Commissaris van de Koningin in Gelderland, dr. ir. A.P. Oele (links) ontving op 30 Oktober 1991 de Grote Provincie Atlas van Gelderland uit handen van dr. A.T. van Holten (rechts), hoofd Atlasprodukties Wolters-Noordhoff. informatie hadden zij een belang- rijke inbreng kunnen hebben in het grote deelnemersveld (er waren onge- veer 200 aanmeldingen) van met name gemeentelijke ingenieurs. In ie- der geval liepen ze daardoor ook het rijkelijk gevulde documentatiepakket mis. Dit pakket was voor het ene deel commercieel (brochures, recla- mefolders e.d.) en verschafte voor het andere deel detailinformatie naar aanleiding van de gehouden lezin- gen. Het lag in de bedoeling om ook het verslag van de studiedag te publice- ren in de NVK-Publikatiereeks. Na- dere informatie hieromtrent kan worden ingewonnen bij ir. P.G.M. Mekenkamp, vakgroep Kartografie, Rijksuniversiteit Utrecht, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht (tel. 030- 532047). C.P.J.M. van Elzakker Aanbieding Grote Provincie Atlas van Gelderland In Newsletter Nr. 17 van de Interna tional Cartographic Association (ICA) wordt gewezen op de onverza- digbare honger naar kaarten in Ne- derland, waar recentelijk tal van kar- tografische uitgaven gretige kopers vonden. Het is waarschijnlijk dat de auteur van dat bericht in de eerste plaats het oog heeft gehad op de to- pografische atlassen die in de laatste jaren door Wolters-Noordhoff in sa- menwerking met de Topografische Dienst werden uitgegeven. Aan deze reeks werd in Oktober jl. met de ver- schijning van de driedelige Grote Provincie Atlas van Gelderland 1:25.000, de tiende provincie die aan de beurt was, een belangrijk kaart- werk toegevoegd. Evenals bij eerder versehenen provincie-atlassen werd ook het eer ste exemplaar van deze uitgave - met een gepast gevoel voor publiciteit - aangeboden aan de Commissaris van de Koningin in de provincie, die ook het Ten Geleide had geschreven. In afwachting van de ambtsaanvaarding van de nieuw benoemde commissaris dr. J. Terlouw werd deze funetie ad interim waargenomen door dr. ir. A.P. Oele, die in 1988 in zijn vorige betrekking de Atlas van Drenthe in ontvangst had genomen, welke des- tijds op originele wijze door hem werd aangeprezen als een 'reisverlen- gend naslagwerk'. De aanbieding vond plaats op 30 Ok tober 1991 in het Provinciehuis te Arnhem. De ceremonie werd ingeleid door toespraken van drs. P.W. Geu- deke, directeur van de Topografische Dienst en van dr. A.T. van Holten, hoofd van de Groep Atlasprodukties van Wolters-Noordhoff. Het was de tiende maal dat dit sprekerspaar bij een atlasaanbieding voor het voet- licht trad. Dat beiden ook nu weer de moeite hadden genomen de nodi- ge originaliteit te betrachten viel te loven. Van Geudeke wordt bij dit soort gelegenheden verwacht dat hij in enkele minuten de hele geschiede- nis van de topografische kaart op- haalt, waarbij hij dan steeds onont- koombaar Kraijenhoff en de terreinverkenner per dienstrijwiel tegenkomt. Ook thans was hij er echter in geslaagd binnen dit ver- plichte kader nieuwe gegevens aan te dragen zoals de Gelderse kwartier- kaarten uit de 17e eeuw en de karte ringen een eeuw later van de Gelder se Vallei (1743) en van het oostelijk grensgebied van de provincie (1783). Van Holten had het gemakkelijker. Hij had de vrije hand en citeerde onder meer de auteur Nescio die in 1947 - het had ook in 1991 kunnen zijn! - in lyrische bewoordingen de rust van het rivierenlandschap bij Doesburg/De Steeg beschreef, al- waar hij zieh in de jaren twintig te- rug waande. Vervolgens trachtte de spreker de driedeling van de Atlas in delen van respectievelijk de Veluwe, Betuwe en de Achterhoek op socio- logische gronden aannemelijk te ma- ken, hetgeen minder goed gelukte. De driedeling was - aldus Van Hol ten - primair ingegeven door de mentale verschillen tussen de bewo- ners van genoemde streken. Deze zouden onder meer blijken uit ver- scheidenheid in leesgedrag van de re gionale bladen. Een Stelling die ech ter niet wordt bevestigd door de godsdienstige overtuiging en het stemgedrag in deze regio's zoals on der meer blijkt uit de thematische kartering van deze onderwerpen in de 50e druk van de Bosatlas (p. 43). Sedert de aanbieding is de tijdelijke commissaris dr. Oele teruggetreden en heeft dr. Terlouw zijn nieuwe funetie aanvaard. Voor hem liet Van Holten behalve een fraaie ingelijste satellietfoto van de provincie een set atlassen achter. Een nuttiger ken- nismaking met zijn ambtsgebied kan Terlouw zieh nauwelijks wensen! Na Gelderland komt nu binnenkort als elfde en misschien voorlaatste provincie Overijssel aan de beurt. Als wij goed zijn ingelicht zijn de 6 KT 1992.XVIII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 8