NGTgeodesia o Körte samenvattingen van artikelen in NGT-Geodesia 1992-1, 1992-2 en 1992-3 NGT-Geodesia 1992-1 Nieuwe koers van het NGL? 'Recht so die gaet' Interview met de gaande en körnende voorziter van het NGL. Wat is het geheim van een bijna perfect lopende organisatie als het NGL? Sterk leiderschap? Hoe ziet dat leiderschap eruit? Bestaat hierover verschil van inzicht tussen de oude en nieuwe voorzitter? Jan en Siebe gaven de antwoorden in een interview. 'Recht so die gaet' was de conclusie van het redactieteam. Ing. M.P.J. van den Ven - Kwaliteit: afstandberekening en fouten in ruimtelijke informatie Dit artikel houdt een pleidooi voor een grotere bewustwording met betrekking tot kwaliteitbewaking in geografische informa- tiesystemen. De auteur concentreert zieh op het effect van fouten en foutvoortplanting in berekeningen, zoals bijvoor- beeld het handmatig digitaliseren en berekenen van opper- vlakten. Hij uit zijn bezorgdheid, dat bij toenemende comple- xiteit van de informatie in Gl-systemen, het in voldoende mate inzicht krijgen in alle betrokken kwaliteitsaspecten niet in de pas zal lopen. Veel aandacht moet worden geschonken aan een goede definiering van attributen, die gezamenlijk het begrip 'kwaliteit' bepalen. Theo Scheele - Bedrijfreportage: De bruggenbouwers van Kramers en Logisterion Een deltagebied, bestaande uit eilanden en schiereilanden, heeft iets weg van een overheidsorganisatie waar diverse min of meer zelfstandige afdelingen tot steeds nauwere samenwerking worden gedwongen. Om beleidsbeslissingen te onderbouwen, heeft men ook daar de waarde van Gl-toepassingen leren onderkennen. Als de onderdelen van de organisatie de eilanden zijn, dan zou het Gl-systeem ARC/INFO als brug kunnen dienen, zeggen de bruggenbouwers van Kramers en Logisterion. De redacteur reed door het deltagebied en beschrijft wat van die eilanden en bruggen. Ir. G.H.J. Oude Vrielink RI - Integrale vastgoedinformatie- voorziening op losse schroeven Door zorg te dragen voor grafische faciliteiten kan in hoge mate worden voldaan aan de behoefte aan integrale vastgoed- informatie waarmee vastgoedinformatie kartografisch is weer te geven. Integratie van informatiesystemen is hiervoor niet noodzakelijk. Uit organisatorisch oogpunt kan integratie van informatiesystemen zelfs zeer ongewenst zijn. In complexere organisatorische situaties is de informatievoorziening vaak meer gebaat bij goed gedefinieerde, seperate funetiesystemen met adequate, onderlinge verbindingen. Deze relevante basis- gegevens kunnen opgeslagen zijn in een van de funetiesys temen of in een speciaal daarvoor ingerichte basisregistratie. NGT-Geodesia 1992-2 Ir. M. Jellema en ing. A.J. van Heiningen Geometrische vastgoedinformatie grootstedelijk georganiseerd Binnen gemeenten bestaan veel afdelingen, diensten en bedrijven die kaartmateriaal vervaardigen en gebruiken. Uit- wisseling van kaartmateriaal vindt daarom vaak plaats. Door het ontbreken van een coördinerende organisatie is hiermee vaak veel tijd en dus geld gemoeid. Door de gemeente Amsterdam is een oplossing bedacht, die uitgaat van een gecoördineerde opslag van geometrische vast- goedbasisinformatie. De distributie van deze geometrische basisinformatie wordt hiermee ondersteund. Theo Scheele - Bedrijfsreportage: Schelde-walradarketen, een continue plaatsbepaling Ruim 100.000 scheepsbewegingen per jaar registreert men op en rondom de Westerschelde. Dag en nacht worden de schepen die hun weg naar of van Antwerpen zoeken gevolgd door een ingenieus radar-informatiesysteem om het varen in dit gebied veiliger te maken. Zodra een schip voor de kust zijn VHF-zendinstallatie ge- bruikt, wordt het door het systeem gepeild en daarna worden alle bewegingen van het schip gevolgd en geregistreerd, tot het zijn eindbestemming heeft bereikt. Ir. H.B.J. Genee en ir. P. van Tienhoven Van verticaal naar digitaal Er wordt uitleg gegeven omtrent het tot stand komen van en de inhoud van het GFO-GBK (Gemeentelijk Functioneel Ont- werp Basisregistratie Vastgoed: geometrisch, ook wel aange- duid als GFO Gemeentelijke Basiskaart). Het betreft het vormgeven van een digitaal geometrisch basis bestand in een gemeentelijke organisatie. Een standaard voor wat betreft de definitie, de organisatie en het gebruik van geometrische data wordt voorgesteld. De invoering van die standaard is complex en tijdrovend. NGT-Geodesia 1992-3 P. Hooiveld en A. Vogels - De Topografische Dienst van de NV PNEM en haar topografiebeheersysteem (TBS) Het samenwerkingsverband in de provincie Noord-Brabant bewandelde een geheel eigen weg: PNEM, Kadaster en PTT besloten in het begin van de jaren tachtig tot een provinciale 24 KT 1992.XVIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 26