geweest. Dat werd veroorzaakt door het wegblijven van een antwoord op de vragen aan het NVK-bestuur van 10 Oktober 1990, waarover al werd be- richt in het jaarverslag over 1990. Zonder duidelijkheid over de toe- komst van de cursus Technisch Karto- graaf en zonder de medewerking van PBNA aan een verdere herziening van het lesmateriaal, heeft de begelei- dingscommissie nauwelijks nog een werkterrein. Tijdens de enige commis- sievergadering op 8 februari werd nog met PBNA van gedachten gewisseld over de aanpassing van het lessen- pakket tot een bijscholingscursus voor GIS-kartografen waaraan een behoefte lijkt te bestaan, maar PBNA wenst dat niet alleen te financieren. De begeleidingscommissie heeft inge- stemd met een voorstel van PBNA om het volledige examen tweemaal per jaar te gaan afnemen, dus ook de beide praktijkdeelexamens die tot nu toe alleen in Oktober afgelegd konden worden. De bestaande tekenlessen werden enigszins aangepast, maar voldoen niet meer aan de tegenwoordige eisen en kunnen volgens de commissie eigenlijk niet langer gebruikt worden. Dat geldt ook voor het theorievak Kartografie, waaraan essentiele zaken ontbreken. Het NVK-bestuur heeft inmiddels opdracht gegeven om te onderzoeken of er andere mogelijkheden zijn voor kartografie-onderwijs in Nederland. Daarbij is gebleken dat het Vaktech- nisch Lyceum te Utrecht (waarin de vroegere grafische MTS is opgegaan) daarvoor wel belangstelling heeft. Inmiddels is het overleg al toegespitst op de opstelling van een leerplan van vierjarig dagonderwijs in de karto grafie, te beginnen in 1993! De omvang van de begeleidingscom missie werd in 1991 verkleind door het terugtreden van voorzitter J.J.C. Piket, die deze functie vanaf het begin in 1973 vervuld heeft. Ook S.C. Hoos trok zieh in 1991 terug, zodat de com missie nog uit vier leden bestaat: N.J. Bakker, R. de Jonge, A.H. Verroen en namens PBNA J. de Haan. De heer Bakker is lid van de PBNA-vakcom- missie Bouwkunde/Civiele Techniek en houdt daarin toezicht op de inhoud van de examens. Ondanks herhaald verzoek verschafte PBNA ons geen gegevens over de exa- menuitslagen 1991, zodat niet bekend is hoeveel kandidaten er in 1991 slaagden voor het diploma. Er is alleen bekend dat het diploma werd uitge- reikt aan A.A.L. Broeken, H. Kuipers en L. Mollema (totaal nu: 178). A.H. Verroen De ICA Standing Commission on Education and Training in 1991 De Standing Commission on Educa tion and Training (CET) van de ICA heeft in 1991 de volgende bijeenkom- sten georganiseerd: Seminar on Teaching the History of Cartography, in samenwerking met de ICA Standing Commission History of Cartography. Dit vond plaats in Uppsala, Zweden, aan de vooravond van de International Conference on the History of Car tography. Seminar on Basic Cartography. Dit vond plaats in Bangkok en werd georganiseerd in samenwerking met het Land Development Department van het Royal Thai Ministry of Agriculture. Twee commissievergaderingen tij dens het internationale kartografi- sche congres in Bournemouth. In 1991 versehenen drie publikaties van de commissie: het Exercise manual, behorende bij het leerboek Basic Cartography; de proceedings van het in 1989 in Budapest gehouden seminar Tea ching the interface between Carto graphy, Remote Sensing and GIS; de proceedings van het in Uppsala gehouden seminar Teaching the History of Cartography. De proceedings van het seminar in Bangkok zijn thans nog in produktie. Op het congres in Bournemouth werd Ferjan Ormeling herkozen als voor zitter van de commissie. In 1991 was er ook een belangrijke inbreng in het werk van de commissie door de vak- groep Kartografie van het ITC: Ton Mank partieipeerde in het seminar in Bangkok en Sjef van der Steen helpt bij de revisie van het eerste deel van Basic Cartography. In het kader van de samenwerking van de ICA met haar zusterverenigingen is er een gemeenschappelijke Commis sion on Education opgericht door de International Union for Surveying and Mapping (IUSM). De eerste ver- gadering daarvan, in Wenen, werd door Ormeling bijgewoond. F.J. Ormeling Verslag studiedag Documentatie van Ruimtelijke Informatie II Op 9 januari 1992 werd voor het derde opeenvolgende jaar door de vakgroep Kartografie van de Rijksuniversiteit Utrecht een studiedag georganiseerd. Ditmaal gebeurde dat samen met de Koninklijke Bibliotheek (KB) te Den Haag. Deze dag kan gezien worden als vervolg op de eerste studiedag Ruimte lijke Informatie, die op 11 januari 1990 te Utrecht werd gehouden. De lezingen op deze eerste dag waren voornamelijk gericht op de definiering en omschrijving van het begrip ruim telijke informatie en het bepalen van de mogelijke toepassingen. Tijdens de aansluitende forumdiscussie kwam de wenselijkheid van een vervolg duide- lijk naar voren, dat dus nu zijn beslag gekregen heeft. De Organisatoren hebben geprobeerd dit keer het accent te leggen op het grote belang van een goede documentatie en ontsluiting van de steeds groter wordende hoeveelheid ruimtelijke gegevens, met name die in digitale vorm. De studiedag vond plaats op de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, mede omdat daar aan- sluitend de demonstratie kon plaats- vinden van het vernieuwde CCK-sys- teem. Dit landelijke informatiesys- teem voor registratie en retrieval van kartografische documenten heeft al enige jaren als offline systeem gefunc- tioneerd en werd nu in een technisch vernieuwde en verder tot on line sys teem ontwikkelde vorm gedemon- streerd. De heer Steenbakkers, onderbiblio- thecaris van de KB, heette de 108 bezoekers welkom en introdueeerde de dagvoorzitter, de heer Ormeling, hoogleraar aan de vakgroep Karto grafie te Utrecht. De eerste bijdrage kwam van de heer J-C. Müller, hoogleraar bij het ITC. KT 1992.XVIII.2 15

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 17