jjllp De 15e ICA-conferentie in Bournemouth, 23 September - 1 Oktober 1991 Inleiding Het laatste nummer van het Kartogra- fisch Tijdschrift in 1991 was geheel gewijd aan de 15e internationale kar- tografische conferentie van de ICA, die in de herfst van het afgelopen jaar in Engeland werd gehouden. Daarin werd vooral aandacht besteed aan de Nederlandse inbreng in Bourne mouth. Wat we u nog schuldig zijn, is een verslag van de inbreng van andere deelnemers en landen in de lezingen- sessies en op de tentoonstellingen. Want natuurlijk is een ICA-confe- rentie vooral een internationale bij- eenkomst. Er waren dit keer zo'n 450 deelnemers uit meer dan 40 landen. Uit Nederland waren 17 kartografen en 2 ITC-studenten gekomen. In ver- gelijking met andere jaren waren er dit keer opvallend grote groepen deelne mers uit Zweden (46) en uit Finland (24). De deelname uit ontwikkelings- landen, vooral die uit Afrika, was helaas weer zeer beperkt. En op een vrij grote groep Hongaren na waren er ook maar weinig mensen uit Oost- Europa. Minder dan 25% van de deel nemers was afkomstig uit het Ver- enigd Koninkrijk, hetgeen een voor buitenstaanders onverwacht läge deel name was uit het gastland waar het jaarlijkse nati.onale kartografische Symposium zieh doorgaans in een gro- tere populariteit mag Verheugen. Naar verluidt waren de deelnamekosten, opgeschroefd door een verregaande uitbesteding van de organisatie aan een professioneel congresbureau, voor vele Britten veel te hoog (een kleine 1000 gülden, exclusief maal- tijden en verblijf). In dit verslag zal aandacht worden besteed aan de hoogtepunten uit het technische en wetenschappelijke pro- gramma van de conferentie, te weten aan de plenaire en forum sessies met lezingen en aan de tentoonstellingen. Op de ICA-conferenties wordt tegen- woordig veel, zo niet het meest inten- sieve en voor sommigen het meest inte- ressante werk verricht in de veelal openbare bijeenkomsten van de ICA- commissies en -werkgroepen. Met uit- zondering van de weergave tussendoor van enkele belangrijke ontwikke- lingen, wordt hier van deze bijeen komsten niet op systematische wijze verslag gedaan. Dat wordt namelijk overgelaten aan de Nederlandse verte- genwoordigers in de ICA-commissies en -werkgroepen, die regelmatig worden uitgenodigd om in het KT ver slag te doen van de uitgevoerde werk- zaamheden (zie hiervoor onder meer KT 1991 .XVII.4). Bovendien zal bin nenkort in het KT een overzicht ver schonen van de 'terms of reference' van alle ICA-commissies en -werk groepen voor de periode 1991-1995. Veel aandacht hoeft hier ook niet meer besteed te worden aan misschien wel de meest relevante boodschap, die tij- dens de conferentie herhaaldelijk doorklonk: laat de körnende jaren de technologie hoe belangrijk ook voor het vak de kartografie niet al te zeer domineren, maar besteed weer minstens even veel energie aan con- ceptueel en theoretisch onderzoek. Deze boodschap werd al perfect samengevat in de openingsrede van ICA-president Taylor, welke daarom reeds volledig, in het Nederlands ver- taald, was opgenomen in Kartogra- fisch Tijdschrift 1991.XVII.4. Het overkoepelende thema voor de conferentie was Mapping the Nations. Net als bij andere vergelijkbare, regel matig terugkerende conferenties komt zo'n thema echter lang niet altijd hele- maal uit de verf. Onderzoekers laten zieh immers in hun werk meestal niet leiden door het thema van een toe- komstige conferentie, maar willen op zo'n conferentie wel graag verslag doen van het onderzoek wat ze wel hebben verricht. Wat het thema van een grote internationale conferentie dan ook is, de variatie aan onder- werpen is meestal gelijk en vaak ook voorspelbaar. Problemen ontstaan dan voor de Organisatoren bij het onderbrengen van de lezingen in de verschillende sessies, die vooraf waren voorbestemd om over speeifieke onderwerpen te gaan. Ook de Organi satoren in Bournemouth hadden in dit opzicht soms duidelijk concessies moeten doen en lezingen bij elkaar gezet, die soms totaal geen betrekking met elkaar hadden. Niettemin zal dit verslag ook gestruetureerd worden volgens titels en subthema's van de lezingensessies. Een deel van de Nederlandse delegatie arriveert in Bournemouth (foto: K.Sijmons). KT 1992.XVIII.2 30

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 32