Echte Problemen wil men (nog) niet zien. Wel zullen de openingstijden worden beperkt, en, bijna laconiek: "Maybe we have to seil some extra material". Wordt dat vorstelijk jasje straks te nauw voor de kaartminnende burger? T. van der Ziel Mapping advisory committees in de VS Zoals in Nederland provinciale karte- ringscommissies de voortgang van de grootschalige kartering begeleiden, zo zijn er in de Verenigde Staten (VS) State mapping advisory committees (MAC's). Federale instanties kunnen elk jaar hun wensen op het gebied van de produktie van luchtfoto's, kaarten en ruimtelijke bestanden aan de USGS (de topografische dienst) kenbaar maken. De niet-federale gebruikers zijn in de State mapping advisory com mittees verenigd, met de bedoeling dat ze de USGS jaarlijks adviseren over de gebruikersbehoeften in hun Staat. Behalve deze adviezen, gedaan op basis van een inventarisatie binnen elke Staat van de wensen op dit gebied van, vooral, de lokale overheden, coördineren ze eventueel ook het bij- eenbrengen van de extra fondsen die nodig zijn om de federale karterings- programma's door te laten gaan. Zo heeft de USGS bijvoorbeeld jaar lijks een budget van 3-3,5 miljoen dollar voor het laten vervaardigen van luchtfoto's. Willen ze echter het ge- plande programma ook uitvoeren (cyclus van eens in de 6 jaar), dan is er zeker 4,5 miljoen dollar nodig. Dus schrijft de USGS de staten aan met de mededeling dat, wil men ook inder- daad gevlogen worden volgens het Schema dat voorzien is, men een deel van de kosten zelf moet opbrengen. Lukt dat niet, dan Staat men pas in de volgende cyclus weer op het pro gramma. Zo worden in 1992 de staten Maryland, Delaware en New Mexico overgeslagen, en komen ze pas weer in 1997 aan de beurt. Een van de meest actieve MAC's is die van de Staat Illinois, en ik was in de gelegenheid een van de 3 jaarlijkse ver- gaderingen hier van bij te wonen. Illi nois is circa drie maal zo groot als Nederland, met een gelijk aantal inwoners. Tijdens de bijeenkomst kon de voorzitter meedelen dat de Staat het geld gevonden had 200000) dat nodig was om inderdaad het vliegen van de foto's in 1993 door te laten gaan, zeer tot tevredenheid van de ca. 80 aan wezigen. Het merendeel daarvan vertegenwoordigde instel- lingen van de Staat Illinois met karte- ringstaken (State Water Board, Illi nois Department of Transportation, Illinois Department of Agriculture enz.). Maar er waren ook 20 Studenten die er 3 uur reizen voor over hadden gehad (in een land waar de OV-jaar- kaart niet bestaat). Het aantrekkelijke van de bijeenkomst was dat ze open- baar was. De State Librarian was aan- wezig en deelde overzichten uit van alle nieuwe kaarten van Illinois die sedert de vorige bijeenkomst in haar kaartenzaal waren opgenomen. Ook andere bibliotheken deden medede- lingen over hun aanwinsten; zo hadden bijvoorbeeld 2 bibliotheken een buitenkansje gehad en de com- plete luchtfoto-bedekking van de Staat uit 1988 kunnen kopen. De USGS deelde indexbladen uit van de verkrijgbare luchtfoto's van de VS, en van de verkrijgbare topografische kaarten (1:24.000, 1:100.000, 1:250.000, en ook de 1:24.000 en 1:100.000 op county-basis). Ook Staatsdiensten zoals het Illinois Department of Transportation deelden lijsten uit van hun kaartuit- gaven (incl. prijzen). Er kwam ook een Studie aan de orde uitgevoerd door de Illinois State Geological Survey, die pas de gebruikersbehoeften op het gebied van de geologische kartering, cq. bouw van geologische informatie- systemen had gei'nventariseerd en dat nu publiek maakte. Op de bijeenkomst brachten ook een aantal geografen en remote sensing deskundigen verslag uit van hun onderzoek, waarbij vooral de voor Illinois beschikbare bestanden aan de orde kwamen en tot veel vragen van de aanwezigen leidden: de beschikbaar- heid en het gebruik van fotomateriaal (de USGS is in 1987 weer teruggegaan naar zwart-wit fotografie), de aanwe- zigheid van land cover bestanden, van statistische bestanden, en de toegan- kelijkheid van de gewasseninventari- saties op perceelsbasis die de counties in opdracht van de Staat bijhouden. Een deel van de onderzoekers werkte aan federale projecten, en het was hier vooral dat de informatie-uitwisseling zeer relevant was: het was voor veel aanwezigen eigenlijk de enige moge- lijkheid om erachter te komen wat de federale instellingen in Illinois aan onderzoek deden. Een van deze pro jecten was de Critical Trends Assess- ment, een initiatief van de US Envi ronment Protection Agency gericht op het identificeren van kritieke ontwik- kelingen die bij ongehinderd door- gaan op een gegeven moment essen- tiele voorzieningen zouden kunnen bedreigen. De aanwezige USGS officials ver- telden ook over de plannen voor de toekomst: men is aan het experimen- teren met digitale ortofoto's. De Verenigde Staten plannen thans om voor het jaar 2000 de kaart 1:24.000 in digitale vorm beschikbaar te hebben, gekoppeld aan bodem- en 'land cover'-bestanden. De MAC's speien ook een rol in het plannen van de prioriteiten bij het opzetten van deze staatsgewijs op te zetten geinte- greerde informatiesystemen. De onderwijsinstellingen die op de bij eenkomst vertegenwoordigd waren gaven overzichten van de opleidingen die ze aanboden: met name GlS-cur- sussen waarbij ook de door de Staat opgebouwde en publieke bestanden en hun gebruik weer aan de orde zouden komen. De bijgewoonde bijeenkomst had dit- maal het thema 'Illinois and the Na tional Aerial Photography Program'; voorgaande bijeenkomsten hadden o.a. als onderwerp: de Volkstelling van 1991; aardwetenschappelijke informatiesystemen; de bosbouwsta- tistieken; de landbouwstatistiek; wegenkaarten; de bedekking van de Staat Illinois met Thematic Mapper en SPOT beeiden (ter vergadering werden nu ook bijgewerkte index bladen uitgedeeld); en standaarden. AI met al was het een zeer levendige bijeenkomst, die ook zeker bijdroeg tot het aangeven welke belangrijke diensten de 'surveying and mapping Community' t.b.v. de samenleving ver- richt. F. J.Ormeling Reorganisatie van het meet- en karteerwezen in Denemarken In 1988 besloot de Deense regering tot samensmelting van het Geodetisch Instituut (belast met de landskarte- ring), de Hydrografische Dienst en het Kadaster tot een organisatie, de Kort- KT 1992.XVIII.2 19

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 21