Kwaliteitsinformatie ter ondersteuning van de integratie van ruimtelijke gegevens R.M. Hootsmans en F.J.M. van der Wel Het op eenvoudige wijze integreren van verschillende soorten ruimtelijke gegevens is een van de voordelen van een geografisch informatiesysteem GISEchter, het gebrek aan een consistent, theoretisch kader waarbinnen op een verantwoorde monier gegevens en bewerkingen kunnen worden geselecteerd, werpt een schaduw op deze computer technologische mogelijkheden. Meer achtergrondinformatie over zowel de gegevens als de bewerkingen is vereist om de resultaten van integraties te kunnen beoordelen op hun geschiktheid voor de beoogde toepassing. Deze kwaliteitsinformatie is in feite meta-informatie en beperkt zieh vooralsnog tot de fysieke hoedanigheid van een gegevensbestand. Implementatie van meer inhoudelijke kwaliteitsinformatie in een 'intelligente', kennisgestuurde computeromgeving, wordt gezien als een mogelijkheid om het integratieprobleem te hanteren. Voordat deze kennis kan worden geformaliseerd is de vorming van een bredere theoretische basis onontkoombaar. Kartografen dienen een bijdrage te leveren aan deze multidiseiplinaire taak. Inleiding Ruimtelijke gegevens zijn van groot belang voor het verkrijgen van een beter inzicht in onze leefomgeving. Topografische, geologische, landgebruiks- en bodemge- gevens zijn slechts enkele voorbeelden van gegevens waarvan de betekenis mede bepaald wordt door de lig- ging op het aardoppervlak. Het afgelopen decennium kan worden gekenschetst als de periode waarin de verwerking van dit soort gegevens voor een belangrijk deel is geautomatiseerd. De invloed van technologische en organisatorische ontwikkelingen op de verzameling, opslag, bewerking en presentatie van deze gegevens draagt bij aan het idee dat de jaren '90 gekarakteriseerd zullen worden als 'Digital Decade' (TAYLOR, 1991). De komst van ruimtelijke informatiesystemen als GIS (Geografisch Informatiesysteem) heeft het proces van informatie-extractie en -communicatie in hoge mate ver- eenvoudigd en dientengevolge versneld. Met name het combineren of sterker, integreren van diverse gegevens- bestanden is hierdoor op grote schaal mogelijk geworden. Deze werk wijze werd al ver voor de komst van de Computer toegepast in de vorm van 'overlay map- ping' (tomlin, 1990) en onderkend als een nuttig middel om bepaalde ruimtelijke relaties te doorgronden. De beschikbaarheid van gegevens in digitale vorm, zoals remote sensing gegevens, en geavaneeerde informatie systemen (GIS en beeldverwerkingssystemen), gekop- peld aan een steeds speeifiekere informatiebehoefte, heeft geleid tot de huidige populariteit van ruimtelijke gegevensintegratie. In het gemak waarmee de gegevens worden bewerkt, schuilt tevens het gevaar; de vergevor- derde technische mogelijkheden staan tal van irrelevante en onjuiste integraties toe, waarbij de nauwkeurigheid van het resultaat op een veelal onbekende manier wordt beinvloed en een onbekende hoeveelheid onzekerheid word geintrodueeerd. Figuur 1 toont een veel voorko- mende situatie: niet het originele gegeven maar het geklassificeerde gegeven is beschikbaar en wordt gecom- bineerd met een ander gegeven. De verschillen in resul taat spreken voor zieh, waarbij de geschiktheid van het resultaat aan het gestelde gebruiksdoel getoetst moet worden, muehrcke (1990) wijst in dit licht op het misver- stand dat gedigitaliseerde kaarten als absolute, geografi- sche informatie en niet als geabstraheerde, kartografi- sche informatie worden behandeld. Het ontbreken van een eenduidig theoretisch raamwerk waarbinnen de aard van zowel digitale ruimtelijke gege vens als bewerkingen kan worden beschreven, is een van de belangrijkste lacunes in de hedendaagse geautomati- seerde gegevensverwerking. Immers, een objectief oor- deel over de informatiewaarde van een gei'ntegreerd Pro dukt is nu nog een ontbrekende factor. Ruimtelijke gegevens en integratie Ruimtelijke gegevens onderscheiden zieh door ver- *V c vy Figuur 1. Voorbeeld van een veel voorkomende situatie bij gegevensintegratie: niet het originele maar het geklassificeerde gegeven is beschikbaar; de verschillen in eindresultaat zijn dui- delijk. KT 1992.XVIII.2 49 Aantal inwoners Bereikbaarheid voorzieningen «jv. .*VJ* Y Be volkingsdichtheid per adm. eenheid Reistiid A - <1 um in aantal in C - >2uu wAm2 >2000 1500-2000 1000-1500 <1000 <1500 >1500 <1500 Bereikbaarheid voorzieningen <1500, >1500, <1500. >1

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 51