Door zijn zorg voor het kartografie- onderwijs, zijn kennis van zaken en door zijn grote vasthoudendheid heeft hij in belangrijke mate bijgedragen aan de kwaliteit en het niveau van de cursus Technisch Kartograaf PBNA. Het is daarom dat de jury hem met veel genoegen de NVK-Verenigings- prijs 1991 toekent. Argumentatie toekenning Algemene Kartografieprijs 1991 De jury Verenigingsprijzen 1991 is van mening dat Wolters-Noordhoff Atlas- produkties en de Topografische Dienst zieh bijzonder hebben onder- scheiden door de uitgave van de Grote Provincie Atlassen 1:25.000 en de Topografische Atlassen van Neder- land 1:50.000. Het voornaamste belang van deze uit- gaven is dat een belangrijk kartogra- fisch produkt toegankelijker is geworden voor een groot publiek. Ook de originele wijze van marketing van een kartografisch produkt (het per provincie huis aan huis 'folderen') was daarbij opvallend. De jury kent derhalve de Algemene Kartografieprijs 1991 toe aan Wol ters-Noordhoff Atlasprodukties en aan de Topografische Dienst. Argumentatie toekenning Technische Kartografieprijs 1991 De jury Verenigingsprijzen 1991 isvan mening dat de heer G.J. van der Velden zieh onderscheiden heeft op het gebied van het kaartbeheer. In het bijzonder heeft hij zieh sinds de verschijning in 1977 van de Interna tional Standard Bibiographic Descrip- tion for Cartographic Materials (ISBD(CM)) beijverd deze in het Nederlandse kaartbeheer te introdu- ceren. Hij heeft bijzondere inspanningen, kundigheid en vasthoudendheid aan de dag gelegd, waardoor nu - na jaren van ontwikkelingen en aanpas- singen op zowel technisch als organi satorisch vlak - een Centrale Cata- logus Kärtografie (CCK) wordt gerea- liseerd. Een ontwikkeling die voor de kartografie en voor het kaartbeheer in het bijzonder van groot belang geacht wordt. De jury kent derhalve de Technische Kartografieprijs 1991 toe aan G.J. van der Velden. Verslag middagprogramma algemene ledenvergadering 1992 Het middagprogramma van de alge mene ledenvergadering 1992 stond in het teken van de overgangsfase waarin diverse analoge kaartseries zieh momenteel bevinden op het päd naar digitale Produkten. In dit kader kwamen de activiteiten van de Facul- teit der Geodesie van de dit jaar 150- jarige Technische Universiteit Delft en de kust- en oeverkaart, de waterstaats- kaart en rivierenkaart van de Meet- kundige Dienst van de Rijkswaterstaat aan de orde. Dr. M.J. Kraak van de Faculteit der Geodesie opende als gastheer van de ledenvergadering en het middagpro gramma met een uiteenzetting over het onderwijsprogramma en het onder- zoek bij de sectie Vastgoedinformatie en Kartografie, beter bekend als het CCGM. Het onderwijsprogramma omvat een vierjarige opleiding waarin de aspecten kartografie, vastgoedinfor matie, methoden en technieken van ruimtelijke dataprocessing, GIS en image processing en remote sensing in ruimte mate aan bod komen. Het onderzoek dat door de sectie wordt verricht heeft betrekking op LIS-applicaties (vastgoed), topografi sche data (o.a. scanning en standaar- disering) en kartografisch onderzoek waaronder de kartografische terrein- modellering, generalisatie en kennis- systemen en de presentatie van tempo- rele ruimtelijke informatie (animatie- kartografie). De heer Kraak constateerde een duide- lijke trend naar de incorporatie van de derde dimensie en de factor tijd in de modellering en ruimtelijke analyse met behulp van geografische informa- tiesystemen. Met betrekking tot deze factoren is wel kennis voorhanden binnen de kartografie maar de verta- ling naar c.q. het aanhaken aan de functionaliteit van de beschikbare (GlS-)software levert nog veel Pro blemen op. Er is nog weinig kennis en ervaring met betrekking tot de 3d- definitie van geografische informatie- systemen. Het CCGM heeft uitgebreid onderzoek verricht naar het kartogra fische visualisering proces van de 3d- kartografie en de 3d-utilities die daarbij voorhanden zijn. In de lezing van ir. C.S. Han van de Meetkundige Dienst van de Rijkswa- terstaat stond 'GIS en fotogrammetrie voor kustverdediging' centraal. Aan de hand van onder meer een serie indrukwekkende dia's maakte hij dui- delijk dat een efficiency-verhoging kan worden bereikt door de toepas- sing van digitale fotogrammetrische technieken bij de inwinning van drie- dimensionele terreininformatie. Zijn conclusie was dat een volautoma- tisch fotogrammetrisch proces nog De winnaars van deNVK-verenigingsprijzen 1991: (v.l.n.r.) drs. P. W. Geudeke (voor de Topografische Dienst Nederland), G.J. van der Velden, A.H. Verroen en dr. A.T. van Holten (de laatste voor Wolters-Noordhoff Atlasprodukties). (foto: C.P.J.M. van Elzakker) KT 1992.XVIII.2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 11