De Chinese inzending op de kaartententoonstelling (foto: J.H.R. van der Schuit). werden militaire kaarten van de DDR getoond, die tot voor kort nog zeer geheim waren. Bovendien werd zeer illustratief ingegaan op de problema- tiek rond de kartografische eenwor- ding. De rijkdom van de Britse kartografie kwam naar voren op de kaartenten toonstelling van het Verenigd Konink- rijk welke een groter aantal verschil- lende inzenders had dan ooit. Karto grafische Produkten van die verschil- lende inzenders met het zelfde doel en van het zelfde gebied (bijvoorbeeld wegenkaarten en stadsplattegronden) werden naast elkaar tentoongesteld en de aldus geforceerde vergelijking was bijzonder interessant. 46 Landen hadden elk een blad inge- zonden voor de tentoonstelling 'Map- ping the Nations', waardoor ook hier weer een zeer illustratief vergelijkend overzicht werd geboden van topogra- fische kaarten. Het wäre wellicht nög aantrekkelijker geweest als ook de kaartschalen zoveel mogelijk gelijk waren gemaakt. In zeker opzicht kon de tentoonstel ling als traditioneel worden be- schouwd: er waren bijna alleen maar papieren kaarten te zien en slechts een enkele kaart op beeldscherm (waar- onder kaarten uit de interessante flexi- bele PC-versie van de nieuwe natio nale atlas van Zweden). Niettemin was het geheel zeer de moeite waard. Het was daarom dan ook een zeer slimme zet van de Organisatoren om op de eerste dag van de conferentie veel gele- genheid te bieden voor het bezoeken van de kaartententoonstelling. Omdat alle deelnemers dan nog bijzonder fris, enthousiast en leergierig zijn (voordat de conferentiemoeheid toe- slaat) kreeg de tentoonstelling daarom de aandacht die zij verdiende. Besluit Voor de Technische tentoonstelling en de Kaartententoonstelling waren, in grafisch opzicht wat saaie, catalogi uitgereikt. De volledige papers, die op de confe rentie werden gepresenteerd in ple- naire of forum sessies, zijn gebundeld in de tweedelige 'Proceedings', die al bij het begin van de conferentie beschikbaar waren voor de deelne mers. De bibliografische gegevens zijn als volgt: Rybaczuk, K. M. Blakemore (eds.), Mapping the Nations. Proceedings, Volume 1 and Volume 2. Interna tional Cartographic Association, 15th Conference and 9th General Assembly, Bournemouth, UK, 1991. London: ICA 1991 Ltd. (ISBN 0- 9518124-2-4) (totaal 978 blz.). De Proceedings kunnen worden aan- gevraagd bij dr. T.A. Adams, Laser- Scan Ltd., Cambridge Science Park, Milton Road, Cambridge CB4 4FY, UK. C.P.J.M. van Elzakker, C.A. Blok, A. Brown, M.A. Damoiseaux, J.C. Müller, K. Sijmons en J.F.M. van der Steen KT 1992.XVIII.2 37

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 39