I V worden gezocht waarbinnen een verantwoorde en betrouwbare integratie van ruimtelijke gegevens moge- lijk wordt gemaakt. Het huidige onderzoek naar gestan- daardiseerde, bibliografische ontsluiting van digitale, ruimtelijke informatie betekent een belangrijk aankno- pingspunt hiervoor. Kennisgestuurde integratie van ruimtelijke gegevens: een voorbeeld Het is belangrijk de vraag te stellen hoe kennis opge- slagen, gemanipuleerd en weergegeven kan worden in een voor zowel GIS als gebruiker herkenbare vorm (butler, 1988). Dit probleem kent een technische kant (programmeertalen, systeemconfiguratie), die hier buiten beschouwing blijft, en een conceptuele kant: het verantwoord vertalen van declaratieve en procedurele kennis in zogenaamde produktieregels (kraak, 1988). Kennis herkenbaar voor systeem De huidige trend in GIS-modellering kenmerkt zieh door een veelvuldig gebruik van exaete modellen (Eng. 'crisp models') die uitgaan van exaet te beschrijven gegevens (Eng. 'crisp datasets'): noodgedwongen worden onze- kere, minder exaet omschreven gegevens (Eng. 'fuzzy datasets') behandeld als exaete gegevens, bijvoorbeeld de kwantificering van een nominaal gegeven (zoals een bodemklasse) door middel van een continu gegeven (zoals een kleipercentage). burrough (1989) formuleert de v/anneer [conditionele input] dan [modelmatige outputj'-produktieregels, die kraak (1988) voorstelt, als: Z(x,t) f(Ax,tBx,tCx,t waarin A, B, C, bekende basisgegevens zijn, die via het modelvertaald worden in de waarde Z, voor een bepaalde positie x en een bepaald tijdstip t. De aanduidingomvat in feite alle mogelijke rela- ties van Boolean tot rekenkundige operaties, waarbij elk in- en uitgevoerd gegeven als zijnde exaet wordt veron- dersteld. Deze exaete benaderingswijze laat onvol- doende ruimte voor de behandeling van kwaliteit van, en dan met name onzekerheid in, de gegevens en modelpa- rameters (burrough heuvelink, 1992). Een voorbeeld (figuur 6) licht deze problematiek nader toe. Voorbeeld Stel men bezit een uit bemonstering en interpolatie ver- kregen gegevensset van een bodemverontreinigende stof voor een bepaald gebied. Daarnaast is bekend wat de kosten van een bepaalde saneringsmethode (zoals top- laag afgraven) bedragen voor hetzelfde gebied (bijvoor beeld hoge kosten in gebieden met bebouwing). De vraag die nu gesteld wordt luidt: 'welk deel van het gebied kan of moet er gesaneerd worden?' Een eerste (en meest gevolgde) stap is het toepassen van kennis omtrent een bepaalde normwaarde van de ver- kennisgestuurde gegevensintegratie Figuur 6. Voorbeeld van een kennisgestuurde integratie van ruimtelijke gegevens (voor toelichting wordt verwezen naar de tekst). ontreinigende stof: Wanneer [originele gegevensset 95] dan [geef sane ringskosten] anders [0] met als resultaat het plaatje 'kosten sanering normover schrijding'. Deze benadering negeert echter volledig eventuele onze kerheid omtrent de normwaarde en onzekerheid in meet- en interpolatieresultaten (welke instrumenten en methoden zijn gebruikt? (lees: lineage)), die natuurlijk onbekend kunnen zijn. Wanneer men bovendien niet op körte termijn opnieuw normoverschrijdende gebieden wil gaan saneren, kan het aan te raden zijn een zeker- heidsmarge in te bouwen. Hierbij moet niet gedacht worden aan simpelweg de normwaarde Verlagen, maar het aanbrengen van een buffergebied met prioriteiten die afnemen (op een schaal van 0 tot 1) met toenemende afstand tot de normwaarde. Bijvoorbeeld: Wanneer [75 originele gegevensset 95] dan [0 prioriteit 1] waarbij de relatie tussen gegevensset en prioriteit recht evenredig is. Op deze basis kan men het te saneren gedeelte van het buffergebied naar prioriteit vergroten of verkleinen. Het resultaat kan van groot belang zijn, wanneer toekomstig landgebruik (lees: definitie gebruiksdoel!), zoals woningbouw binnen dit gebied, niet met te hoge KT 1992.XVIII.2 53 originele gegevensset saneringskosten totale gebied kosten sanering normoverschrijding kosten sanering buffergebied extra Pier autter ib( 16 setecteer buffergebied bodemsoorten kosten sanering op zand totale kosten 16239 kosten sanering op zand en zavel totale kosten

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 55