ren bij de Topografische Dienst. De reden was dat de kaarten niet in handen mochten vallen van de eventuele veroveraar. Velen gaven gehoor aan dat verzoek. De op- mars van de Japanners ging uiteindelijk echter zo snel dat de Topografische Dienst geen kans meer zag de in- geleverde atlassen te vernietigen of onvindbaar te ver bergen. De Japanners, zo gaat het verhaal, troffen ze in Batavia 'in keurige Stapels' aan en hebben er vermoede- lijk dankbaar gebruik van gemaakt. In Nederland was de atlas volgens een opgave van de firma Nijhoff in 1943 geheel uitverkocht. Aan het eind van de jaren veertig werd in Indonesie ge- sproken over een eventuele herdruk. De glasnegatieven van de kaarten bleken nog in het kaartenmagazijn in Gang Scott in Batavia bewaard te zijn gebleven. De toenmalige vertegenwoordiger van het KNAG in Indie, R. Schräder, de latere beheerder van het Geografisch Instituut in Utrecht, werd verzocht onderhandelingen te openen met het hoofd van de Topografische Dienst. Door de snelle politieke ontwikkelingen hadden deze pogingen echter geen resultaat en van een heruitgave kwam niets terecht. In het begin van de jaren vijftig werd het KNAG bena- derd door uitgevers die belangstelling hadden en wilden onderhandelen over de overname van de auteursrechten op de atlas. Ook deze contacten hadden echter geen re sultaat. Wel gaf het Genootschap toestemming aan de uitgeverij De Brug-Djambatan, onder directeurschap van H.M. van Randwijk, om enkele kaarten over te nemen in hun Atlas Semesta Dunia. Er bleef echter vraag naar de Atlas van Tropisch Ne derland, zowel in Nederland als in het buitenland. De antiquarische prijzen Stegen naar het vijftigvoudige van de oorspronkelijke prijs en de atlas werd een zeld- zaamheid. Eindelijk een heruitgave Het was de bibliothecaris/kaartbeheerder van de Topo grafische Dienst in Emmen, R. Braam, die de uitgevers- wereld attent maakte op de Atlas van Tropisch Neder land. Gezien de grote vraag naar de atlas leek een heruitgave hem een interessant project. Van het exemplaar van de Topografische Dienst werd een aantal kaarten gescand, waarna er proefdrukken werden gemaakt. Daarbij stuitte men op onverwachte Problemen. Het bleek dat de teksten op de achterkant van de bladen zichtbaar waren in het kaartbeeld. De tekst was 'doorgedrukt'. Nader onderzoek leerde dat dit ook bij andere exemplaren in mindere of meerdere mate het geval was. Het wegwerken van de doorgedruk- te tekst met speciale apparatuur was in principe in Ne derland mogelijk, maar zou de prijs van de facsimile atlas sterk verhogen. Daarom werd uiteindelijk van een heruitgave afgezien. Toch bleef er belangstelling voor dit project en kort daarop besloot de heer Y. Heller van het antiquariaat Gemilang uit Landsmeer de stap te wagen om een her druk te laten vervaardigen. Hij gaf de uitgeverij Hill House Publishers in Melbourne in Australie de op- dracht 1000 exemplaren van de Atlas van Tropisch Ne derland te laten drukken, hetgeen in Singapore gebeur- de. Daar kon ook het probleem van de doorgedrukte tekst op een betaalbare wijze worden opgelost. In Oktober 1990 werden de eerste exemplaren van de herdruk naar Nederland gestuurd en kon het resultaat worden bekeken. De fraaie facsimile atlas blijkt nauwelijks van de origi- nele uitgave uit 1938 te onderscheiden, zowel wat be treff de band als de kaarten. Niet alleen is deze uitgave, net als die uit 1938, gebonden in groen, goudgestem- peld linnen, maar ook de kaarten wijken qua kleuren nauwelijks af. Zelfs het papier dat is gebruikt heeft de- zelfde licht creme tint die ook de oorspronkelijke editie kenmerkt. Ook in deze uitgave zijn de kaarten, zoals dat in vak- jargon heet, 'op steeltjes gebonden', zodat de kaarten die twee tegenover elkaar liggende pagina's beslaan, ge heel vlak kunnen worden gelegd. Het enige dat afwijkt is de extra titelpagina, die aan de atlas is toegevoegd, waarop de gegevens van deze her druk staan vermeld. De belangstelling voor de facsimile atlas blijkt groot, vooral in het buitenland. Hoewel de inhoud van met name een aantal thematische kaarten uiteraard sterk verouderd is, en ook de spelling van veel namen inmid- dels is veranderd, blijven vooral de gedetailleerde topo grafische overzichtskaarten een belangrijke bron van geografische informatie over de Indonesische archipel. Een analyse van de atlas De atlas bevat 31 dubbele kaartbladen met in totaal 165 kaarteenheden, waarvan er 144 aan Nederlands-Oost- Indie zijn gewijd en 21 aan West-Indie. Veertien dubbe le pagina's worden ingenomen door topografische over zichtskaarten van eilanden en eilandengroepen en die nen voor de beoogde algemene orientatie. De rest - dus meer dan 50% - dient door middel van thematische kaarten voor de realisering van de door het KNAG aan- gegeven tweede doelstelling: het geven van een overzicht van de stand van het wetenschappelijk onderzoek in de kolonien. In de hierna volgende beschouwing zal de na- druk worden gelegd op de kaarten van Nederlands- Oost-Indie. De topografische overzichtskaarten De overzichtskaarten zijn getekend op schalen, die om- gekeerd varieren met de grootte (hoe groter het eiland, hoe kleiner de schaal), en met de betekenis van het af- gebeelde gebied. Nieuw-Guinea is op de kleinste schaal (1:3.000.000) getekend; Java in drie bladen op de groot- ste (1:750.000); Sumatra eveneens in drie bladen op 1:1.500.000. Hoewel van relatief geringe betekenis, zijn de zes Nederlandse Antillen vanwege hun minimale af- KT 1992.XVIII.1 30

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 32