talen van de resumes en het corrigeren van de summaries. Barend Köbben heeft uitstekend de rubriek Uit de tijd- schriften van Menno-Jan Kraak over- genomen. En we zijn ook dit jaar weer gelukkig met het feit dat zoveel instan- ties het ons mogelijk maakten een record aantal losse kaartbijlagen op te nemen. Annemieke van Slobbe heeft voor een nuttige bijlage gezorgd bij het laatste nummer, namelijk het register op 15 jaar KT (1975-1989). Sponsor ECI/Sijthoff Handelsdruk- kerijen heeft de omslagen weer gratis gedrukt. En tenslotte is er een aparte wervende folder uitgebracht om meer aandacht voor het KT te trekken. Voor 1992 heeft de redactie plannen voor een speciaal Europa-nummer (over wat er na 1992 zal veranderen voor kartografen) en een Columbus- nummer (met vooral bijdragen van Nederlanders aan de kartering van de nieuwe wereld). Voor 1993 is een spe ciaal nummer op Stapel gezet over de kartering van Indonesie; suggesties daarvoor worden gaarne tegemoet gezien. de redactie De werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in 1991 In 1991 vergaderde de werkgroep twee maal. Onder andere werd toen de stu- diedag voorbereid die op 5 Oktober is gehouden. Elet thema luidde Kaart- produktie en -distributie van de 16e tot en met de 18e eeuw. De dag werd gehouden in het Auditorium van de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam. Lezingen werden gehouden door H.C. Pouls (over land- meetkundige aspecten), A.W. Ger- lagh (graveer- en druktechnieken), prof. G. Schilder (de Amsterdamse uitgever Cornelis Claesz., 1560-1609), P.G. Hoftijzer (de Leidse boek- en kaartverkoper Pieter van der Aa, 1683-1730) en P.C.J. van der Krogt (het uitgeversbedrijf van de firma Covens en Mortier in de 18e eeuw). Een aparte vermelding verdienen Jan Werner en Peter van der Krogt die een wandeling voorbereidden door de Amsterdamse binnenstad. De uitge- zette route leidde de deelnemers längs de huizen/plaatsen waar kaartmakers in vroeger eeuwen woonden of hun nering hadden. In beperkte oplage verscheen deze wandelroute in druk (exemplaren bevinden zieh onder andere in de Universiteitsbibliotheek en de bibliotheek van het gemeentear- chief, beide te Amsterdam). In het jaarverslag over 1990 werd het samenstellen van de Bibliografie van de Geschiedenis van de Kartografie van Nederland gemeld. Deze is nog niet gereed, maar vordert wel. In 1990 werd voor de derde maal een tussen- tijdse uitdraai gemaakt. Deze omvat 3085 nummers. Van deze uitdraai werden 65 exemplaren gedrukt. De meeste werden verspreid tijdens de 14e Internationale Conferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie die in juni 1991 in Uppsala/Stockholm werd gehouden. De reden om een voorlo- pige versie te drukken was dat de samenstellers aanvullingen uit het bui- tenland hopen te krijgen; er is immers veel over de Nederlandse geschiedenis van de kartografie buiten onze lands- grenzen gepubliceerd. Meerdere bui- tenlandse conferentiedeelnemers beloofden niet alleen titels in te sturen maar deden dit ook. De uitdraai is niet te bestellen, maar wel in verscheidene Nederlandse bibliotheken/archieven te raadplegen. Hopelijk kan publi- katie in een van de körnende jaren plaatsvinden. Peter van der Krogt en ondergetekende roepen een ieder op titels in te zenden, in het bijzonder als het artikelen betreft die versehenen in wat minder bekende tijdschriften. De 13e Internationale Conferentie voor de Geschiedenis van de Karto grafie die in 1989 in Amsterdam werd gehouden had een batig saldo. Ter aanwending hiervan is het Historisch Kartografisch Fonds in het leven geroepen (zie KT 1991.XVII.2, p. 15). Afgesproken is dat het jaarlijkse ren- tebedrag gebruikt kan worden voor een doel dat de geschiedenis van de kartografie dient. Hoewel het beheer van het fonds geen echte werkgroepac- tiviteit is, speelt de werkgroep wel een adviserende rol bij de besteding van het geld. Bovendien vormen twee werkgroepleden samen met een afgevaardigde van het NVK-bestuur een commissie ter beoordeling van aanvragen. Het jaarlijkse werkgroep- verslag lijkt daarom een goede plaats om te melden waartoe het te besteden geld werd aangewend. In 1991 werd het geld besteed aan de uitgave van de bundel Teaching the History of Carto- graphy. Deze verscheen in een reeks over het onderwijs in de kartografie, die de ICA Standing Commission on Education and Training sedert 1984 uitgeeft. De bundel bevat de bewerkte tekst van een zevental voordrachten die gepresenteerd werden tijdens een 'pre Conference' van het eerder genoemde congres in Zweden. M. Hameleers De werkgroep Kaartbeheer in 1991 De werkgroep heeft dit jaar zes maal vergaderd. Veel tijd werd er besteed aan het onderwerp Kartografisch Informatie Centrum (KIC). Er is zowel vraag naar welke kartografische materialen (KM) in welke collectie aanwezig zijn, als naar de vraag waar welke KM geprodueeerd worden. Geconstateerd werd dat er een ruim grijs gebied bestaat tussen verzame- lingen en producenten. Hierbij valt te denken aan het gemeentearchief en de dienst Openbare Werken van dezelfde gemeente. Bij het ontwerpen van een enquete formulier voor de 2e editie van de Gids voor kaartenverzamelingen in Neder land vragen wij ons af welke criteria gesteld dienen te worden voor opname in de gids: de aanwezigheid van het materiaal of de beschikbaarheid van het materiaal voor derden. In de prak- tijk kan het zijn dat er een database wordt opgebouwd, waaruit meerdere Produkten af geleid kunnen worden. Naar de mening van de werkgroep dienen de verzamelingen die in de 2e editie van de gids worden opgenomen, dieper ontsloten te worden dan in de uitgave van 1980. Dit betekent dat er meer informatie voorhanden dient te 12 KT 1992.XVIII.2 t f

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 14