nog worden aangevuld met regels naar belangrijkheid. Het invoeren van attributen verliep vrij moeizaam, omdat daarvoor nog geen speciale menu's waren gebouwd. Daardoor vergde dit invoeren ook een meer dan gemiddelde Arc/Info-kennis. Het datatransport van Arc/Info naar Scitex kostte ook nogal wat hoofdbrekens. Met name de overdracht van tekst is nog niet opgelost. Ter wille van de tijd is daarom besloten voor het proefblad de tekst voor kaartbeeld en randschrift op conventionele wijze te zetten en via scannen aan de rest toe te voegen. Bij de kaartopmaak bleken ter wille van de leesbaarheid toch veel meer puntsymbolen verplaatst te moeten worden dan voorzien. Mogelijk is dit een gevolg van de wens om opvallende, en dus relatief grote puntsymbolen te gebruiken. En tenslotte vertoonden de opeenvolgende proef- drukken onderling sterke kleurverschillen, ondanks het feit dat steeds dezelfde apparatuur voor filmbelichten en drukken is gebruikt. wordt momenteel samen met (toekomstige) klanten in kleine proefprojecten verder uitgewerkt. Daarnaast worden de mogelijkheden van aanvullende WlS-advise- ring nader onderzocht. Hoewel de WIS-demo duidelijk de extra mogelijkheden van een digitaal systeem boven een gedrukte kaart laat zien (dit was zelfs een openbaring voor de projectmede- werkers), is toch besloten het proefblad af te maken en te drukken. Enerzijds als waardige afsluiting van een toch zeer omvangrijk project en anderzijds als pro- motie-artikel voor het WIS. Het proefblad geeft immers een goed overzicht van de inhoud van het WIS, zeker voor wie nog niet over de benodigde computerfacili- teiten beschikt voor de WIS-demo zelf. Ter kennisne- ming is het proefblad als bijlage bij dit artikel gevoegd. Is dit nu echt de laatste Waterstaatskaart? Ja en nee! Uit het op te zetten WIS kunnen ook kaarten worden ge- maakt, mits in opdracht en tegen betaling. Maar het is niet erg waarschijnlijk dat iemand opdracht zal geven om dat uniform voor het gehele land te doen. De Grote Efficiency Operatie Het Pilot Project zou als resultaat een proefbestand en een proefkaart opleveren, aan de hand waarvan de defi- nitieve keuze zou worden gemaakt. Maar medio 1991, toen het proefbestand gevuld was en de proefkaart in de opmaakfase verkeerde, haalde een grote bezuinigings- ronde bij de rijksoverheid een dikke streep door deze opzet. Onder de naam 'Grote Efficiency Operatie' moest ook de Rijkswaterstaat een aantal taken afstoten en een daarvan was de vervaardiging van de Waterstaatskaart met zijn overlays en Provinciale Beschrijvingen, waar tot op dat moment ruim 25 mensen aan werkten. Een argument voor het stopzetten was dat de kaart meer buiten dan binnen de Rijkswaterstaat wordt gebruikt. Toch werd het belang van een uniform waterstaatkundig bestand wel onderkend, mede op grond van een snel vervaardigde WIS-demo op basis van het eerder genoemde proefbestand. Daarom gaf de hoofddirectie van de Rijkswaterstaat toestemming om het WlS-con- cept verder uit te werken, mits het verschaffen van waterstaatkundige informatie vanaf 1 januari 1994 kos- tendekkend en met een beperkt aantal personen geschiedt. Dit is later nog eens door de Minister van Verkeer en Waterstaat bevestigd in antwoord op kamer- vragen over het verdwijnen van de Waterstaatskaart. De toekomst Eind 1991 is een nieuw projectteam van start gegaan om met veel nadruk op de marketing het WIS-koncept verder te ontwikkelen. Dit WIS-project bevindt zieh nu nog in de orienteringsfase, waarbij niet alleen naar de mogelijkheden van een bestand op schaalniveau van 1:50.000 gekeken wordt, maar ook naar een meer gede- tailleerde variant voor de lokale problematiek en naar een globale variant voor het landelijke overzicht. Dit Noten Drs. M.A. Damoiseaux is stafmedewerker bij de hoofdafde- ling Luchtkartering van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat (tel. 015-691353). W. van de Guchte is hoofd van de afdeling Waterstaatskarto- grafie van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (tel. 070-3744582). De Waterstaatskaart van Nederland, zesde editie, proefblad Tiel-West 39 is als bijlage bij dit KT gevoegd. Literatuur Damoiseaux, M.A. (1985), Een onderzoek onder ambtelijke gebruikers van de Waterstaatskaart. Kartografisch Tijdschrift 1985.XI.2, pp. 33-37. Damoiseaux, M.A. (1991), Data model for a water manage- ment information System. Proceedings of the European Are/ Info user Conference. Rotterdam. Interne rapporten van het project Waterstaatskaart Nieuwe Stijl: Eindrapport Werkgroep Inhoud, M.A. Damoiseaux, W. v.d. Guchte, B.W. Moelker, J.A. Schaap, L.J.A. Schulpen, M. Wedel en W.J. IJlstra. Den Haag, febr. 1990. Eindrapport Werkgroep Procesgang-S, M.A. Damoiseaux, J.R. den Haan, A. Jochem, H.G. de Jong, A.J. de Leeuw, L.J.A. Schulpen, R.P.J. Verboom, en A.J. van Winden. Den Haag, april 1990. Eindrapport Werkgroep Procesgang-P, M.A. Damoiseaux, H.G. de Jong, L.J.A. Schulpen, A.J. van Winden en W.J. IJlstra. Delft, jan. 1991. Eindrapport Werkgroep Vormgeving, M.A. Damoiseaux, A. Groeneweg, W. v.d. Guchte, C.A. de Kuyper, C.A. Rom- bouts en L.J.A. Schulpen. Den Haag, juni 1991. Eindrapport Werkgroep Pilot, L.J.M. Bäcker, L.A. Groenen- berg, W. v.d. Guchte, A. Jochem, H.G. de Jong, W. Hörne, L.J.A. Schulpen en W.J. IJlstra. Den Haag, in uitvoering. KT 1992.XV111.2 43

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 45