tijdschriften uit, name- lijk Geografie en Geografie- Educatief. Geografie is bestemd voor geografen van diverse diseiplines, terwijl Geografie-Educatief is be stemd voor aardrijkskunde- docenten. Voor meer informatie kunt u zieh wenden tot het KNAG, Postbus 80.123, 3508 TC Utrecht, tel. 030-532588/532757. 8 KT 1992.X VI 111

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 10