E r BEET Stylen Benoernen Interieuren volvlak Lijnen rovincie qrens Lijnkleur Type titel ondertitel thematisch Benoem Verwijder Keuzen Klaar Figuur 4. Stijlen samenstellen en benoemen. Paginaformaten en eenheden Mogelijke paginaformaten zijn A4, A3 en diverse Engelse formaten. Een document kan meerdere pagina's bevatten; hoeveel is afhankelijk van de nauwkeurigheid (eenheden per inch) waarin het document gedefinieerd wordt. Als maateenheid kunnen cm of inches ingesteld worden. Objecten Nadat een object geselecteerd is worden de 'object handles' zichtbaar (figuur 5) en is op de statusbalk diverse informatie over het geselecteerde object af te lezen. Naast de standaard informatie worden nu ook het soort en de naam van het object weergegeven. De naam wordt automatisch toegekend (gelijk aan het soort) maar kan door de gebruiker veranderd worden. Dit is vooral handig als het document veel objecten bevat die elkaar overlappen. Op de Statusregel kan dan afgelezen worden of het juiste object geselecteerd is. Ook kan een lijst opgevraagd worden met daarin de namen van alle objecten. Via deze lijst kan een object ook geselecteerd worden. Objecten kunnen verder vergrendeld of onzichtbaar ge- maakt worden. Elet is dan niet mogelijk om zo'n object te selecteren. Dit is handig als meerdere objecten elkaar overlappen (bijv. een achtergrond of bitmap). Door een object dat tijdelijk niet gebruikt wordt onzichtbaar te maken wordt het beeld sneller opgebouwd. Via het menu kunnen deze instellingen weer opgeheven worden. Bij het bewerken is een optie aanwezig waarmee een vervormd object weer in de juiste proporties kan worden gebracht. De oorspronkelijke hoogte/breedte verhou- ding van het object wordt bewaard en kan weer aan een vervormd object toegekend worden. Helpfunctie Het verkrijgen van hulp is mogelijk door via de help functie een optie in de gereedschapskist of in het menu aan te klikken (waarbij een helpscherm over de geselec teerde functie verschijnt) of via een index een help scherm op te vragen. In het helpscherm wordt ook verwezen naar de betref fende pagina in de handleiding. Puntsymbolen Symbolen zijn in een symbolenbibliotheek opgenomen. Basissymbolen als Vierkanten, cirkels en pijlen kunnen direct uit het symboolmenu (waarin ze worden afge- beeld) gekozen worden. De overige Symbolen hebben een nummer waarmee een symbool uit de bibliotheek gehaald en in het document geplaatst kan worden. Nadat het symbool in het document is geplaatst kan het als object bewerkt worden. Voor verdere bewerkingen (het veranderen van de vorm van de lijnsegmenten) moet het symbool eerst omgezet worden naar een 'freeform' object. Freeform objecten kunnen ook opgeslagen worden als symbool. Hiervoor moeten eerst de gewenste freeform objecten tot een groep gemaakt worden. Daarna kan de groep als 'custom symbol' bewaard worden in een bestaande of nieuw aangemaakte bibliotheek. Verschil iende typen Symbolen kunnen zo ieder in een eigen sym bolenbibliotheek bewaard worden (bijv. een bibliotheek met landsgrenzen). Tekst Zoals de naam A&L al laat blijken rieht het pakket zieh ook op het gebruik van tekst. Dit blijkt ook wel uit het grote aantal tekstattributen dat ingesteld kan worden. Naast de in de inleiding genoemde zijn dit: spatiering van letters in een woord; spatiering van de woorden in een zin; de breedte/hoogte verhouding, uitgedrukt in een per- centage; de manier waarop de tekst uitgelijnd wordt binnen een tekst blok met meerdere regels: links, rechts, gecentreerd, uitvullen; en de verschijningsvorm van de tekst: normaal, cursief, vet of onderstreept. Figuur 5. Object met object handles. KT 1992.XVIII.2 61 Interieurkleur 10% 20% 30% 40% MAGENTA BLAUW CYAAN GROEN Stylen

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 63