Het basisontwerp is door de werkgroep nader uitgewerkt in een detailontwerp. Hierbij zijn de juiste vormen, groottes, lijndiktes en kleuren voor de verschillende punt-, lijn- en vlaksymbolen en het schrift ontworpen of gekozen en in voorschriften vastgelegd. Ook is hierin de lay-out geheel uitgewerkt en de juiste plaats van de rand- informatie (omslag, legenda, toelichting, schaalstok enz.) vastgelegd. Het ontwerp van de omslag zelf is echter uitbesteed. Twee ontwerpbureau's hebben aan de hand van door de werkgroep opgestelde criteria ieder een omslagontwerp gemaakt, waaruit de werkgroep- leden slechts door stemming hebben kunnen kiezen. Tenslotte is ook een lijst opgesteld met technische eva- luatie-criteria, die een objectieve kwaliteitsbewaking mogelijk moeten maken. Dit detailontwerp is in eerste instantie uitgetest op een fragment van een bestaande kaart en meermalen bijge- steld. Hiervoor is gebruik gemaakt van een Apple Macintosh IIcx met het tekenpakket Freehand, waar- door eventuele veranderingen snel doorgevoerd en zicht- baar gemaakt konden worden. De definitieve proef is in een Pilot Project uitgevoerd, waarover straks meer. Procesgang De werkgroep Procesgang heeft het toekomstige pro- duktieproces uitgewerkt. Randvoorwaarden daarbij zijn onder meer geweest: waar mogelijk kant-en-klare Software kiezen om pro- grammeerinspanningen tot een minimum te beperken; waar mogelijk hardware en Software kiezen die vol- doet aan bestaande Rijkswaterstaat-standaarden om het onderhoud te vergemakkelijken. De taken van de werkgroep zijn verdeeld over een drietal deelgebieden, waarbij de bezetting ook wisselde. De toekomstige werkprocedures zullen wat betreft de inwinning weinig veranderen: de gegevens zullen nog steeds door veldwerk en besprekingen bij de lokale beheerders moeten worden verzameld. Digitale aanleve- ring wordt de körnende tien jaar niet verwacht. De werk- wijze voor de verwerking, opslag en kartografie zal wel geheel aangepast moeten worden. De ingewonnen gege vens worden in het bestand ingevoerd door het direct op beeldscherm tekenen van de punten, lijnen en vlakken met behulp van een muis. Voor een nauwkeurige plaat- sing is een digitale topografie onontbeerlijk. En zolang de topografische kaart 1:50.000 niet in digitale vorm verkrijgbaar is, wordt een gescande weergave hiervan op het beeldscherm gebruikt. Vanwege de rasterstructuur zal deze gescande topografie geen deel uitmaken van het WIS. De attributen, zoals namen en klassen, worden daarna ingevoerd met behulp van speciale menu's. Op welke wijze gegevens in digitale vorm aan derden geleverd zullen worden is nog niet nader onderzocht. En voor kartografische uitvoer in analoge vorm zijn twee mogelijkheden onderscheiden: proefplots en definitieve kaarten. Het kiezen van hard- en Software is in eerste instantie beperkt gebleven tot het benodigde voor het Pilot Pro ject. Allereerst is gezocht naar een systeemonafhanke- lijk vector-georienteerd GIS-pakket. De selectie is gedaan aan de hand van literatuuronderzoek, erva- ringen van andere gebruikers, eigen ervaring met drie GIS-achtige pakketten en een benchmark met vier GIS- pakketten voor een verwant project. Het pakket dat het beste aan de eisen voldeed was Arc/Info, mits in een later Stadium gekoppeld aan een krachtiger database- pakket. En als platform hiervoor is een SUN Spare 1 Werkstation gekozen. Voor proefplots is verder een HP- kleurenpenplotter aangesloten. Omdat GIS-pakketten niet direct geschikt zijn voor hoogwaardige kartografische produktie in kleur en op groot formaat, werd voor de definitieve kaarten een apart kartografisch opmaakstation onontbeerlijk geacht. De keuze daarvoor was niet moeilijk: in andere projecten was al veel ervaring opgedaan met een Scitex Response-280 Werkstation. De gevolgen voor de organisatie wat betreft personeel, financien en huisvesting zijn in grote lijnen wel verkend, maar een uitgebreid onderzoek hiernaar moet nog opge- start worden. De meeste veranderingen worden op het personele vlak voorzien: nieuwe Systemen en werkproce dures vragen om nieuwe vaardigheden en mogelijk ook om een andere organisatie. Om de betrokkenheid van het huidige personeel te vergroten, heeft men aan iedere werkgroep deelgenomen. Dit vertraagde soms de voort- gang, maar de deelname werd onmisbaar geacht zowel vanwege hun praktijkkennis, als voor een soepele invoe- ring van het nieuwe produktieproces. Pilot Project Een proef is nodig om de gekozen inhoud, vormgeving en werk wijze in de praktijk te testen en om nadere gege vens te verkrijgen voor de keuze van het definitieve data- bestand en de computer-configuratie. Daartoe is een representatief blad van de Waterstaats- kaart geheel volgens de nieuwe opzet gemaakt. Ter wille van de snelheid is slechts een deel van het blad werkelijk herzien en is de rest vanaf het bestaande blad naar het nieuwe ontwerp vertaald. Om het eigenlijke WIS-bestand te kunnen opbouwen, moest eerst het datamodel vertaald worden naar Are/ Info-coverages. Deze implementatie is uitbesteed aan Logisterion b.v. Voor de feitelijke kaartvervaardiging uit het WIS- bestand is, zoals reeds opgemerkt, een Scitex Response- 280 Werkstation gebruikt. Een aantal Problemen die zieh tijdens de proef voor- deden, mögen hier niet onbesproken blijven. Zo bleek de gewenste generalisatie veel moeilijker te realiseren dan gedacht. Deels is dat veroorzaakt door gebrek aan ervaring hiermee, maar deels ook door het ontbreken van voldoende uitgewerkte voorschriften. Er waren wel regels opgesteld voor generalisatie op basis van minimum grootte van gebieden, maar deze moeten KT 1992.XVIII.2 42

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 44