Figuur 5. Tijdsbesparing per dag. 50 en 60 minuten per dag. De gemiddelde tijdsbespa ring bedraagt voor alle respondenten in totaal 23 minu ten per dag, dat is op jaarbasis een tijdsbesparing van 5 procent. Een groot deel van de respondenten kon wel aangeven hoe groot de tijdsbesparing per dag is, maar niet hoe groot de kilometerbesparing. Degenen die dit wel ver- meldden realiseren in het algemeen een besparing varie- rend van 5 tot 10 km per dag. Er is een aantal respon denten dat aangeeft per dag meer dan 20 km te besparen met het gebruik van de Travelpilot. De gemid delde kilometerbesparing bedraagt 13 km per dag. Het gevolg van deze tijds- en/of kilometerbesparing is een kostenbesparing voor de onderneming (figuur 6). De gemiddelde kostenbesparing die gerealiseerd wordt door gebruik te maken van de Travelpilot bedraagt 9 procent. Een veilige conclusie op basis van deze door de huidige gebruikers gerealiseerde besparingen is, dat de Travelpi lot door deze ondernemingen zeer snel terugverdiend zal zijn. Onnauwkeurigheden Een klein deel van de respondenten geeft aan in het ge- heel geen last te hebben gehad van onnauwkeurigheden in het functioneren van de Travelpilot. Hierbij is een duidelijk onderscheid te maken tussen de hardware en de Software. Respondenten die aangeven wel eens te maken te hebben met onnauwkeurigheden kunnen dit Figuur 6. Kostenbesparing per dag. in de meeste gevallen zelf oplossen door eenvoudigweg de positie opnieuw te bepalen. In een aantal gevallen blijken onnauwkeurigheden te ontstaan doordat de correctietoetsen gebruikt worden nog voordat het systeem zichzelf heeft kunnen cor- rigeren. Slechts in een beperkt aantal gevallen was het noodza- kelijk om na de inbouw nog een bezoek te brengen aan het inbouwstation om daar de Travelpilot opnieuw te laten afstellen. Hardware Voor het functioneren van de Travelpilot is het van het allergrootste belang dat alle componenten van het sys teem op een juiste manier gemonteerd worden. Na montage moet het systeem gecallibreerd worden. Een groot deel van de klachten ten aanzien van de hardware is te wijten geweest aan een verkeerde montage van bepaalde componenten. Voor de verschillende verkoop- punten in Nederland leverde de 'eerste inbouw' van de Travelpilot soms Problemen op omdat ervaring hiermee ontbrak. Een deel van de informatie die nodig is om de positie van de auto te bepalen, krijgt de Travelpilot van een in- gebouwd kompas. Voor elk type auto moet nauwkeurig bepaald worden welke plaats in de auto hiervoor het meest geschikt is. Gelet moet worden op alle mogelijke apparatuur en accessoires in de auto die het magnetisch veld kunnen verstoren. In de beginperiode leverde dit soms Problemen op omdat de kompaslocatie niet altijd even nauwkeurig bepaald werd. Software Voor de sottware van Travelpilot is in principe het gefie le wegennet van Nederland gedigitaliseerd. Dit is ge- beurd aan de hand van de topografische kaart 1:10.000 van de Topografische Dienst te Emmen. Omdat deze topografische kaarten geen straatnamen bevatten zijn die daar door Bosch later, aan de hand van gegevens van gemeenten, aan toegevoegd. Uiteraard is het zo dat de topografische kaarten niet helemaal up-to-date zijn. Omdat de gegevens voor de Travelpilot rechtstreeks vanaf deze kaarten zijn gedigitaliseerd ontbreken er mogelijk bijvoorbeeld een aantal nieuwbouwwijken. De Travelpilot bepaalt zijn positie echter mede op basis van de gedigitaliseerde kaart. Op het moment dat iemand in een niet-gedigitaliseerd gebied rijdt is er een kans op onnauwkeurigheden voor wat betreft de plaats- bepaling van de auto. In de meeste gevallen corrigeert de Travelpilot de positie echter zelf zodra men weer in een gedigitaliseerd gebied komt. Als de Travelpilot zich zelf niet corrigeert, omdat de afwijking in de plaatsbe- Paling te groot is, moet de bestuurder dit zelf doen. Deze procedure neemt hoogstens 30 seconden in beslag. Aangezien de topografische kaarten niet altijd up-to- date zijn is door Blaupunkt B.V. besloten om luchtfo- 26 KT 1992.XVIII.1 procent Gli—I 0 min 10 min 20 min 30 min 40 min 50 min 60 min tijdsbesparing procent 50 !■-- 0*4% 5-9% 10 - 14% 14% kostenbesparing

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 28