Dr. H. van de Waal (2e van links) en de heer G. van der Velden (rechts) geven toelichting tijdens de demonstratie van het CCK-systeem aan mr. B.S. Han (midden) van het Mimstede van Onderwijs en Wetenschappen en andere belangstellenden, (foto: KB, Den Haag) Hij onderstreepte het belang van ruimtelijke informatie, die hij ziet als een van de belangrijkste wapens in de strijd tegen de achteruitgang van het milieu. Een grote rol is daarbij wegge- legd voor geografische informatiesys- temen als gereedschap voor het omgaan met die ruimtelijke infor matie. Vervolgens ging hij nader in op de ontwikkelingen binnen deze Sys temen en de technologische en mense- lijke tekortkomingen die de bruik- baarheid ervan kunnen verminderen. Met name het tot nu toe achterwege blijven van een goede beschrijving van digitale bestanden en de daarmee samenhangende kwaliteitskenmerken staan een zinvolle analyse en integratie van gegevens vaak in de weg. De tweede spreker was de heer Orme- ling. Hij vergeleek het beleid inzake ruimtelijke informatie in Nederland met de situatie in het buitenland. Daarbij was de conclusie dat ons land eigenlijk geen samenhangend beleid heeft, zeker in vergelijking met bij- voorbeeld de Verenigde Staten en Noorwegen. In navolging van deze landen zou ook de Nederlandse over- heid moeten streven naar geinte- greerde Systemen die op beleidsvor- ming gerichte kleinschalige ruimte lijke informatie kunnen leveren. Een aantal manieren om tot zo'n informa- tiebeleid te komen werd aangegeven. Een praktisch voorbeeld van het onderwerp van de dag gaf de heer Riesthuis, docent Boek-, Bibliotheek- en Informatiewetenschap aan de Uni- versiteit van Amsterdam. Hij vertelde namelijk hoe kartografische classifi- catietabellen als hulpmiddel bij de beschrijving van ruimtelijke infor matie gebruikt worden. Daarbij kwam de classificatie op geografische een- heden en op thema ter sprake, voor- zien van een groot aantal voorbeelden van de voetangels en klemmen in deze materie. De volgende twee sprekers gaven de ervaringen weer, die men in bedrijfs- leven en overheid heeft opgedaan met het documenteren van digitale ruimte lijke informatie. Het waren respectie- velijk de heer Van den Boogert, infor- matie-analist bij Tele Atlas, en de heer Van Haaren, die dezelfde functie uit- oefent bij de Rijksplanologische Dienst (RPD). Opvallend was hierbij het verschil in aanpak tussen deze twee instellingen, waarbij Tele Atlas duidelijk klantge- richt wil werken en dus de documen- tatie-eisen op die klant afstemt, terwijl de RPD de documentatie van de bestanden geheel op haar eigen eisen heeft afgestemd, omdat de belang rijkste groep gebruikers bestaat uit haar eigen medewerkers. Na de lunch schetste de heer Van de Waal, onderzoeksleider van het CCK- project, de geschiedenis van die CCK. Ook ging hij in op de verdere ontwik- keling van de CCK en vertelde hij welke onderzoeksinspanningen daar- voor in de nabije toekomst zullen moeten worden gedaan. Met name om digitale ruimtelijke informatie goed te kunnen beschrijven en, wellicht nog belangrijker, kartografische bewer- kingssystemen mogelijk te maken die een zinvolle en kwalitatief beheersbare integratie van gegevens mogelijk maken, zal nog veel onderzoek nood- zakelijk zijn. Dit kan voor een deel in het kader van het CCK-onderzoek gebeuren, maar ook in ruimer ver band, waarbij hij als voorbeeld het IKS(Z)-project bij de vakgroep Karto- grafie van de Rijksuniversiteit Utrecht aanhaalde. Als volgende onderdeel was een körte forumdiscussie gepland. Er werden voornamelijk een aantal vragen uit het publiek beantwoord en het kwam jammer genoeg niet tot een echte gedachtenuitwisseling tussen sprekers en publiek. Wellicht waren de gedachten van de luisteraars al bij het volgende programma-onderdeel. Dit laatste deel van de studiedag was de demonstratie van het vernieuwde CCK-systeem. De medewerkers van het bureau CCK hadden gezorgd voor een groot aantal grafische werksta- tions, van waarachter ze de vele geinteresseerden de nieuwe mogelijk- heden lieten zien. Opvallend waren de fraaie gebruikersinterface en natuur- lijk de on line mogelijkheden. Gebrui kers van het vernieuwde systeem kunnen rechtstreeks inloggen op de CCK-databank en daar beschrij- vingen raadplegen, toevoegen en muteren. De catering verzorgde ondertussen de inwendige mens en zo werd de studiedag afgesloten in een gezellige, informele sfeer. Overigens zullen de teksten van de lezingen binnenkort verschijnen in de NVK-Publikatiereeks. B.J. Köbben Aulhentieke geografen in een koninklijk jasje Aan de brede Koninklijke Kensington Gore in Londen, omzoomd door beroemdheden als het Hyde park en de Albert Hall, huist de Royal Geogra phie Society. Vanuit deze statige burelen werd eens David Livingstone op päd gestuurd om de binnenlanden 16 KT 1992.XVIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 18