22 aantal jaar in het huis van Van der Hem gewerkt om de atlas te versieren. Door zijn overvloedig gebruik van goud en zilver kreeg de atlas een nog kostbaarder aanzien. Na de dood van Laurens van der Hem in 1678 kwam de atlas in het bezit van zijn dochter. De atlas werd na haar overlijden in 1730 geveild en kwam in handen van Prins Eugenius van Savoye. Uit zijn nalatenschap werd de atlas gekocht door Keizer Karel VI voor zijn Hofbibliothek, de latere Nationalbibliothek, te Wenen. Het is een van de weinige 17e-eeuwse ver- zamel- (of factice) atlassen waarvan de 46 delen nog in hun oorspronkelijke Staat bewaard zijn, waardoor het een uniek document is gebleven. De tentoonstelling is te bezichtigen van 18 juni t/m 6 September 1992 in het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Inlichtingen: tel. 020-6248698, tst. 217. Bij de tentoonstelling verschijnt een catalogus met een uitvoerig inleidend essay door R. van Gelder en J. van der Waals (prijs /49,50). Prof. F.J. Ormeling sr. 80 jaar Sommigen die met de VUT of pen- sioen gaan kunnen maar moeilijk hun draai vinden. Ze hangen uren voor de televisie en hun vrouw laat ze bood- schappen doen om ze een tijdje uit huis te hebben. Anderen krijgen ein- delijk tijd om zieh aan hun (nieuwe) hobby's te wijden, of vinden bezigheid in sociaal, cultureel of maatschappe- lijk werk. Enkelen blijven nog zeer actief in hun oude vak en tot die groep behoort Ormeling. Een goed voorbeeld daarvan is ons tijdschrift. Sedert zijn pensionering als hoogleraar aan het ITC in 1982 ver sehenen 40 KT-nummers. In 32 daarvan versehenen van zijn hand: 11 artikelen, 71 'Berichten' en 17 'Bespre- kingen en Aankondigingen' en het lijkt me dat hij daarmee de meest pro- duktieve auteur van ons blad is. Slechts in 8 nummers, met name kort na zijn vertrek, publiceerde hij niets in verband met zijn toenmalige gezond- heid. Annemieke van Slobbe, die voor de eindsamenstelling van ieder KT- nummer zorgt, was dan ook zeer ver- heugd dat Ormeling bij gelegenheid van zijn 79e verjaardag van zijn vrouw een PC ten geschenke kreeg. Hij maakte zieh snel meester van de meest belangrijke commando's van Word Perfect 5.1 (typen kon hij al) en zijn bijdragen voor KT worden nu keurig op diskette afgeleverd en behoeven niet meer te worden overgetypt. Met name zijn 'Berichten' vestigden veelal de aandacht op een buitenlands onderwerp, geen wonder, want door zijn vele buitenlandse contacten is hij goed op de hoogte wat daar speelt. In 1987 verscheen zijn boek 25 years ICA 1959-1984, een belangrijk naslagwerk voor ieder die is gei'nteres- seerd in de geschiedenis van de ICA. Mevrouw Ormeling hielp bij het nood- zakelijke typewerk en zorgde voor de lay out. Zijn internationale taken bleef hij voortzetten. Tot 1984 was hij Presi dent van de ICA en van 1984 tot 1987 vice-president; hiemee had hij het ICA-bestuur 23(jaar gediend. Na 19 jaar verliet hij in 1986 de Verenigde Naties' werkgroep van experts op het gebied van geografische namen (UNGEGN). In dezelfde werkgroep was hij voorzitter van de werkgroep 'Training Projects in Toponymy' en organiseerde hij twee seminars over toponymie in Indonesie (1983 en 1989) en Marokko (1984). In Nederland is hij tot op heden lid van de wetenschap- pelijke raad van het ITC. Enkele nieuwe funeties kwamen: lid van de redactieraad van het Kartogra- fisch Tijdschrift en lid van de weten- schappelijke raad van de Technische Hogeschool van Horsens (Dene- marken); aan deze hogeschool worden kartografen uit derde-wereldlanden opgeleid. In het laatste decenium ontving Orme ling vele onderscheidingen. Dit betrof erelidmaatschappen en medailles van kartografische c.q. geografische ver- enigingen in Frankrijk, Australie, Groot-Brittannie, Marokko, Honga- rije en Polen. In 1987 kreeg hij twee weinig uitgereikte onderscheidingen: hij werd 'Fellow' van het ITC en bij zijn afscheid van de ICA werd hem de Mannerfelt-medaille uitgereikt. De ICA publiceerde in 1987 te zijner ere een Liber Amicorum Cartography - Past, Present and Future met bij dragen van kartografen uit 11 landen. Van het bij zijn afscheid ingestelde Ormeling-fonds hebben al meerdere NVK-leden geprofiteerd door een financiele ondersteuning voor het bezoeken van internationale kartogra fische bijeenkomsten. Op 12 april van dit jaar werd prof. Ormeling 80 jaar. Het NVK-bestuur biedt Ormeling bij gelegenheid van deze verjaardag een uitgave van de NVK-Publikatiereeks aan. Artikelen van zijn hand worden geselecteerd en zo nodig in het Engels vertaald. De publikatie zal in 1993 beschikbaar zijn voor de ICA-conferentie in Keulen. Prof. Ormeling is niet altijd bezig met kartografie. De fraaie tuin rond zijn woning vraagt regelmatig onderhoud. Op een van de eerste lentedagen van dit jaar is de foto bij dit stukje genomen. A.J. Kers Prof. Ormeling met niet-kartografische bezigheden. (foto: A.J. Kers) KT 1992.XVIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 24