Bij de Spören staan codes aangege- ven die verwijzen naar de lijst van eigenaren der Spoor- en tramwegen, onderaan het kaartblad. Bij de Afsluitdijk Staat 'In uitvoe- ring', en eroverheen loopt al een sig- natuur die aangeeft dat er een spoorweg op werd gebouwd, van Harlingen naar Anna Paulowna (ge legen op de spoorweg van Den Hel der naar Alkmaar). Er zijn meer van deze niet gerealiseerde routes die op deze kaart als in aanleg worden aan- gegeven, zoals ook het ringspoor rond Amsterdam. De toestand die de kaart in beeld brengt is die van het hoogtepunt van het spoorwegtijdperk. Rivierenge- bied, Veluwe, Friese Wouden maar vooral het oosten van Noord- Brabant blijken toen een veel minder Sterke graad van openlegging door middel van spoor en tram gehad te hebben dan thans met spoor en bus het geval is. Het zeer dichte spoor- wegnet oostelijk van de IJssel valt op, en de relatief goede ontsluiting van de Zeeuwse eilanden, Noord- Friesland en Groningen. Het is een situatie waarbij het verkeer in elk ge val nog niet voor zure regen zorgde. Het origineel voor deze facsimile- uitgave was afkomstig uit de kaar- tenverzameling van de Topografische Dienst in Emmen. Het was indertijd in steendruk gereproduceerd. Dit ori gineel is door Reprocart in Rotter dam gescand door een Scitex super- scanner met een resolutie van 30 punten per mm. Door middel van een aantal automatische functies is dit gescande beeld van vuiltjes en oneffenheden ontdaan waardoor egale vlakken konden ontstaan. Voor de technische gang van zaken baseer ik me op mededelingen van de heer Hartman: de kaart werd ge- plot met uitsluitend volvlakken (dus niet met rasters) voor de 6 verschal lende kleuren, die elk met een eigen inkt werden gedrukt. De PMS- nummers van de inkten (298 (blauw), 142 (oranje-geel), 558 (blauw-groen), 583 (groen), 467 (bruin) en zwart) waren bepaald door vergelijking van het origineel met een PMS-kleurenwaaier. Door niet met rasters maar met volle kleuren te werken konden deze tijdens het drukproces afzonderlijk worden bij- gesteld, onafhankelijk van de andere kleuren. Dat zou bij een kleurenop- bouw via vierkleurendruk onmoge- lijk zijn geweest. Voor de kaart is papier ingekocht dat zoveel mogelijk op het oorspron- kelijke papier leek. Door al deze spe ciale maatregelen is de kwaliteit van de facsimile zeer authentiek; dat be- treft zowel de tinten als het file van het water. Veel van de gebruikskaarten zoals deze spoorwegkaart, die elk jaar ver- vangen werden, en in de tussentijd intensief werden gebruikt, zijn verlo ren gegaan; het produceren van grote oplagen is nog geen garantie voor het behouden blijven. Het is zeer ge- lukkig dat de NS ter gelegenheid van haar jubileum het behoud van deze kaart weer voor een aantal genera- ties heeft veiliggesteld. F.J. Ormeling Historische Kaart van Twente ca. 1500, met Tekstboek. Uitgave van de Vereniging Oudheidkamer 'Twente', Lasondersingel 129-131, 7514 BP En- schede. 4 kaartbladen ca. 50 x 50 cm, schaal 1:50.000, Tekstboek 54 pp. Prijs f 40, - (verzendkosten f 6,-). De ondergrond van de kaart wordt gevormd door de eerste uitgave van de topografische kaart op schaal 1:50.000 van omstreeks 1860 (de To pographische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederlanden (TMK)). Bijna 1400 boerderijen, voor het me- rendeel verkregen uit Het Schattings- register 1475 (een soort belastingre- gister), zijn aangegeven, alsmede de toen voorkomende 30 bedehuizen, 34 havezaten en 78 watermolens. Ook de grenzen van de 71 marken en de markenamen komen voor op deze kaart. De kaart is gedrukt in twee kleuren (zwart voor het thema en bruin voor de ondergrond) en bestaat uit 4 bla- den, ieder met een formaat van ca. 50 X 50 cm. De vier bladen kunnen tot een geheel worden samen- gevoegd. Om de kaart niet te overladen te ma- ken, waardoor de topografische on dergrond onduidelijk zou worden, zijn in de kaart bij de boerderijen, bedehuizen en watermolens cijfers geplaatst. Die cijfers verwijzen naar overzichten met de namen in een af zonderlijk Tekstboek. In het over- zicht van de boerderij namen wordt de hedendaagse naam eerst vermeld met tussen haakjes de naam uit Het Schattingsregister van 1475. In het Tekstboek vindt u ook een verantwoording van de redenen wel ke hebben geleid tot de selectie van de afgebeelde gebouwen, en litera- tuurverwijzingen. Tenslotte is de le- genda van de topografische onder grond achterin het Tekstboek opgenomen. Ter gelegenheid van de presentatie van deze kaart belegde de Vereniging Oudheidkamer Twente op 28 novem- ber 1991 in het Rijksmuseum Twen- the te Enschede voor haar leden een bijeenkomst, waarbij het eerste exemplaar van de kaart werd aange- boden aan de heer J. Dijkstra, gede- puteerde voor cultuur in de provincie Overijssel. Overigens stond de hele avond in het teken van de (historische) kartogra- fie, want naast een uiteenzetting over de totstandkoming van genoemde kaart door Oudheidkamer-voorzitter J. Meijer, hield ir. A.J. Kers een in- leiding over kaartvervaardiging in het algemeen en besprak mr. J.C.N. Schrijver de kaartencollectie van de vereniging. Uit het betoog van de heer Schrijver kwam duidelijk naar 50 KT 1992.XVIII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 52