Kaartlezen in de jaren negentig; een onderzoek onder de gebruikers van de Bosch Travelpilot N.J.G. Gielen Voor het zoeken van de weg, het doel waarvoor kaarten vanouds worden gebruikt, voldoen papieren kaarten niet altijd even goed. Voor het snel vinden van een bestemming zijn ze niet altijd even geschikt. Bekend zijn de tafereien van een toerist die met een kaart in zijn hand alsnog om de weg moet vragen. Dil komt omdat kaartlezen toch een zeker inzicht vereist. In de jaren tachtig heeft de automatisering ook op dit gebied zijn intrede gedaan. Door de grote veranderingen op het gebied van harde electronica (goedkope en snelle rekenproces- soren, goedkope gegevensopslag) is er ruimte ontstaan voor een aantal nieuwe Produkten. De meeste van deze zoge- naamde Reis Informatiesystemen zijn nog in ontwikkeling. Enkele andere zijn al op de markt, maar moeten hun econo- misch bestaansrecht nog bewijzen Theres, 1991). In dit artikel wordt een dergelijk Reis Informatiesysteem, de Bosch Travelpilot, nader besproken. Daarbij wordt speciaal mgegaan op de ervaringen van de mensen die al längere tijd gebruik maken van dit autonavigatiesysteem. Hoe werkt de Travelpilot? De Bosch Travelpilot is een autonoom navigatiesysteem voor in de auto. Het bestaat uit een aantal componen- ten die alle in de auto gemonteerd dienen te worden (fi- guur 1). Voor vertrek toetst de bestuurder van de auto via de monitor de bestemming in. Daarbij kan het gaan om een straatnaam, een treinstation, een vliegveld of een belangrijk gebouw. Op de monitor toont de Travelpilot aan de bestuurder op een digitale kaart van het Neder- landse wegennet, continu de exacte locatie van de auto en de richting naar de ingetoetste bestemming. Het vaststellen van de afgelegde weg wordt gedaan door het aantal omwentelingen van de wielen te meten. De wiel- sensoren meten daarnaast bij het rijden van bochten het verschil in afgelegde weg tussen beide wielen. Daar- uit kan de hoek van de gereden bocht gemeten worden. Naast de wielsensoren wordt een electronisch kompas gebruikt om de rijrichting ten opzichte van het magne tische noorden te meten. Deze meetresultaten worden vergeleken met de digitale wegenkaart. De positie van de auto wordt op de kaart als een pijl afgebeeld (fig. 2). Deze pijl heeft een vaste plaats op het scherm en wijst altijd naar boven. Het straatbeeld wordt dus zo ge- toond als het door de bestuurder door de voorruit wordt gezien. De kaart schuift tijdens het rijden als het wäre onder de pijl door en wordt bij bochten dienover- eenkomstig gedraaid. Eigenlijk is dit het principe van de meerijdende kaartlezer die zijn vinger op de kaart houdt en tegelijk de kaart meedraait met de bewegingen van de auto. De Travelpilot geeft daarnaast dan ook nog middels een andere pijl de richting naar de inge toetste bestemming. Kortom de Travelpilot geeft de bestuurder antwoord op de twee centrale vragen ten aanzien van navigatie: waar ben ik en waar moet ik naar toe? Introductie op de Nederlandse markt De Bosch Travelpilot werd in mei 1989 op de Westduit- se markt geintroduceerd. Precies een jaar later volgde de introductie op de Nederlandse markt. Kort daarna is door drs. S.L. Teerlink van de Erasmus Universiteit te Rotterdam onderzocht welke marktseg- menten voor Travelpilot te identificeren zijn en wat de oordelen zijn over Travelpilot in deze marktsegmenten (teerunk, 1990). Een paar bevindingen van dit weten- schappelijk onderzoek waren dat de Travelpilot gezien werd als een navigatiesysteem met unieke voordelen, dat het een zeer innovatief geografisch produkt was en beter voorzag in de behoefte van de automobilist dan kaartmaterialen. Veel van de conclusies van dit onder zoek waren echter gebaseerd op interviews met perso- nen die kort met de Travelpilot hadden kennisgemaakt. Daarom is besloten om nogmaals een marktonderzoek te verrichten, nu naar de ervaringen van de huidige ge bruikers van de Travelpilot, die al langer met het sys- teem werken. Figuur 1. De verschillende componenten in de auto: monitor, Computer, wielsensoren en kompas. KT 1992.XVIII.1 23

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 25