7 perspectieven voor de hekkesluiter Flevoland, waar een eerste markton- derzoek een teleurstellend resultaat opleverde, echter tamelijk somber. Het lijkt er dus op dat deze fraaie reeks provincie-atlassen met de Atlas van Overijssel beeindigd zal worden. F.J. Ormeling sr Aanbieding Grote Provincie Atlas van Overijssel Met de aanbieding van de Grote Provincie Atlas van Overijssel op 6 november 1991 in het Provinciehuis te Zwolle aan mr. J.A.M. Hendrix, Commissaris van de Koningin in Overijssel, is aan de publikatie van een unieke serie atlassen een eind ge- komen. Een atlas van de twaalfde provincie, Flevoland, zal niet worden uitgegeven. Uit een marktonderzoek is gebleken dat de belangstelling niet voldoende is om een economisch aanvaardbare uitgave te realiseren. De eerste spreker van de dag drs. P.W. Geudeke, directeur van de Topo- grafische Dienst, ging in op de kar tering van Nederland door zijn dienst en haar voorgangers, en op enkele historische aspecten van het kaartenmaken in Overijssel. De kar teringen in de Republiek der Ver- enigde Nederlanden waren een ge- westelijke aangelegenheid. Gelet op de belangrijkheid van de provincien lag het zwaartepunt in het westen. In de "buitenprovincies", schrijft Foc- kema Andreae, "zijn de middelen geringer en doet de drang tot voort- brenging van kaartvoorstellingen zieh niet in die mate gelden. Reden te meer om aan de zeldzame Pro dukten van die streken niet achteloos voorbij te gaan". Geudeke noemt als voorbeeld daar- van de kaart Nieuwe und Grund- lijcke Bescrijvinghe der Landschap- pen van Overlsel und Friesslandt sampt de Omlanden van Groenin- gen, een wandkaart uit zes bladen gegraveerd door Johannes van Doe- tecom uit 1594. Van deze kaart is een interessante beschrijving bekend, die luidt: die van Overijssel pre- tenderen dat die Drenthe onder hen hoert, dart sustineren sij openlijk en hebben oyck tot dien eynde een caert laten drucken tot Deventer, daarin sij Drenthe maken Overijssels". Dr. A.T. van Holten, hoofd van de Groep Atlasprodukties van Wolters- Noordhoff, constateerde met gepaste trots dat 3 Vi jaar na het verschijnen van de eerste atlas, die van Gronin gen, met de atlas van Overijssel het project is afgerond: een uniek pro- ject in Nederland, maar ook in de wereld. Geen enkel land kan bogen op een serie atlassen schaal 1:25.000, waarin de topografische kaart inte- graal is opgenomen (met uitzonde- ring van Flevoland dan, red.) Wolters-Noordhoff heeft nagegaan door wie en waarom de atlassen worden gekocht. Uit onderzoek is gebleken dat kopers beginnen te zoe- ken naar plekken die ze kennen uit eigen ervaring, omdat ze er wonen of geboren zijn. Men is op zoek naar zijn wortels, zijn oorsprong, zijn land van herkomst. De kaart is niet alleen een middel om zieh in zijn omgeving te kunnen orienteren, maar ook om zijn bestaan te verhel- deren. Het gaat dus vooral om emo- tionele waarde. De atlassen worden dan ook het best verkocht in provin- cies, waar de mensen de meeste bin- ding hebben met hun omgeving: Friesland, Zeeland en Limburg. Pro- vincies met de meest excentrische lig- ging. In Zuid-Holland, waar veel mensen wonen die in een andere provincie zijn geboren, was een van elke vijf bestellingen een atlas van een andere provincie. Interessant was ook dat de respons op het platteland beduidend hoger is dan in de stad. In de dorpen bestaat vaak een grotere waardering voor de eigen omgeving dan in de stad. De laatste provincie-atlas was voor mw. drs. W. Hoogendoorn-Beks, voorzitter van de NVK, aanleiding enkele kanttekeningen te plaatsen. Zij vindt het geen goede tijd voor kartografen, kaartgebruikers en kaartminnaars. De kartografie die in Nederland voor een aanzienlijk deel uit overheidskartografie bestaat, ver- schraalt. Voor overheidskaarten en -kaartseries dient men niet meer al leen aan te tonen dat er een vraag is, maar ook dat het een koopkrachtige vraag is. Met het te rigide hanteren van kostendekkendheid als voor- waarde voor de körte termijn wordt een aantal essentiele zaken als conti- nui'teit in de verslaglegging over ons land op lange termijn, ten onrechte opzij gezet. De provincie-atlassen passen niet in haar wat sombere beeld. Het PPP (private-public-partnership), het sa menwerken tussen overheid en be- drijfsleven, is hier op een voorbeeldi- ge manier in de praktijk gebracht. Een kartografisch produkt is onder de mensen gekomen. Het afstandelij- ke aureool van de 'stafkaart' is met dit produkt omgezet in een huiselijk plaatje. Commissaris Hendrix ziet in het commerciele succes van de atlassen het bewijs dat er bij mensen een be- hoefte bestaat bij de eigen omgeving een steunpunt te zoeken in de snel veranderende wereld vol informatie en technologie. Overijssel met zijn verscheidenheid van landschappen is Nederland in het klein. Maar ook hier wordt de vrije ruimte Schaars en we dienen haar als goede rent- meesters te beheren. A.J. Kers Conferentie in Teheran Het National Cartographic Centre (NCC) van Iran bereidt, in samen- werking met de Universiteit van Te heran, een internationale conferentie voor over landmeetkunde en karto grafie. Volgens de brochure die uit Iran werd ontvangen zal deze wor den gehouden te Teheran van 25-27 mei 1992. Meer in het bijzonder zul- len de volgende onderwerpen aan de orde komen: 1. nationale basiskarte- ring, 2. plaatsbepalingssystemen en nauwkeurigheidswaterpassingen, 3 geografische en landinformatiesyste- men, 4. kadastrale toepassingen. 5. hydrografische kaarten, 6. nieuwe ontwikkelingen in de fotogramme- trie, 7. nieuwe ontwikkelingen in de kartografie en 8. opleidings- vraagstukken. Een ambitieus pro- gramma voor drie dagen! Hoewel de officiele inleveringsdatum van paper abstracts bij de verschij- ning van dit KT-nummer zal zijn verlopen, lijkt het toch de moeite waard enige nadere bijzonderheden over deze conferentie te verstrekken, dit te meer daar de opzet enige af- wijkingen van het normale conferen- tiepatroon verraadt. Nieuw voor een conferentie die pre- tendeert internationaal te zijn is on- getwijfeld het voornemen om de landstaal, het Farsi, naast het Engels tot conferentietaal te promoveren. Een maatregel die er ongetwijfeld op KT 1992.XVIII.1

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 9