n et werk Scripties Kartografie 1989-1991 RUU L. Glaap, Naar een nieuwe topografi- sche ondergrond voor de waterstaat- kundige overzichtskaarten van Neder- land 1:500.000. 1989. R. Lagerberg, Kartering van bodem- dieptes en bodemsamenstelling m.b. v. Landsat-TM. 1989. C.A. van Ramshorst, Hypermap, zoeksysteem voor kaartseries. 1989. H.S.A. Romeijnders, Milieukarte ringen. 1989. H. Säbel, Van satellietbeeld tot kaart. 1989. R. Stoelers, De invloed van grafische user-interfaces en nieuwe media op de kartografische communieatie. 1989. H. van de Vegt, Optische opslagtech- niek en de CCK. 1989. A. Blankert, Kartoscript: een karto grafische Postscriptgenerator1990. R. van Essen, Kartoscript: een karto grafische Postscriptgenerator. 1990. H. de Jong, Kaartproduktie met behulp van Desktop Publishing tech- nieken. 1990. T. Kregting, Een geautomatiseerd vastgoedinformatiesysteem voor klei nere gemeenten. 1990. C. Nijpels, Van topografische kaart tot GIS-bestand. 1990. A. Visschers, Het gebruik van klassi- ficatiemethoden in kartografische Software. 1990. M. Vromans, Sea surface temperature and normalized Vegetation index of 3 NOAA AVHRR images of the Adriatic Sea. 1990 (met mw. D. Bokma). F. J.M. van der Wel, De betrouwbaar- heid van geografische gegevens: kwa- liteitsinformatie ten behoeve van de GIS-gebruiker. 1990. F. de Zoeten, Ontwerp van een ruim- telijk informatiesysteem vanuit karto grafische optiek. 1990. D. Bokma, Monitoring gully patterns in the Wadden Area. 1991. O. Bouma, Syllabus kaartproduktie (KPRO). 1991. J.H. de Bruijn, Computer gestuurde lijngeneralisatie: op zoek naar behoud van karakter. 1991. R. Lodder, Integratie van geografi sche informatie Systemen en remote sensing gegevens ten behoeve van kustzone management: een voor- beeld-studie. 1991. A. Tjalma, De ijking van multispec- trale luchtfotografie ten behoeve van het opsporen van de essenverwelkings- ziekte. 1991. P. Wynia, Remote sensing van semi- natuurlijke vegetatie in het ver- dronken Zand van Saeftinghe. 1991. N. Weijsenfeld, Nieuwe instrument approach Charts op een kleiner for- maat bij de KLM: een beschrijving van de opzet en uitvoering van de spe- cifikatie. 1991. Tentoonstelling: Een wereldreiziger op papier In de zomer van 1992 zal een van 's werelds mooiste atlassen na meer dan 250 jaar terugkeren in Amster dam. Het betreft een omvangrijke atlas die werd samengesteld door de 17e-eeuwse Amsterdammer en advo- caat Laurens van der Hem (1621- 1678). De atlas werd in 1730 in zijn geheel verkocht naar Wenen. Daar is het nu de trots van de Nationalbiblio thek. Op de tentoonstelling Een wereldrei ziger op papier zullen een vijftal delen van de oorspronkelijk 46-delige atlas te zien zijn. Daarnaast worden spe- ciaal voor deze expositie een aantal mooie en voor de atlas karakteristieke bladen uit de overige albums apart getoond. De kaarten en tekeningen uit de atlas Van der Hem worden aange- vuld met soortgelijk materiaal uit andere 17e-eeuwse verzamelingen om een zo volledig mogelijk beeld te geven van de omvangrijke atlas Van der Hem. Andere kunstwerken en boeken die oorspronkelijk in het bezit van Van der Hem waren zullen eveneens getoond worden. De rijke advocaat Laurens van der Hem was een gedreven verzamelaar. Naast de atlas bezat hij een collectie schilderijen, munten en vooral teke ningen en gravures. Zijn, voor die tijd enorme, bibliotheek bestond uit onge- veer 1400 boeken. De papierkunstver- zameling van hem bevatte meer dan 20.000 tekeningen en prenten. AI tij- dens zijn leven was de collectie een bezienswaardigheid van de eerste orde. Als basis voor zijn atlas gebruikte Van der Hem de 11-delige Atlas Maior van Joan Blaeu. Hij vulde dit materiaal van ongeveer 600 kaarten aan met tekeningen en grafiek. Bij Van der Hems dood was zijn atlas uitgegroeid tot 46 delen met bijna 2500 bladen. Beroemde en minder beroemde kun- stenaars droegen aan de atlas bij. Zo zijn er tekeningen van Roeland Saverij, Willem Schellincks, Reinier Nooms, Adriaan Matham, Jan Hac- kaert en nog vele anderen. Om alle tekeningen en prenten netjes in de atlas te krijgen werden de meest actuele voorstellingen door de kunste- naars of op meegekregen papier van de atlas gekopieerd of werden reeds bestaande schetsen of prenten in de hoogte aangevuld op het formaat van de atlas. AI het materiaal werd per werelddeel en vervolgens per land geordend. Van der Hems streven was een zo compleet mogelijk beeld van de zichtbare wereld te geven. Daardoor geeft de atlas een fascinerend beeld van de wereld en hoe een rijke patricier uit de Gouden Eeuw dacht dat die wereld eruit zag. Bijzonder aan de atlas is verder dat alle grafiek werd ingekleurd of zoals men dat in de 17e eeuw noemde 'afgeset'. Dirck van Santen, de in zijn huis beroemdste inkleurder, heeft een KT 1992.XVIII.2 21

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 23