bedrijfspro fiel De afdeling Kartografie van de ANWB Mens en bedrijf "Romantiek van de kaartenbak ver- dwijnt'", "Handwerk sterft uit in tekenkamer"2. Als we alleen de koppen in kranten, tijdschriften of vakbladen van de laatste jaren lezen lijkt het alsof de toekomst niet veel goeds meer voor de kaartenmaker te bieden heeft. De toekomstige kaarten maker is een automaat. Maar gelukkig zijn dit slechts koppen; wie verder leest merkt al spoedig dat deze voorspelling niet zo snel en gemakkelijk realiteit zal worden. Mag de romantiek nog wat langer blijven omdat het opruimen van kaarten- bakken veel, heel veel geld kost, het handwerk uit laten sterven hangt van nog meer factoren af. Mocht u nu nog niet gerustgesteld zijn, kijk dan ook eens naar de plaatjes die bij de verhalen staan. Wat ziet u daar op? Hoe is het mogelijk - handen, en nog mooier die bij mensen behoren. Er is wellicht nog perspectief voor warmbloedige karto grafie. Wat verändert er dan bij een bedrijf dat geconfronteerd wordt met het automatiseringsgebeuren? Dat zal in de eerste plaats de instelling zijn van mens en bedrijf ten opzichte van de nieuwe technische mogelijkheden. Vervolgens komt de vraag, wat kunnen we er mee en wat gaan we doen? Dit laatste is vooral sterk afhan- kelijk van de financiele mogelijk heden. Ook komt, als het goed is, de vraag aan de orde of de huidige orga- nisatie aan de nieuwe gewenste struc- tuur voldoet. Indien dit alles is over wogen en daarna een verantwoorde reorganisatie is uitgevoerd, dan is de mogelijkheid gecreeerd dat en de mens, en het produkt en het bedrijf er goed uit komen. Kartografie bij de ANWB AI vanaf 1883 levert de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB Produkten van zeer uiteenlopende aard. Het voorwoord in de catalogus van bijvoorbeeld voorj aar 1978 luidde: "De ANWB heeft een uitge- breid assortiment kaarten, gidsen en boekjes in verkoop uit binnen- en bui- tenland. Een aantal hiervan zijn eigen uitgaven, Die eigen uitgaven werden voor wat de kaarten betreft toen al gemaakt bij de afdeling Karto grafie. Persoonlijk herinner ik me nog de met de hand getekende routekaarten uit de jaren vijftig. Allemaal hadden ze het- zelfde formaat en konden door middel van een klem verwisseld worden, zö dat altijd het goede gedeelte zichtbaar was. Ze heetten toen ook niet voor niets 'losse route kaartjes'. Voor motorrijders waren ze bijzonder handig. Het ledental van de ANWB was toen circa 239.000. Hoeveel kar- tografen de ANWB toen in dienst had weet ik niet, maar in ieder geval kon de ANWB de gevraagde Service bij- houden en de kaarten gratis ver- strekken. Alles groeide en nam toe in aantal. Niet alleen het ledental, ook het aantal reisdoelen nam toe. Om de Service te kunnen blijven verlenen werden er meer kartografen in dienst genomen. Uiteindelijk bereikten de 'losse route' blaadjes een oplage van twintig mil- joen exemplaren per jaar. Ze werden alle in de eigen drukkerij gedrukt. Het geheel werd steeds kostbaarder. Dit gold niet voor de ANWB alleen, ook de zusterorganisaties kampten met dezelfde Problemen. In samenwerking en in overleg met deze organisaties en onder auspicien van de AIT (Alliance Internationale de Tourisme), het samenwerkingsverband van de natio nale toeristenbonden, werd voor een ander medium gekozen: de route kaarten per land. Deze kaarten geven de toerist ook meer vrijheid omdat men van de eerst gekozen en opge- geven route kan afwijken. Deze oplos- sing gaf weer even wat ruimte. Maar de vraag werd steeds groter en om de belangenbehartiging zo optimaal mogelijk te laten verlopen moesten er steeds meer kunstgrepen gepleegd worden. Er werden, zoals men dat noemt, hedendaagse mogelijkheden in huis gehaald en er werd werk uitbe- steed. Er werd zelfs buiten het bedrijf geinvesteerd. AI met al werd een en ander steeds moeilijker en ingewik- kelder, totdat het echt moest. De afdeling Kartografie onderging een gedaanteverwisseling, de redactie en de tekenkamer, tot 1991 gescheiden werkend, werden samengevoegd. Aan deze samenvoeging was een bezinning op en een herschikking van de diverse werkzaamheden vooraf gegaan. In de meeste bedrijven wordt door de betrokken medewerkers een dergelijke verandering niet enthousiast ont- vangen. Bovendien zijn kartografen van nature behoudend ingesteld, dus is het te begrijpen dat ook hier wel enige bezorgdheid over de toekomst aanwezig was. Om te weten hoe het was zult u oude artikelen op moeten zoeken en lezen; over het nu wordt in het volgende iets verteld; daarna zal getracht worden iets van het waarheen aan te geven. Een waarheen, met zoals het er heden uitziet, goede perspec- tieven. Momenteel heeft de afdeling Karto grafie tot taak alle kartografische Pro dukten van de ANWB te verzorgen of te begeleiden. Dit houdt concreet in dat er zowel aan informatie-inwinning en redactie als aan samenwerking en eindredactie gewerkt wordt. Het totale fonds waaraan wordt gewerkt bestaat uit zes onderdelen: 1. ANWB-autokaarten Nederland, schaal 1:200.000. Deze kaarten geven onder andere de afritbenamingen, de restaurants längs de snelwegen en een uitge- breid plaatsnamenregister; ze zijn uitgevoerd in zeskleurendruk. KT 1992.XVIII.2 27

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 29