"■»s Figuur 2. De monitor. De pijl in het midden geeft de positie van de auto aan. De pijl bovenin wijst de richting naar het doel. Doelstelling van het onderzoek Nog steeds is de Bosch Travelpilot het enige werkende autonavigatiesysteem dat in Nederland verkrijgbaar is. De gebruikers van dit systeem zijn daardoor de enigen die concrete ervaringen hebben opgedaan met de wer- king van deze geautomatiseerde vorm van kaartlezen. Zij vormen daardoor een unieke onderzoeksgroep voor het analyseren van dit geheel nieuwe produkt. Als geen ander kunnen zij oordelen over de werking in de prak- tijk. Daarbij gaat het om aspecten als de betrouwbaar- heid en de nauwkeurigheid van de Bosch Travelpilot en over het functioneren van dit high-tech produkt in de alledaagse werkelijkheid. Maar naast het technisch functioneren van de Travelpilot is het ook van belang om te weten wat de werkelijke ondersteuning is die een autonavigatiesysteem kan bieden; in welke mate kan men spreken van tijds- en kostenbesparing? Deze gegevens zijn onder andere van belang bij het be palen in hoeverre autonavigatiesystemen een rol kunnen speien bij het verminderen van het totaal aantal gere- den kilometers in Nederland. Ook voor de overheid is het actueel om te weten in welke mate autonavigatie systemen kunnen bijdragen aan bijvoorbeeld het terug- dringen van de fileproblematiek. De doelstelling van dit onderzoek is antwoord te krij- gen op de volgende vier centrale onderzoeksvragen: wie is tot dusverre geinteresseerd in autonavigatie in het algemeen en de Bosch Travelpilot in het bij- zonder? wat zijn de feitelijke besparingen die optreden bij gebruik van de Bosch Travelpilot? hoe groot is de betrouwbaarheid en de nauwkeurig heid van de Bosch Travelpilot? welke toekomstige ontwikkelingen worden door de huidige gebruikers van de Travelpilot als meest wen- selijk ervaren? Met het doel om antwoord te krijgen op deze genoem- de onderzoeksvragen is een enquete ontworpen die is toegestuurd aan alle bekende gebruikers van de Travel pilot. Door 75 gebruikers is het enqueteformulier daad- werkelijk ingevuld en geretourneerd. In dit artikel wordt verslag gedaan van de belangrijkste uitkomsten van het onderzoek. Doelgroep De doelgroep voor de verkoop van de Travelpilot valt theoretisch eenvoudig te omschrijven als zijnde een ie- der die regelmatig met de auto onderweg is en daarbij tijd verliest bij het zoeken naar onbekende bestemmin- gen. In de praktijk blijkt dat dit betrekking kan hebben op vele verschillende branches, uiteenlopend van de transportsector tot electronicabedrijven, handelsmaat- schappijen, overheid en de autobranche. Wel kan ge- steld worden dat het in het algemeen gaat om de wat kleinere bedrijven; meer dan de helft van de responden- ten is afkomstig uit ondernemingen die minder dan 50 medewerkers in dienst hebben. Weer de helft daarvan is zelfs afkomstig uit ondernemingen met minder dan 10 medewerkers. Een zeer beperkt aantal respondenten is afkomstig uit een bedrijf dat meer dan 500 medewer kers in dienst heeft. Navenant is ook de omvang van het Wagenpark van de meeste bedrijven die al gebruik maken van de Travelpi lot beperkt. Het aantal particulieren dat alleen voor privedoeleinden een Travelpilot aanschaft is zeer gering. Ook de functie die de verschillende gebruikers van de Travelpilot binnen de ondernemingen hebben loopt sterk uiteen. Het gaat daarbij om zowel directeuren als bijvoorbeeld service-monteurs. Opvallend is dat toch meer dan de helft van de respondenten gerekend kan worden tot de categorie management/directie. Gecombineerd met het beeld van de wat kleinere be- drijfsomvang lijkt het erop dat het gaat om flexibele ondernemingen met een snelle besluitvorming en een positieve houding ten opzichte van een geheel nieuw en innovatief produkt. Reden van aanschaf (figuur 3) Niet geheel onverwacht blijkt het besparen van tijd de belangrijkste reden te zijn waarom de huidige gebruik ers van de Travelpilot tot aanschaf zijn overgegaan. Een gevolg van tijdsbesparing is logischerwijs kostenbespa ring. Toch wordt dat laatste veel minder vaak als reden genoemd voor de aanschaf van een autonavigatie systeem. Daarentegen speelt comfort vaak wel een doorslaggevende rol. Bijna iedereen weet hoe ongelegen en vervelend het zoeken naar onbekende bestemmingen kan zijn. Zeker als daarbij ook nog eens sprake is van een zekere tijdsdruk omdat men nu eenmaal graag op tijd bij een volgende afspraak wil zijn. Dit leidt al snel tot stress-situaties. Dat deze situaties door het gebruik van een autonavigatiesysteem verminderd kunnen wor den is voor veel respondenten van groot belang geweest bij het kopen van de Travelpilot. Zoals al eerder besproken blijkt ook het innovatieve ka- rakter van de Travelpilot een belangrijke reden voor de KT 1992.X V 111.1 24

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 26