Patronen aanwezig. Dit zijn eenvoudige rasterbe- standen, met vakjes van 10 bij 10 hokjes, waarbij elk hokje zwart dan wel wit is. Om een vlak te vullen wordt dit patroon herhaald. Door het bij werken van deze Patronen kan een vlakvulling gedefinieerd worden. Als het patroon naar wens is kan deze van een kleur worden voorzien. Als arcering zijn er patronen voor horizontale, verticale, twee diagonale en twee kruisarceringen aanwezig. Overi- gens biedt de vlakvulling op basis van rasterpatronen een grotere diversiteit aan arceringen, daar de gebruiker daarbij zelf de fijnheid van de arcering kan bepalen. Tenslotte kunnen verlooptinten (lineair of radiaal) ge- bruikt worden. De verlooptinten lopen van een kleur naar keuze naar wit. Tekst Met Designer worden zo'n 10 fonts meegeleverd, waar- onder de Helvetica (onder de naam Swiss) en de Times (onder de naam Dutch). De Swiss wordt in een gewone, een smalle en een magere verschijningsvorm geleverd. Het opbouwen van tekst op het scherm kost vaak veel tijd; er kan dan ook aangegeven worden hoe de tekst op het beeldscherm afgebeeld moet worden: 'Proof': De tekst wordt zo goed mogelijk op het scherm gezet. 'Draft': De tekst verschijnt wel als tekst, maar grover en zonder vulling (kleur). 'Grayed': De tekst wordt als een grijze balk op het beeld gezet zodat men alleen de positionering kan bekijken. De beeldopbouw is dan het snelst. Daarnaast is er de optie om de achtergrond van de tekst (dit is de kleinste rechthoek die rond de tekst te plaatsen is) van een kleur te voorzien. Dit is een gemakkelijke manier om tekst vrij te stellen. Het längs een lijn plaatsen van tekst is niet mogelijk, wat een van de grootste minpunten in het programma is. Diagrammen Diagrammen maken is in Designer goed te doen, ofschoon er geen speciaal gereedschap voor is. Voor staafdiagrammen kunnen rechthoeken worden gebruikt. Cirkelsegmenten kunnen eenvoudig worden aange- maakt met het 'Pie-tooT. Hiermee wordt eerst een cirkel getekend, waarna er met de straal van die cirkel Seg menten gemaakt kunnen worden. Tijdens het tekenen valt op de statusbalk het percentage dat het huidige segment vormt af te lezen. Importeren/exporteren Mogelijke importeerformaten zijn DXF, CGM, TIFF, PIC, PCX, Windows Metafile, ANSI text en GEM. Exporteren kan naar al deze formaten (met uitzondering van ANSI text) en bovendien naar EPS, PostScript en HPGL. Tekenen Een hulpmiddel bij het tekenen is het automatisch verti- caal, horizontaal of onder 45 graden tekenen van een lijn. Overige kaartontwerpfuncties Op de statusbalk kan ook de afstand van de Cursor tot het laatst getekende object afgelezen worden. Voor het uitlijnen van elementen op het oog is het handig dat de Cursor als kruisdraad ingesteld kan worden. Het gebruik van lagen biedt als voordeel dat de volgorde van stapeling van overlappende elementen overzichtelijk georganiseerd kan worden. Lagen kunnen aan- en uit- gezet worden, zodat in een onderliggende laag getekend kan worden zonder dat het beeld verstoord wordt door de bovenliggende laag. Uitvoer Voor onder meer PostScript-printers levert Micrografx speciale eigen aanstuurprogramma's mee die, als ze in plaats van de standaard MS Windows drivers gebruikt worden, een betere en snellere afdruk geven. Bovendien kan een label met bestandsnaam en deelkleur worden opgenomen. Up to date De nieuwe versie van Designer kent de mogelijkheid objecten van een naam te voorzien, wat het selecteren gemakkelijker maakt. Arts Letters Arts Letters (A&L) is een illustratiepakket van de firma Computer Support Corporation uit Dallas, Texas. USA. Het pakket is voor het eerst versehenen in 1988, de geteste versie (3.01) is van September 1990. De meest recente versie is van januari 1992. Default instellingen De instellingen van een document (papierformaat, maateenheid enz.) kunnen opgeslagen worden als default. Bij het opstarten van A&L worden de default- waarden ingesteld. Instellingen kunnen ook opgeslagen worden in een zelf op te geven bestand. Deze file kan ten alle tijde opgeroepen worden, waarbij de opgeslagen waarden ingesteld worden. Via het gebruik van stijlen kunnen attribuutinstellingen voor verschillende onderwerpen opgeslagen worden. Attribuutinstellingen van tekst, kleuren, lijnen of vlak- vullingen kunnen onder een bepaalde naam ingesteld worden (bijv. de tekstattributen: font= modern, grootte= 10 mm en verschijningsvorm vet kunnen opgeslagen worden onder de naam hoofdtitel. Door het selecteren van deze naam worden deze attributen inge steld.) Een combinatie van deze namen kan opgeslagen worden als een stijl. Door de naam van een stijl te selec teren worden alle hieronder opgeslagen attribuut- waarden ingesteld (figuur 4). Zodoende kunnen per (soort) document instellingen bewaard en weer opgeroepen worden (bijv. voor groot- schalig of kleinschalig of voor bepaalde thema's). 60 KT 1992.XVIII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 62