steld voor de organisatie van de ICA- conferentie in 1997. Nederland onder- vindt concurrentie van ten minste twee andere kandidaatlanden. Een afvaar- diging van het ICA-bestuur zal in 1992 de kandidaten ter beoordeling bezoeken. Hiertoe heeft het NVK- bestuur een organisatiecommissie en een adviesraad samengesteld. Bij de ICA-bestuursverkiezingen is oud-voorzitter van de NVK drs. E.S. Bos gekozen tot een van de zeven vice- presidenten van het ICA-bestuur. Tot slot is Nederland ook voor de körnende periode weer breed vertegen- woordigd in de ICA-commissies en -werkgroepen. Activiteiten werkgroepen, commissies en redactie KT Door de werkgroepen zijn weer ver schallende studiedagen georganiseerd, onder meer omtrent de thema's: the matische vastgoedinformatie bij gemeenten, presentatietechnieken, kartografisch onderzoek, computer- gebruik in het kartografie-onderwijs, reproduktietechnieken en kaartpro- duktie en kaartdistributie van de 16e t/m,de 18e eeuw. De werkgroep Kar- tografische Terminologie heeft haar werkzaamheden afgerond met de publikatie van het NVK Kartografisch Woordenboek, welke dankzij Wol- ters-Noordhoff, die de druk voor haar rekening heeft genomen, zonder kosten aan alle leden kon worden toe- gezonden. Verslagen c.q. de bundeling van lezingen van studiedagen verschijnen voortaan in een duidelijk herkenbaar NVK-jasje, de NVK-publikatiereeks Activiteiten bestuur Het bestuur kwam in 1991 zeven maal bijeen. Veel tijd en aandacht is besteed aan de voorbereiding ten behoeve van de ICA-conferentie, de ontwikke- lingen t.a.v. de opleidingen in de kar- tografie en de coördinatie c.q. begelei- ding van de organisatie van de diverse verenigingsactiviteiten Ontwikkeling ledental De ontwikkeling van het ledental van de NVK over de periode 1980-1991 is weergegeven in bijgaande grafiek. Ontwikkeling ledental NVK In zijn totaliteit geeft de ontwikkeling van het ledental over de afgelopen jaren een redelijk stabiel beeld te zien. Een nuancering is echter op zijn plaats. De ontwikkelingen binnen een jaar geven een dynamischer beeld. In 1991 konden ruim 50 nieuwe leden worden verwelkomd, naast ruim 45 opzeggingen. Een kleine tien wanbeta- lers werden geroyeerd. Hiernaast werden een kleine 100-tal wij zigingen geteld. J.H.R. van der Schuit Het Kartografisch Tijdschrift in 1991 De zeventiende jaargang van het Kar tografisch Tijdschrift had bijzonder moeten worden, omdat het er voor het eerst in vele jaren naar uitzag, dat alle nummers van de jaargang in hetzelfde kalenderjaar zouden verschijnen, ondanks het feit dat het laatste nummer van de vorige jaargang pas in april 1991na de algemene ledenverga- dering, uitkwam. Dankzij zeven redactievergaderingen werd de achter stand snel ingehaald. Dat het laatste nummer van 1991 toch pas in de eerste week van januari verscheen is niet de redactie te verwijten, maar werd ver- oorzaakt door externe factoren bij de verzending. In 1991 is de redactie uitgebreid met Chris Snabilie, die al lang correspon- dent van de rubriek Netwerk was. Hij behartigt de advertentiewerving en houdt zieh bovendien bezig met de rubriek Technisch Nieuws. Hij nam de plaats in van Hans Meijer. Hoewel de redactie er niet meer dan een coördinerende rol bij speelt, dient hier toch ook de Start van de nieuwe Publikatiereeks van de NVK te worden vermeld. Afgesproken is dat de verslagen van de verschillende manifestaties van de vereniging zo veel mogelijk in een uniform jasje zullen verschijnen; de KT-redactie heeft hier, bijgestaan door Michel van Elk, de voorschriften en lay-out voor uitge- werkt. Ze zijn bij de redactie te ver- krijgen. De publikatiereeks wordt gedrukt bij het ITC, dat ons daarmee veel werk uit handen neemt. Er zijn inmiddels twee nummers in de Publi katiereeks versehenen, en er staan er drie op Stapel. In Oktober 1991 is er weer een bijeen- komst van de redactieraad met de redactie geweest. De redactie is de raad voor haar bij die bijeenkomst weer gebleken blijvende betrokken- heid, haar initiatieven en opbouwende kritiek zeer erkentelijk. In overleg met de redactieraad is besloten om, met ingang van de jaargang 1992, de voor- keurspelling in de officiele Woorden- lijst van de Nederlandse Taal (het 'Groene Boekje') als richtlijn te ge- bruiken, met uitzondering van de woorden kartografie, kartografisch en kartograaf (met een k i.p.v. met een c). De samenstellers van het Kartogra fisch Woordenboek hanteerden het zelfde uitgangspunt. In 1991 is er een speciaal nummer (gecoördineerd door Corne van Elzakker) uitgebracht, gewijd aan het ICA-congres in Bournemouth. Het bevat de Nederlandse bijdragen voor dat congres en de openingsrede van ICA-president Fräser Taylor. Alleen het verslag van de conferentie zelf is door ziekte niet meer op tijd voor dat nummer gereed gekomen, en is nu naar het tweede nummer van 1992 ver- schoven. In twee van de vier nummers waren nu voor het eerst reguliere kleurenillu- straties bij artikelen opgenomen, en daar gaan we mee door (in het speciale nummer ter gelegenheid van het 175- jarig bestaan van de Topografische Dienst in 1990 was er een kleurenka- tern dat apart werd ingevoegd). Met de redactie van Geodesia is er een bijeenkomst geweest om mogelijke vormen van samenwerking uit te werken. In 1992 zullen de redacties bijvoorbeeld over en weer columns in elkaars tijdschrift schrijven. Prof. Kormoss uit Brügge en Allan Brown uit Enschede zijn we weer zeer erkentelijk voor hun hulp bij het ver- KT 1992.XVIII.2 11 600 600 400 300 200 1980 1981 1982 1983 1984 1986 1986 1987 1988 1989 1990 1991 Stand per 31-12 1980 1990 1991 saldo 1991 individuele leden 451 545 547 2 institutionele leden 87 107 103 -4 abonnementen 105 130 129 - 1

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 13