Spilhaus, A., Atlas of the World with geophysical boundaries showing oceans, continents and tectonic plates in their entirety. Philadelphia: Memoirs of the American Philisoph- ical Society, vol. 196, 1991. 28 x 22 cm, 92 pp., 58 zwart-wit illustraties en 29 kaartpagina 's in kleur. Met in dex, verklärende woordenlijst en bi- bliografie. US ISSN 0065-9738. Athelstan Spilhaus is een expert op het gebied van de schollentektoniek, en hij heeft daarnaast veel geexperi- menteerd met projecties om de ocea- nen ononderbroken weer te geven. Doel van deze Atlas of the World ligt waarschijnlijk in het verlengde hiervan: de wereldkaarten die wor den gepresenteerd kunnen zijn be- doeld als basiskaarten op grond waarvan men - met thematische in- formatie ingevuld - nieuwe wetma- tigheden in de verspreiding van na- tuurverschijnselen kan ontdekken. De gepresenteerde wereldkaarten zijn in drie series verdeeld: in de eerste plaats is er een serie ononderbroken wereldkaarten die de oceanen als een geheel weergeven. De kustlijnen van de werelddelen vormen hier de na- tuurlijke begrenzing van de kaart. Bij deze 'kustlijnkaarten' zijn de we relddelen längs de periferie vaak ern stig vervormd. Dat kan worden te- ruggedrongen door van onderbroken projecties gebruik te maken. Bij on derbroken projecties wordt de wereld eerst in Segmenten verdeeld die later tot een geheel worden geassem- bleerd. De tweede groep wordt dan ook door 'onderbroken kustlijnkaar ten' gevormd. In plaats van door kustlijnen kan een wereldkaart ook door andere na- tuurlijke lijnen worden begrensd. Gezien Spilhaus' belangstelling is het niet verwonderlijk dat hij voor de derde groep kaarten uitgaat van de schollen, dat wil zeggen de grote platen waaruit de aardkorst is opge- bouwd. Op bestaande kaarten ziet men die schollen nergens volledig of ononderbroken voorkomen, en Spil haus geeft in deze atlas nu een aan- tal oplossingen volgens welke dat wel gebeurt. De wereldkaarten van Spilhaus be- rusten op twee principes. De eis dat de omgrenzing van een wereldkaart een gelijkmatig verlopende curve zou moeten zijn slaat nergens op, en is in elk geval niet functioneel. In plaats van de onnatuurlijke grenzen gevormd door meridianen en paral- lellen begrenzen natuurlijke ver- schijnselen zoals kustlijnen of gren zen van schollen de kaart. Daarnaast stelt Spilhaus zieh te weer tegen de traditie dat men de wereld maar een keer op een wereldkaart zou mögen afbeelden. Zijn favoriete kaart is er een waarop de wereld anderhalf maal Staat afgebeeld, waarop alle re- laties, zowel die tussen de continen- ten als die tussen de oceanen goed uitkomen. Spilhaus heeft niet alle projecties die hij gebruikt zelf ontwikkeld: zijn bij- drage bestaat vooral uit het tonen van de wereld in een nieuw aspect, zodanig dat de zeeen de nadruk krij- gen in plaats van het landoppervlak. Daartoe heeft hij veel gebruik ge- maakt van computerprogramma's. Bij zijn kaarten staan ook steeds vergelijkbare projecties met traditio- nele aspecten afgebeeld, zodat met- een duidelijk wordt hoe zijn wereld- beeld daarvan afwijkt. De laatste vier kleurenkaarten geven de beweging van de schollen weer in de geologische geschiedenis, en hij brengt een variant van Alfred Wege- ner's beroemde kaartserie die de be weging der continenten toont. En in- derdaad is het beeld dat Spilhaus daarvan geeft veel duidelijker. Alleen slaagt hij niet echt in zijn poging om de dynamiek van dit proces in een kaart aan te geven, Dat komt voor een deel vanwege de erbarmelijke grafiek. Vooral de kleu renkaarten, maar ook de zwart-wit kaarten, met name wanneer ze met de Computer zijn gegenereerd, zijn voorbeelden van siechte, onduidelijke grafiek. Het is een merkwaardig boek, ge- schreven vanuit het denkbeeld dat iedereen wel weet wie Spilhaus is en wat hij doet. Het is een zeer goed geslaagde toepassing van projecties op speeifieke weergavedoelstellingen, en het heeft in elk geval de Ver dienste een nieuwe blik op onze we reld te bieden. EJ. Ormeling Veer, A. Zisz A. de, Zizustadt, een wereld van straatnamen. Uitgave Ar- borhenum Produkties, Ericalaan 27, 3911 XM Rhenen, 1991. 56 pp., 21 X 15 cm, 4 ill., Zweedse samenvat- ting en lijst van intekenaren. ISBN 90-9003960-0. Prijs f 13, - excl. ver- zendkosten. Inhoud De hier besproken publikatie bestaat uit een verantwoording, een geogra- fische beschrijving, een analyse van de straatnamen, een gazetteer van de straatnamen, en - als concessie aan meer frivole gebruikers - een over- zicht van de bezienswaardigheden. Als hoofdstad van de eilandstaat Zi- zuern ligt Zizustadt 300 km ten Wes ten van Bordeaux in de Atlantische Oceaan. In de geografische beschrij ving wordt merkwaardigerwij s niets over het klimaat gezegd, noch over de vegetatie; uit het feit dat er rivie- ren strömen over het eiland moeten we opmaken dat er tenminste sprake is van neerslag. En de straatnamen IJsbaan en IJsplein doen vermoeden dat het 's winters kan vriezen. Uit enkele straatnamen zoals Aubergi nes traat je, Banaan, Cypresstraat, Komkommera, Paprikastraatje en KT 1992.X V1111 47

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 49