IM zoek heeft in maart 1991 met het NVK-bestuur overleg gepleegd over de toekomst van de PBNA-opleiding tot technisch kartograaf en over de moge- lijkheid een dagopleiding tot MBO- kartograaf te starten. Inmiddels is het Vaktechnisch Lyceum Utrecht (VLU, voorheen: School voor de Grafische Vakken) bereid gebleken om het opstarten van zo'n opleiding serieus in overweging te nemen. Het NVK- bestuur heeft hiertoe een aparte (tijde- lijke) werkgroep opgericht, die o.a. als taak heeft een leerplan op te stellen. Er wordt begin 1992 een enquete gehouden om de behoefte aan MBO- kartografen bij het bedrijfsleven te peilen. Bij een gunstige uitkomst zal men er naar streven de opleiding augustus 1992 te starten. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij A.H. Verroen (tel. 03462-62372) of R.T. de Wijs (tel. 030-715631). De lopende activiteiten van de werk groep zijn: Organisatie onderzoeksdag IV en onderwijsdag II. Bestuderen van de gevolgen van de (voortgaande) automatisering voor het onderwijs en onderzoek in de kartografie/geografie (gereed- schap, resultaat, kennissystemen). Medewerking verlenen aan het samenstellen van een brochure over de kartografie voor het bedrijfs leven (is nog niet gerealiseerd). Medewerking verlenen aan de pro- motiecampagne van het VLU onder middelbaar-scholieren voor het vak kartografie (indien de opleiding gerealiseerd wordt). Voortdurend op de hoogte blijven van onderzoek/onderwijs in het buitenland. R.T. de Wijs De werkgroep Kartografische Reproduktietechnieken in 1991 De werkgroep is in 1991 tien keer bij elkaar geweest. Door veranderende werkzaamheden was de heer A.B. Smits genoodzaakt zieh als lid van de werkgroep terug te trekken; een besluit dat door de werk groep in juni is gerespecteerd. De werkgroep is de heer Smits zeer erken- telijk voor zijn inzet die hij vanaf het ontstaan van de werkgroep heeft getoond. Onder andere zijn helder inzicht en praktische inzet bij de voor- bereiding van en tijdens cursusdagen was voor de werkgroep van onschat- bare waarde. De werkgroep prijst zieh gelukkig dat de heer dr. Ph. de Maeyer, werkzaam bij De Schutter in Antwerpen, zieh bereid heeft verklaard de ontstane vacante plaats binnen de werkgroep weer in te vullen. nvk wkr 'Repro 18'werd op24meiinhet Rijks- kantorengebouw Westraven gehouden. Deze dag had met het thema Scanners en hun toepassingen in de kartografie een zuiver theore tisch karakter. De sprekers wisten met hun boeiende voordrachten uit de overvolle zaal leerzame discussies te ontlokken. Mede hierdoor kan worden teruggezien op een aangename maar vooral leerzame studiedag. Met 'Repro 19' waren we op 14 no- vember met het thema Oce en de kar tografische reproduktie te gast bij Oce Nederland in 's-Hertogenbosch. Na een aantal zeer goed gebrachte voor drachten werden de besproken nieuwe technologieen in de kleurreproduktie ook in de praktijk getoond. Zeer inte ressant was de voordracht 'Kleur en kleurperceptie' door dr. J. Walraven. Zo ook was het zeer fascinerend om, middels macro highspeed video beeiden, de werking van het spuit- mondje van een inktjet te kunnen zien. De totale presentatie heeft voor velen een andere kijk gegeven op de mogelijkheden van kleurreproduktie in het algemeen, maar vooral ook van de groot-formaat kleuren kaartrepro- duktie. Het was een zeer nuttige dag die duidelijk kennis deed nemen van de stroomversnelling waarin we zitten ten aanzien van de veranderende tech nologieen in de kleuren kaartrepro- duktie. De werkgroep dankt ieder die in welke vorm dan ook een bijdrage heeft gele- verd voor zijn of haar medewerking. Zo kan worden teruggezien op een succesvol jaar. A.H. van Kesteren De werkgroep Automatisering in de Kartografie in 1991 In 1991 is de werkgroep vier maal bijeen geweest. Tijdens deze bijeen- komsten is voornamelijk gewerkt aan de voorbereidingen van de activiteiten van de werkgroep. In februari 1991 heeft de werkgroep voor het eerst een Technische dag georganiseerd. De opzet van dit type dagen is het met een klein groepje mensen in detail behandelen van een actueel onderwerp. De deelnemers worden door de werkgroep op grond van kennis en ervaring betreffende het gekozen onderwerp gevraagd een bij drage te leveren. In 1991 stond het thema Rasters en vectors in ruimte- lijke informatie centraal. Aan de dag, georganiseerd bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft, werd door ongeveer 20 mensen deelgenomen. De papers zullen in een van de körnende nummers van de NVK-publikatiereeks worden opge- nomen. De bedoeling is een dergelijke dag iedere twee jaar te houden. Begin december werd de inmiddels traditionele Themadag georganiseerd. Het onderwerp was Presentatietech- nieken. De dag in de Aula van de Technische Universiteit Delft werd door ruim 150 mensen bezocht. Wan- neer de sprekers hun bijdrage aan het papier toevertrouwen zal ook deze dag in een nummer van de NVK-publika tiereeks worden opgenomen. De activiteiten van 1992 zijn gericht op de Themadag met als onderwerp Multi-media. M.J. Kraak De begeleidingscommissie PBNA in 1991 De begeleidingscommissie is in het verslagjaar 1991 helaas niet erg actief 14 KT 1992.XVIII.2 4 kartografie

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 16