Figuur 3. Belangrijkste redenen voor aanschaf van de Travelpi lot. aanschaf ervan. Gebruikers vinden het een interessant produkt en willen het alleen al daarom in hun auto hebben. Een laatste, maar voor de fabrikant misschien wel be langrijkste, reden voor aanschaf is dat bedrijven met een omvangrijk Wagenpark eerst een Travelpilot willen uitproberen. Men wil eerst de proef op de som nemen of het systeem werkelijk goed functioneert voordat men het gehele Wagenpark ermee uitrust. Is de Travelpilot gebruikersvriendelijk? Omdat een autonavigatiesysteem onder andere het besparen van tijd als doel heeft, moet dit consequenties hebben voor de bediening. Het inprogammeren van de te (be)zoeken bestemmingen en het bedienen van de verschillende functies moeten zeer eenvoudig zijn en mögen niet al te veel tijd kosten. Daarom heeft Bosch ervoor gekozen om de bedieningssoftware van de Tra velpilot geheel menu-gestuurd te maken (figuur 4). In een oogopslag is daardoor te zien welke knop waar- voor dient en hoe snel en eenvoudig iets ingegeven kan worden. Op een uitzondering na geeft dan ook iedereen te kennen dat hij of zij alle functies van de Travelpilot goed beheerst. Vrijwel alle gebruikers van de Travelpilot vinden het een gebruikersvriendelijk systeem. De enige Figuur 4. De Travelpilot is volledig menugestuurd. KT 1992.X V1111 kanttekening die men hierbij plaatst is dat het wisselen van schaalniveau sneller zou moeten gaan. Bij de Tra velpilot is het mogelijk om een landkaart op negen ver schillende schaalniveaus te tonen. Als men al rijdend wil wisselen van de meest gedetailleerde kaart naar de kaart met het grootste overzicht dan duurt dit volgens sommige respondenten te lang. Overigens zijn al rijdend slechts een aantal functies van de Travelpilot te bedienen. Dit is een ingebouwde veilig- heid om te voorkomen dat mensen tijdens het rijden te- veel op het beeldscherm gaan kijken. Door sommige mensen werd echter aangegeven dat zij altijd met een bijrijder werken die wel veilig alle functies al rijdend kan bedienen. Om aan deze wens, van bijvoorbeeld am- bulancediensten, tegemoet te komen, kan op aanvraag voor een aanpassing van de Software gezorgd worden. Besparingen De belangrijkste reden voor de aanschaf van een auto navigatiesysteem is het besparen van tijd en kosten. Het kan bij tijdsbesparing gaan om een ambulancedienst die nu eerder bij een ongeluk is, of om een account manager die op die manier meer klanten per dag kan bezoeken. Het besparen van tijd heeft ook een bespa- ring van kosten tot gevolg. Daarnaast is er sprake van kostenbesparing omdat er minder kilometers zullen worden gereden. Hoe groot deze besparingen in werkelijkheid zijn is erg moeilijk vast te stellen. Bijna niemand meet hoeveel tijd dagelijks verloren gaat met het zoeken naar de weg. Het bepalen van hoeveel tijd en kosten werkelijk bespaard worden is daarom vooral gebaseerd op het idee dat de respondenten zelf hebben ten aanzien van de gerealiseerde besparingen. Daarbij speelt ook een rol de wijze waarop voorheen de weg werd gezocht. Verreweg het grootste deel van de respondenten maakte daarbij gebruik van het Shell 100.000 stratenboek. Ook de informatieborden längs de kant van de weg werden veelvuldig geraadpleegd. Eigen- lijk alleen de professionele koeriers- en transportonder- nemingen maakten gebruik van afzonderlijke (Falk plan) stadsplattegronden. Vaak werd aangegeven dat juist ook in de kleinere dorpen en buitenwegen door het ontbreken van geschikt kaartmateriaal grote Proble men ontstonden bij het zoeken naar de weg. Een andere steeds populairder wordende methode is om de instelling die bezocht wordt via de autotelefoon op te bellen. De bestuurder wordt dan als het wäre door de telefonische aanwijzingen binnengeloodst. Een respon- dent gaf aan dat hij voorheen regelmatig op zondag- middag de route van de körnende week ging verkennen. Verreweg het merendeel van de respondenten geeft aan dat er tussen de 10 en de 30 minuten tijd per dag bespaard wordt door het gebruik van de Travelpilot (fi guur 5). Daarnaast zijn er een aantal uitschieters naar beide zijden. Een beperkt aantal respondenten geeft aan in het geheel geen tijd te besparen en een ander deel geeft aan tijdsbesparingen te realiseren tussen de 25 procent tijd kosten comtort innovatle test overig reden

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 27