bprirh tpn 4s JL m ÜL w %i&/ JL Verslag studiedag Thematische Vastgoedinformatie bij Gemeenten Op 26 april 1991 organiseerde de vakgroep Kartografie van de Rijks- universiteit (in samenwerking met de NVK-werkgroep Automatisering in de Kartografie) in Utrecht een stu diedag, die vooral bestemd was voor diegenen, die zieh bij gemeenten be- zig houden met (de automatisering van) thematische vastgoedinformatie. Terecht waren de Organisatoren er van uitgegaan, dat velen in deze doelgroep in het verleden maar een beperkte kartografische vorming hadden ondergaan en dat het nuttig zou zijn om hen te confronteren met de kartografische belangstelling voor de problematiek. Immers, bij het af- leiden van informatie uit vastgoedge- gevens kunnen, voor een deel, reeds lang bekende kartografische technie- ken worden toegepast. Met name de lezing van prof. dr. F.J. Ormeling over het genereren en visualiseren van thematische vastgoedinformatie opende, letterlijk en figuurlijk, de ogen van veel deelnemers, waar 'deja vu' de houding was van wel degelijk kartografisch opgeleiden. Maar natuurlijk was er niet de hele studiedag sprake van aspecten van kartografische weergave. Ir. drs. H.A.L. Dekker begon met een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de behoefte aan thematische vastgoedinformatie bij gemeenten. Als inleiding op de stu diedag was deze levendige presentatie wel geschikt, maar voor veel toe- hoorders had Dekker waarschijnlijk wel wat concreter mögen zijn. Die wens tot concretisering werd on- middellijk daarna ook niet helemaal ingewilligd door ir. H.J.G.L. Aalders, die weliswaar inging op de organisa- tie van vastgoedgegevens en de struc- tuur van vastgoedinformatiesyste- men, maar daarbij vooral ook stilstond bij het benoemen van de daarop betrekking hebbende concep- ten (entiteiten, objectgerichte versus objectgeorienteerde struetuur enz.). Veel concreter, veel meer toepas- singsgericht en daarom voor veel deelnemers aansprekend waren de meeste andere presentaties. Ing. J.W. van de Wijgert schetste de situatie in de 'kleinere' gemeente Uden, waar men zieh op het gebied van de vastgoedregistratie nog sterk rieht op de kaart, ondanks de toene- mende automatisering. Toepassingen en financiele aspecten speelden een hoofdrol in zijn lezing. Op het eind van de dag gaf ir. J.C.P. de Kruif een overzicht van de digita le ontwikkelingen op het terrein van de thematische vastgoedinformatie- voorziening in de veel grotere ge meente Utrecht. Het spreekt vanzelf, dat in een dergelijke gemeente rela- tief veel meer mogelijkheden zijn voor de invoering van geavaneeerde geografische informatiesystemen. Daarbij wordt de gemeente Utrecht onder meer ondersteund door de fir- ma Intergraph. Drs. F.H. Boersma van deze firma had eerder in zijn le zing al aangegeven welke mogelijk heden hard- en Software de gemeen ten nu en in de nabije toekomst zullen bieden voor de vastgoedinfor- matievoorziening. De ontwikkelingen werden door hem gekenmerkt met de termen 'registratie' (situatie 1980) en 'bestuurlijke organisatie' (situatie 1995). Tenslotte werden tussendoor nog le- zingen verzorgd door ir. H. Velsink en door ir. G.J.M. Kreuwel. De heer Velsink presenteerde de recente ont wikkelingen bij het Kadaster als leve- rancier van basisgegevens voor the matische vastgoedinformatie (hij beschreef onder meer het LKI- en het AKR-systeem) en de heer Kreu wel van het adviesburo GEOPS ging in op het gebruik van vastgoedinfor matie in de speeifieke toepassing van integrale milieuzonering bij ge meenten. In de afsluitende discussie werden de geografen duidelijk gemist. Ondanks de fysieke nabijheid van het Geogra- fisch Instituut van de Rijksuniversi- teit Utrecht waren er slechts enkele geografen aanwezig. Dat was jam- mer, want door hun kennis van de aard van veel thematische vastgoed- (Bijna) alle sprekers op de studiedag Thematische Vastgoedinformatie bijeen. Van links naar rechts: ir. drs. H.A.L. Dekker (net zichtbaar achter discussie/ei- der ir. P.G.M. Mekenkamp), prof. dr. F.J. Ormeling, ing. J.W. van de Wijgert, ir. H. Velsink, drs. F.H. Boersma, ir. G.J.M. Kreuwel en ir. J.C.P. de Kruif. KT 1992.XVIII.1 5

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 7