EIN'DHMii signatuur. Een zwak punt is, dat alleen een voorgedefi- nieerde signatuur kan worden gebruikt. Wel kunnen, door op elkaar stapelen van lijntypen, gecompliceerde Signaturen gemaakt worden. Vlakken Vlakken zijn in feite samengesteld uit een gesloten omtrek met een vlakvulling. De omtrek is een lijn (met bijbehorende attributen), de vulling is een combinatie van een kleur en een patroon. Dit laatste kan een vol- vlak, een arcering of een radiale dan wel lineaire ver- looptint zijn. Puntsymbolen Puntsymbolen kunnen verschillende soorten dementen zijn: bestaande illustraties (zelfgemaakt of bijgeleverde 'clip art') die in hun geheel in het document worden geplaatst; 'Letters' uit speciale fonts die niet de letters van het alfabet maar geometrische Symbolen bevatten. Tekst Invoer van tekst kan zowel direct vanaf het toetsenbord als vanuit een tekstbestand (bijv. een straatnamenre- gister) plaatsvinden. Alle diacritische tekens kunnen worden gebruikt. Tekst wordt als een object behandeld, en heeft dezelfde attributen als een vlak. Alle normale bewerkingen (ver schalen, vervormen, verplaatsen enz.) kunnen op het object tekst worden toegepast. Een handige toepassing hiervan is de mogelijkheid om tekst vrij te stellen. Door een kopie van de tekst met een verdikte witte omtreklijn onder het origineel te zetten ontstaat een goed contrast tussen tekst en ondergrond (figuur 2). Naast de vlakattributen zijn er ook specifieke ken merken. Alle tekst kan normaal, vet en/of cursief gezet worden. De attributen die verder ingesteld kunnen worden zijn font, grootte, regelafstand, spatiering en wijze van uitvullen. Er worden diverse fonts bijgeleverd, meestal onder fan- tasierijke namen. Het komt er echter op neer dat het normale tekstfonts zijn (Times, Helvetica) waar eigen namen aan zijn toegekend. Daarnaast kan gebruik worden gemaakt van de in de gekozen printer aanwezige fonts. Figuur 2. Vrijstellen van tekst. Bitmaps Alle hiervoor genoemde objecten worden in vectorfor- maat in het document opgenomen. Het is echter ook mogelijk 'bitmaps' in een document op te nemen; dat zijn objecten in rasterformaat. Dit kunnen bijvoorbeeld gescande logo's, digitale foto's of satellietbeelden zijn Geen der pakketten heeft een digitaliseerfunctie. Invoer van bestaande (geometrische) gegevens gaat via de importeerfunctie. Vectorgegevens kunnen dan direct als grafisch element bewerkt worden, bij rastergegevens is dit niet mogelijk (alleen als geheel). Wel bestaat de mogelijkheid om deze op het beeldscherm over te trekken (te digitaliseren). Diverse vector- en rasterfor- maten worden hierbij ondersteund; de belangrijkste zijn DXF (vectorformaat dat door veel CAD-pakketten ondersteund wordt) en TIFF (rasterformaat dat door de meeste scansoftware wordt toegepast). Het overtrekken van een bitmap kan zowel handmatig als automatisch gebeuren. Dit laatste gaat alleen goed en snel bij eenvoudige bitmaps (met weinig snijdende lijnen). Opmaak Voor het positioneren van de verschillende kaartonder- delen zijn speciale functies aanwezig. De belangrijkste hiervan is de uitlijnfunctie. Hiermee kunnen objecten in een bepaalde positie ten opzichte van elkaar geplaatst worden. Daarnaast kan een 'magnetisch' grid voor posi- tionering gebruikt worden. Een ander hulpmiddel is een set linealen die längs de rand van het tekengebied geplaatst kan worden, waarop de positie van een ele ment kan worden afgelezen. Diagrammen Indien men over een spreadsheet beschikt, die onder MS Windows (bijv. Excel) draait, kan men via het 'clip- board' gegevens (in dit geval een grafiek) van de spreadsheet naar het illustratiepakket overhalen. Uitvoer Alle gangbare printers (matrix, inkjet en laser) worden ondersteund, maar meestal zal de uitvoer via PostScript plaatsvinden. Uitvoer kan zowel naar een printer als naar een fotozetter gebeuren. Als een PostScript printer gebruikt wordt, kunnen diverse opties voor kleurscheidingen opgegeven worden. Er kan gekozen worden uit: 'Spot colour' of de standaard drukkleuren van het vierkleurenprocede ('Process colour'); het aantal lijnen per inch en voor iedere deelkleur de rasterhoek; leesbaar/onleesbaar, negatief/positief uitdraaien; en paskruizen en snijlijnen. Corel Draw! Corel Draw! is een produkt van het Canadese bedrijf KT 1992.XVIII.2 57 Invoer

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 59