Figuur 7. De Computer met de CD-ROM in een cartridge. to's te bestellen. Met behulp van deze luchtfoto's kun- nen de ontbrekende wijken/wegen gedigitaliseerd wor den. Daarna worden ze aan het complete digitale bestand toegevoegd dat dan op een nieuwe CD-ROM wordt uitgebracht. In april 1991 is de eerste nieuwe en via deze methode geactualiseerde CD-ROM uit- gekomen. Door de vele toevoegingen op deze nieuwe CD is de kans op afwijkingen, omdat bepaalde wegen niet gedi gitaliseerd zijn, veel kleiner geworden. Bovendien zijn nu vrijwel alle straatnamen van geheel Nederland op- genomen. Elk jaar zal er een nieuwe CD-ROM verschijnen die steeds geactualiseerd is aan de hand van recente lucht foto's van alle nieuwe wegen en woonwijken (figuur 7). Toekomstige ontwikkelingen De CD-ROM die gebruikt wordt voor de Travelpilot heeft een geheugencapaciteit van 550 Mb. Op dit mo- ment is daar 64Mb van in beslag genomen voor het ge fiele Nederlandse wegennet. Er is daardoor genoeg ge- heugenruimte beschikbaar voor additionele informatie. Interessant is dan natuurlijk om te weten wat de ge- bruikers het liefst toegevoegd zien aan de huidige CD. Gevraagd naar suggesties, geven de respondenten aller- eerst aan dat een regelmatige herziening van de kaart prioriteit moet hebben. Als additionele informatie op de electronische kaart zouden veel mensen graag zien dat ook de waterwegen en de spoorlijnen gedigitaliseerd worden. Er blijken au- tomobilisten te zijn die behoefte hebben aan deze her- kenningspunten in het landschap. Daarnaast wordt gevraagd naar het opnemen van ben- zinetankstations en wegrestaurants. Belangrijk vindt men ook het digitaliseren van andere landen. Op dit moment zijn alleen Nederland en Duitsland gedigitali seerd. Vele gebruikers zouden graag zien dat er ook CD's komen van landen als Belgie en Frankrijk. Fleetmanagement Andere wensen zijn voornamelijk afkomstig van de wat grotere 'fleetowners'. Zij zouden graag zien dat de Tra velpilot makkelijker uitwisselbaar zou zijn tussen de verschallende auto's. Op die manier zou niet het gehele Wagenpark van Travelpilots te hoeven worden voorzien. De Travelpilot zou dan steeds makkelijk geplaatst kun- nen worden in de auto die een bepaalde dag de meeste onbekende bestemmingen moet bezoeken. Het zijn ook deze grotere 'fleetowners' die geinteres- seerd zijn in mogelijke 'fleetmanagement' toepassingen. De Travelpilot-computer is hierop al voorbereid en voorzien van een communicatiepoort (RS 232). In de toekomst zal het mogelijk zijn via deze communicatie poort automatisch statusgegevens, zoals de geografische locatie van de auto's, naar een centrale unit bij het des betreffende bedrijf te zenden en vanuit de centrale boodschappen naar de auto's door te geven. Deze data zullen via het autotelefoon- of mobilofoonnet worden verzonden. Op deze wijze is het mogelijk om centraal alle met Travelpilot uitgeruste auto's te volgen. Ten slotte Meer dan 90% van de respondenten geeft aan redelijk tot zeer tevreden te zijn met de aanschaf van de Bosch Travelpilot. Van degenen die aangeven niet tevreden te zijn werd dit bij het merendeel veroorzaakt doordat ze een inbouw- probleem niet hadden herkend. Bij vrijwel al deze respondenten is dat inmiddels verholpen. In situaties waarin haast is geboden blijkt een geauto- matiseerde vorm van kaartlezen zeer comfortabel te werken. De moderne technologie zorgt voor een snel en efficient alternatief voor de conventionele wijze van kaartlezen. Noot Drs. N.J.G. Gielen is Product Manager Mobiele Communica- tie bij Blaupunkt B.V. (Joan Muyskenweg 24, 1096 CJ Am sterdam, tel. 020-5682372). Hij is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de Nederlandse geografische informatie die voor de Travelpilot gebruikt wordt. Het in dit artikel beschreven onderzoek is door hem verricht. Literatuur Heres, L. (1991), Via Incognita. De stand der techniek op het gebied van Reis Informatiesystemen en de daarmee samen hangende kartografische aspekten. Kartografisch Tijdschrift XVII.3, pp. 19-25. Teerlink, S.L. (1990), Travelpilot - een onderzoek voor Bosch Telecom naar een nieuw autonavigatiesysteem. Rotterdam: Erasmus Universiteit. KT 1992.XVIII.1 i t) .r.,-* 27

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 29