firma's vullen elkaar goed aan en zij hebben dan ook een samenwerkings- contract getekend. De VTRAK Soft ware van Laser-Scan is een zeer uitge- kiende (maar ook prijzige) manier van interactief vectoriseren welke efficienter zou moeten werken dan de 'batch processing' methoden van de concurrenten. Na de aangekondigde verdwijning van de firma Scitex van het kartografische toneel wordt die leemte mogelijk opgevuld door Barco Graphics uit Gent. Zeker is dat hun demonstratie indrukwekkend was, en vanuit hun achtergrond in verpak- kingsindustrie hebben zij de specifieke eisen van kartografen goed bekeken en toegepast. Vermeldingswaardig onder de andere hardware exposanten was de firma International Imaging Systems, met nieuwe werkstations voor de digitale verwerking van SPOT- en luchtfoto- beelden. Ook nieuw is een laag geprijsde eerste orde analytische plotter met de mogelijkheid voor on line bewerken. Op de zelfde gebieden presenteerden zieh de firma Ramtek, met nieuwe beeldverwerkingssoft- ware, en Zeiss, met hun Phocus foto- grammetrische Software en Plani- comp analytische plotter. Op de technische tentoonstelling waren ook enkele Britse kaartenma- kers vertegenwoordigd. De Ordnance Survey probeerde reclame te maken voor de digitale kartografische Pro dukten en digitale ruimtelijke gege- vens die deze dienst levert. De Auto mobile Association liet eveneens zijn digitale 'waren' zien. Met uitzonde- ring van de digitale kaart van Londen zijn de gegevens alleen bedoeld voor kleinschalige kartografie en voor rou- tebeschrijving (en in de toekomst voor navigatiesystemen), ook voor het vasteland van Europa. Opmerkelijk is dat de gegevensbestanden voor Groot- Brittannie geheel tot stand zijn gekomen buiten het auteursrecht van de Ordnance Survey om. Volgens de overheid moet de Ordnance Survey zoveel mogelijk commercieel ope- reren, met als resultaat dat het gebruik van hun digitale gegevens duur is. Onder de kleinere bedrijven was er een aantal dat gespecialiseerd is in be- paalde onderdelen van het kaarten- maken of van het leveren van digitale gegevens. Taywood Data Graphics en Colourmap Scanning zijn scan specia- listen. Chadwyck-Healey verzamelt ruimtelijke gegevens (waaronder MundoCart/CD, de wereldkaart spe- ciaal bedoeld voor gebruik binnen een GIS) en distribueert ze op CD-ROM. Action Information (Management) Ltd. produeeert ook kaarten op CD- ROM, voor Groot-Brittannie, met PC-programma's voor het over elkaar heen leggen van geografische (vector) gegevens. Voor de uitvoer maakt Zeh Graphics Systems raster plotting Soft ware voor gebruik met vectorbe- standen op UNIX werkstations of een VAX Computer. Naast deze Stands, die allemaal een relatie hadden met de digitale karto grafie, waren er ook een aantal meer traditionele firma's, zoals uitgevers en fabricanten van tekenmaterialen, films e.d. Kaartententoonstelling De kaartententoonstelling, die ter gelegenheid van de ICA-conferentie in Bournemouth werd georganiseerd, was ook toegankelijk voor het grote publiek. Bezoekers konden zieh prima op de hoogte stellen van de stand van zaken in de kartografie op een ten toonstelling, die bestond uit verschil- lende onderdelen: de grote internationale kaartenten toonstelling; de nationale tentoonstelling van het Verenigd Koninkrijk, met weer een apart onderdeel dat speciaal was verzorgd door de 'Exploration Chief Draughtmens' Association' van een groep van 50 bedrijven op het gebied van olie, gas en natuur- lijke hulpbronnen; een in omvang zeer beperkte ten toonstelling gewijd aan de 200- jarige Ordnance Survey, de Britse topografische dienst; een internationale tentoonstellipg van topografische kaarten gericht op het thema van de conferentie ('Mapping the Nations'); de kartografie van internationale organisaties (Raad van Europa, Wereldbank enz.); studentenkartografie (met een inzending per Brits hoger oplei- dingsinstituut waar kartografie wordt onderwezen); en een inzending die was verzorgd door de ICA Commission on Tac- tual Mapping and Low-vision Mapping. Maar liefst 38 lidstaten en 5 institutio- nele leden van de ICA hadden een inzending geleverd voor de internatio nale tentoonstelling. Voor elk land was een ruimte gereserveerd, die over- eenkwam met de hoogte van de contri- butie. Ondanks de grote vooruitgang, die de kartografie de afgelopen tijd heeft doorgemaakt - ook op het gebied van ontwerp en produktiekwa- liteit - kwamen oude herkenbare tra- dities op deze tentoonstelling nog altijd naar voren, zoals de vele fysisch- geografische kaarten van de Oosteu- ropese landen en de zeer kleurrijke en 'zonnige' kaarten van Australie. De presentatie van Noorwegen was zeer goed verzorgd en in inhoudelijk opzicht waren vooral de inzendingen van de Verenigde Staten (met onder meer de kartografie van de Golf- oorlog) en Duitsland interessant. De Duitse inzending werd gekenmerkt door de kartografische 'glasnost': er In de strijd om de organisatie van de ICA-conferentie in 1997presenteerde de Neder- landse delegatie zieh op opvallende wijze op het 'Royal Feast at the Court of King Arthur' in Bournemouth. Hier ziel u (v.l.n.r.) Hans van der Linden, Theo Bos, Rudolf de Jonge en Johan Russchen in hun rode sweaters met daarop onder meer de opdruk See you in Amsterdam 1997. (foto: M.A. Damoiseaux) 36 KT 1992.XVIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 38