verslepen met de muis; verslepen met de pijltjestoetsen (voor het horizontaal of verticaal verplaatsen); en verplaatsen met behulp van coördinaten. Coördi- naten kunnen zowel absoluut als relatief opgegeven worden. Speciale effecten In A&L zijn diverse speciale effecten aanwezig. Met het 'blend' gereedschap kunnen o.a. 3D-effecten en kleur- verlopen gemaakt worden. Ook kan dit gebruikt worden voor het vignetteren van vlakken. Als extra optie bij het printen van kleurscheidingen kan nog per deelbestand een label met de kleur en rasterhoek opgegeven worden. Up to date Begin 1992 is een nieuwe versie van A&L uitgekomen (3.1). Een aantal Verbeteringen in deze versie zijn o.a.: de versie is Nederlandstalig; het toepassen van 'object cache': objecten in een document kunnen in het werkgeheugen van de Com puter opgeslagen worden (bij groot intern geheugen). Het opbouwen van het grafische scherm gaat nu veel sneller omdat deze objecten niet meer vanaf de schijf gelezen worden; uitgebreide mogelijkheden om de weergave van de menten op het scherm te beinvloeden; airbrush effecten voor vlakvullingen; importeren van data uit spreadsheets voor het maken van diagrammen; en optie voor oppervlaktediagrammen. Conclusie De afgelopen jaren is er diverse programmatuur op de markt gekomen die voor de kartograaf van belang kan zijn. Daarbij is de Apple Macintosh de initiator geweest, maar met de komst van MS Windows is de IBM-compatible weer terug in de race. Naast de drie door ons onderzochte pakketten is er nog meer op de markt voor de IBM-compatible, zoals GEM Artline, Windows DRAW en Adobe Illustrator. De ervaring leert dat de pakketten veel van elkaar over- nemen. Derhalve blijft het zaak de ontwikkelingen van de pakketten goed in de gaten te houden. Nadeel van alledrie de onderzochte pakketten is dat ondersteuning van een tablet tot dusverre ontbreekt. De algemene indrukken zijn de volgende. Corel Draw! is overzichtelijk, snel te leren en snel in gebruik, maar is van de drie onderzochte pakketten het pakket wat de meeste beperkingen kent. Voor een gra fisch ontwerper die wel eens een kaart maakt kan het volstaan, maar voor professioneel gebruik schiet het te kort. Arts Letters is ideaal voor thematische kartografie, onder meer door de ingebouwde grafiekfunctie. Designer zit het meest tegen de CAD-wereld aan, en is dan ook geschikt voor topografische kaarten. Noten H. Kramer werkt als onderzoeker remote sensing bij het Sta- ring Centrum te Wageningen (Postbus 125, 6700 AC Wage ningen). G.J. van der Weijden is werkzaam als GIS-specialist bij Grontmij NV in De Bilt (Postbus 203, 3730 AE De Bilt). In het kader van een afstudeeropdracht in de richting Land- meetkunde/Kartografie van de Hogeschool Utrecht, sector Bouwnijverheid, is een Studie uitgevoerd naar de toepasbaar- heid van illustratiesoftware voor MS-DOS Computers voor de kartografie. Dit artikel is een bewerkte samenvatting van het onderzoeksverslag Begrippenlijst Attributen: Grafische instellingen van objecten (o.a. kleur, lijntype, lijndikte, soort vlakvulling, tekstgrootte, tekstsoort). Hiermee wordt niet het begrip attribuut uit de geo-informa- tica bedoeld. BezierkrommeEen kromme door t wee punten, die via een hogere-graads vergelij king wordt beschre- ven. Bitmap: Een rasterbestand dat bijvoorbeeld ge bruikt kan worden als ondergrond bij het op het beeldscherm digitaliseren. Boundingbox: De kleinste rechthoek die exact om een object past. Dialogbox: Een scherm dat in beeld verschijnt als een commando meerdere opties bevat. Grid: Een rechthoekig patroon van punten in het werkscherm, dat als referentie gebruikt kan worden. Group: Een verzameling van twee of meer objecten die gezamenlijk bewerkt kunnen worden. Handles/points: Punten van een object, die geselecteerd kunnen worden om het object te bewerken. Object: Een grafisch element, zoals een symbool, een lijn of tekst. PostScript: Paginabeschrijvingstaal die ontwikkeld is ten behoeve van pagina-opmaak Systemen. De meeste illustratiesoftware gebruikt deze taal om de kaart te beschrijven om zodoende naar een hoogwaardige uitvoer toe te kunnen werken. Linealen die längs de illustratie op het beeld gezet kunnen worden. Een toets of combinatie van toetsen (vaak met de ctrl- of alt-toets), die gebruikt wordt voor het kiezen van een commando. Verplaatsen van de muis terwijl de muis- knop ingedrukt wordt gehouden. Gereedschappen voor tekenen en bewerken. Rulers: Shortcut key: Slepen: Tools: Literatuur Arts Letters Editor handleiding. lOe editie. Dallas (USA): Computer Support Corporation. Bosma, H.M. (1989), Kartografische programma's op de Apple Macintosh. Kartografisch Tijdschrift XV, nr. 1, pp. 47-53. Vervolg literatuur op blz. 76. KT 1992.XVIII.2 63

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 65