34 personal Computers direct toegang zou krijgen tot allerlei databanken. Grelot vertelde op welke wijze IGN- France de verkoop van haar topogra- fische kaarten en luchtfoto's verbeterd heeft. Naast een verbetering van de distributie, is ook de aantrekkelijk- heid van de Produkten zelf verhoogd. Dit onder meer door een betere regio nale bladindeling, de toevoeging van toeristische informatie en een betere verpakking en presentatie. Met als resultaat voor de blauwe serie een 30- 50% hogere verkoop. Uit vragen bleek dat IGN haar digitale Produkten längs geheel andere kanalen verkoopt. Williams (alias Crocodile Dundee 3) had het niet over de marketing van kaarten, maar over die van de karto- graaf zelf. De positie van de karto- graaf Staat in Australie onder zware druk. Enerzijds komt dit door de resessie en anderzijds door het ver vagen van het vakgebied door de opmars van GIS/LIS. Uit reacties uit de zaal bleek dat beide oorzaken ook eiders in de wereld voor een afname van de kartografische werkgelegen- heid zorgen. Geografische informatiesystemen Twee sessies waren gewijd aan het onderwerp GIS. In de eerste werd onder meer het dynamische aspect aan de orde gebracht door Langran (USA) en Mackaness (Groot-Brittannie). De factor tijd wordt vaak over het hoofd gezien, terwijl dynamische verande- ringen juist wel gevolgd moeten kunnen worden binnen een GIS, en bovendien zeer nuttig kunnen zijn bij de analyse van Problemen. In de tweede sessie gaven twee Scandi- naviers (Cederholm en Hvidegaard) een uitleg over de stand van zaken met betrekking tot GIS in respectievelijk Zweden en Denemarken. In Zweden wordt druk gewerkt aan het opzetten van nationale standaarden voor het uitwisselen van ruimtelijke gegevens tussen tal van organisaties. Bestaande internationale standaarden worden daarbij in principe gevolgd. In Dene marken is men bezig met het onder- brengen van kadastrale informatie in een GIS en dat zal nog wel tot 1997 duren. Canters uit Belgie pleitte voor het gebruik van zo weinig mogelijk kaartprojecties in een GIS, maar wel met een vrije keuze van raakpunt en stand van het projectievlak. Voor kleinschalige kaarten wordt een pro- jectie met een minimale vervorming aanbevolen. In de laatste presentatie door Carol McGuinness (Groot-Brit- tannie) werd voortgebouwd op de lezing van Van Elzakker, met nadruk op de interpretatie van kaarten en beeiden in een GIS-omgeving. Zeekartografie Slechts twee lezingen handelden wer- kelijk over zeekartografie en dan met name over de electronische zeekaart (ECDIS). Kerr roemde de voordelen hiervan ten opzichte van de papieren kaart: constante bijwerking via satel- lieten; alleen informatie op het scherm die voor het betreffende scheepstype van belang is; gelijktijdige weergave van de positie van het schip enz. De resultaten van twee Noorse proefpro- jecten zijn bemoedigend, maar een groot probleem blijft de beschikbaar- heid van goede databases. Toch is de verwachting dat ECDIS in 1996opera- tioneel zal zijn. MacDougall (Canada) ging in op de wijze waarop een hydrografische dienst moet omgaan met deze veran- deringen in de zeekartografie. Met name de opleiding van kartografen had zijn aandacht. Bij gebrek aan reguliere opleidingen vindt training vrijwel altijd binnen de dienst zelf plaats. Nationale karteringsdiensten Adler sprak over de nationale karte ring in een klein land als Israel. Hij behandelde de verantwoordelijkheden van de karteringsdienst op het gebied van de vervaardiging van topografi- sche en kadastrale kaarten en het pro bleem van de herstructurering van produktielijnen binnen het kader van de financiele mogelijkheden. De hui- dige Israelische politiek is gericht op privatisering van de karteringsdienst en dus op het opereren daarvan op basis van marktprijzen. Brand en Walsh gaven een historisch overzicht van de Ordnance Survey in Ierland (1824-1990). Broome (USA) ging in op de ontwik- keling en implementatie bij de US Bureau of the Census van een systeem voor de vervaardiging van kaarten van de resultaten van de in 1990 gehouden volkstelling in Amerika. Het concept is dusdanig, dat het systeem toeganke- lijk is voor uiteenlopende Computer terminals: van PC's tot en met grote hoge resolutie werkstations. Ofschoon er al enige pogingen zijn ondernomen tot het kwantificeren van de stand en vooruitgang van de officiele kartering in de wereld, is er tot dusver weinig aandacht besteed aan de samenhang en vergelijkbaar- heid van de vergaarde informatie. Parry en Perkins (Verenigd Konink- rijk) beschreven het probleem van de gegevensverzameling en de vergelij- king van de kartografische produktie in verschallende landen. Op basis van deze kennis ontwikkelden zij een eva- luatiemethode, die kan worden toege- past om een betrouwbaarder inzicht te krijgen in de stand van de wereldwijde kartering. Forum sessies Gedurende een drietal conferentie- dagen konden de deelnemers niet alleen kiezen uit het bezoeken van een van de tentoonstellingen, het bij- Het grote voordeel van een presentatie op een Jorum sessie is de mogelijkheid tot discussie (foto: C.P.J.M. van Elzakker). KT 1992.XVIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 36