Voor deze driedelige Serie kaarten heeft de afdeling de eindredactie. 2. ANWB-toeristenkaarten Neder- land, schaal 1:100.000. De kaarten zijn dusdanig gedetail- leerd dat ze zeer goed als fietskaart dienst kunnen doen. Ze zijn in zes- kleurendruk uitgevoerd. Voor deze veertiendelige serie kaarten heeft de afdeling de eindredactie. De redactievoering van bovenstaande twee kaartsoorten is sinds 1991 uitbe- steed aan Tele Atlas. 3. ANWB-waterkaarten. De waterkaarten (19 stuks), op ver- schillende schalen (vanaf 1:10.000), bevatten alle vaarwegen met waterdiepten, bruggen en doorvaarthoogten, sluizen en jachthavens, betonning, bebake- ning en verlichting, marifoonka- nalen en andere vaargegevens voor de scheepvaart in de waterrijke delen van Nederland, Belgie, N.W.-Frankrijk en N.W.-Duits- land. Ze zijn in zeskleurendruk uit gevoerd. De afdeling verzorgt voor alle kaarten de informatie-inwin- ning, de redactie en de eind redactie. 4. ANWB-routekaarten. Dit zijn een elftal kaarten op diverse schalen, die jaarlijks worden bijgewerkt. Ze geven per land (of landen) een selectie van de autosnelwegen en andere door- gaande wegen die voor een reis inte ressant kunnen zijn. Voor de rei ziger met eigen vervoer een onmis- bare kaart omdat er ook meerdere zaken op aangegeven zijn, zoals wegnummers, hellingpercentages, afstanden enz. De kaarten zijn in vierkleurendruk uitgevoerd en de afdeling verzorgt de informatie- inwinning, de redactie en de eind redactie. Deze routekaarten zijn alleen voor ANWB-leden en nog steeds gratis. 5. ANWB-wintersport-informatie- kaarten. Deze nieuwe serie (5 stuks) winter- sport-informatiekaarten wijzen u de weg naar en in het besneeuwde middel- en hooggebergte van Oos- tenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Italie en Duitsland. De kaarten zijn in vierkleurendruk uitgevoerd en worden jaarlijks bijgewerkt. De afdeling verzorgt de informatie- inwinning, de redactie en de eind redactie. 6. Diversen. Hier moet eigenlijk staan: alle ove rige kaarten en plattegronden t.b.v. de ANWB-tijdschriften, de ANWB-reisgidsen en overige ANWB-publikaties. Maar ook: de samenwerking en uitwisseling met derden. Het beoordelen van het aangeboden materiaal en het even- tueel veranderen of laten veran deren ervan, dit alles valt onder diversen. De technische produktie van verscheidene kaartseries wordt extern verzorgd en ook dit moet begeleid worden en wel zodanig dat de kaarten op tijd gereed zijn. AI deze ogenschijnlijk onbelangrijke details vragen veel inzet en een goed vakmanschap. Maar ergens moet er ook een toe- komstpespectief zijn, een waarheen. Is dit niet aanwezig dan vervallen zelfs de meest interessante werkzaamheden tot routinematige handelingen. De afdeling Kartografie gaat zieh op de zakelijke markt begeven. Een eerste aanzet hiertoe was een presentatie van het kunnen op de Efficiencybeurs in 1991Hier zijn een aantal interessante mogelijkheden uit voort gekomen, die momenteel of in de zeer nabije toe- komst onderzocht worden op haal- baarheid. De samenwerking, die reeds met diverse bedrijven en instellingen bestond, wordt geintensiveerd. Dat levert öf gezamenlijke produkties op öf er wordt gebruik gemaakt van elkaars bäsismateriaal. Een voorbeeld van dit laatste is de bij dit tijdschrift gevoegde wegenkaart. Deze kaart is gebaseerd op het basis bestand van de wegenkaart 1:250.000 van de Topografische Dienst. Nadat de inhoud van dit bestand door de afdeling Kartografie van de ANWB was geactualiseerd en omgezet in een eigen gewenste kleurstelling, werd de kaart door drukkerij Chevalier in Hendrik Ido Ambacht in vierkleuren druk vervaardigd. De kaart wordt door de ANWB gebruikt om de mijl- paal van het inschrijven van het öWemiljoenste lid een extra accent te geven. Ze zal een beperkte tijd tegen een geredueeerd tarief verkrijgbaar zijn voor de leden. Uit de tot nu toe behaalde resultaten blijkt dat, om in waterkaarttermen te spreken, de afdeling goed op koers ligt en dat met het volgen van de uitge- dachte route het waarheen er goed uit- ziet. Zo goed zelfs dat er nu reeds wordt overwogen om uit te breiden. En hiermee zijn we weer terug bij de mens. De afdeling bestaat momenteel uit 9 Personen. De lengte van hun dienst verband bij de ANWB varieert van 4 tot 35 jaar. Zij zijn allen kartografisch geschoold en beheersen zowel de tra- ditionele als de momenteel in de kar tografie aan wezige technieken. Voor dit laatste zijn er bijvoorbeeld 5 Apple Macintosh Computers operationeel. Omdat deze negen mensen 'de afde ling Kartografie' vormen, worden ze hier allen aan u voorgesteld. Ik wens ze behouden vaart. A. Ras Noten 1. Ingenieurskrant 11, 30 mei 1990. 2. Ingenieurskrant 26-2719 december 1991. 28 KT 1992.XVIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 30