Kartografische ontwikkelingen bij de gemeente Rotterdam C. Zeillemaker Orientatie De titel van dit artikel had ook kunnen luiden: karto grafische ontwikkelingen bij Gemeentewerken Rot terdam. Gemeentewerken (capaciteit 2400 man, omzet ongeveer /800 miljoen per jaar) adviseert het Gemeentebestuur over Openbare Werken (gebouwen, bruggen, tunnels, wegen, havens, openbaar groen enz.). Tevens zorgt deze dienst voor de instandhouding van gemeentelijke bezit- tingen c.q. voorzieningen. Tot deze voorzieningen beho- ren de grootschalige en de kleinschalige topografische basiskaart. Een van de afdelingen van Gemeentewerken Rotterdam is de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie met een capaciteit van 140 man en een omzet van /20 21 miljoen per jaar. Het eigen kartografiebedrijf maakt deel uit van deze afdeling; het verzorgt de kleinschalige topografische basiskaart. De capaciteit is 13 personen waarvan 4 op HBO-niveau, de overigen op MBO- niveau; omzet 2 miljoen per jaar. Rotterdam onderhoudt van haar grondgebied en van de omgeving 5 series topografische basiskaarten, respectie- velijk op de schalen 1:5000 (17 eilandbladen), 1:10.000 (32 raamkaarten die veel geleverd worden als wand- kaart; oppervlakte 13 m2; er staan er in Rotterdam ruim 300 opgesteld), 1:20.000 (2 bladen; de zogenaamde straatnamenkaart), 1:40.000 en 1:80.000. De laatste is bekend onder de naam Europoortkaartje; er worden er per jaar 60.000 gedrukt, veelal op de achterzijde voor- zien van haveninformatie (deze kaart is als losse bij läge bij dit nummer van het KT gevoegd). Met wat kleine wijzigingen in de schaalgetallen is dit de situatie die zieh reeds over een reeks van 30 40 jaar bestendigt. In die periode is de verstedelijking toegenomen en is het gemeentelijk territoir uitgebreid naar het westen, waar het moderne havengebied Europoort tot stand kwam. De ontwikkelingen van stad en haven zijn Sterke stimulatoren voor het up-to-date houden van eigen ba siskaarten. De kaarten worden voornamelijk uit de al- gemene middelen gefinancierd. Naast de taak om de basiskartografie te onderhouden steh de afdeling Kartografie kaarten samen volgens de specificaties van opdrachtgevers. Dergelijke kaarten worden themakaarten genoemd. Een bekend voorbeeld daarvan is de kaart waarop de zones en routes van het openbaar vervoer staan afgebeeld en die u aantreft in metrostations en bij de haltes van tram en bus. Jaar- lijks verwerkt de afdeling een 40-tal opdrachten tot produktie van een themakaart, uiteenlopend qua om- vang en oplage, voor het overgrote deel leidend tot een gedrukte kaart. De themakartografie wordt gefinancierd door opdrachtgevers. De thema-informatie wordt meestal aangeleverd door de opdrachtgevers; daar zijn we zelf niet actief in. Kenmerkend is dat de thema's worden afgebeeld op de ondergrond van de aanwezige basiskaarten. Het gebeurt slechts zelden dat we actief zijn buiten het territoir van Rotterdam en de onmiddel- lijke omgeving. De meeste opdrachten worden verkre- gen van gemeentelijke takken van dienst. Basiskaarten en themakaarten bepalen elk ruwweg de helft van de jaarlijkse omzet. Vanuit de techniek gezien onderscheiden we bij de kaartvervaardiging drie perioden: tekenen met de pen op min of meer (meestal min) maatvast materiaal; graveertechniek op maatvast materiaal; chemigrafi- sche Processen in daglicht; computertechnische ontwikkelingen. De overgang van de eerste naar de tweede fase hebben we aan het eind van de jaren zeventig - begin jaren tachtig jaren beleefd. Er was toen tegelijk sprake van een wisseling van personen in de leiding van de afdeling Kartografie. Hage ging met pensioen en Meijer, die een moderne opleiding had genoten aan het ITC, nam het roer over. In het begin van de jaren tachtig liepen we voorop in ontwikkelingen, hetgeen ook bleek uit (inter nationale) belangstelling. Zoals dat vaker gaat, zitten we nu niet meer in de kopgroep. Beeldschermtechnolo- gie wordt bij ons nog niet toegepast voor de vervaardi- ging van de genoemde series basiskaarten (ik kan dat nog net zeggen, want over een maand of twee is dat anders). Op dit moment ligt er een besluit om het systeem Digi- sys te gaan toepassen voor de vervaardiging van de kaart schaal 1:10.000. Dit moet echter worden gezien als een voorlopige introduetie van beeldschermautomatise- ring bij de vervaardiging en bijhouding van kaart- schalen. Twee vermeldenswaardige ontwikkelingen zijn gaande. De eerste betreft de kaartserie 1:5000 van het gemeente lijk territoir van Rotterdam. Een eilandkaart, ingedeeld naar de territoriale indeling van de stad in deelgemeen- ten. In 1984 zijn we begonnen met het opbouwen van deze kaart vanuit de database van de grootschalige ba siskaart, die eind 1983 gereed was. Er is sprake van een gemengd proces. Door selectie van informatie uit de grootschalige database worden een viertal basisgravures 44 KT 1992.X V111.1

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 46