gedetailleerde kaart opzoeken wat er nu weer gaat veranderen. De Wolters- Noordhoff Wereldatlas is de eerste handatlas die de nieuwe verande- ringen op het kaartbeeld zoals het ver- enigde Duitsland en het begin van de desintegratie van de Sovjetunie vast- legt, getuige ook de aparte staatkun dige kleuren voor de Baltische staten. Natuurlijk weten de makers ook wel dat deze voorsprong weer snel in ach terstand kan verkeren, gezien het tempo van de ontwikkelingen, en ze hebben zieh daartegen ingedekt door te beloven de klanten een aantal jaren van een gratis nieuwsbrief te voorzien met aanvullende kaarten. Het deel landendocumentatie De 43 pagina's landendocumentatie zullen niet de reden vormen waarom men de atlas koopt: het vormt een aar- dige overzichtelijke bijkomstigheid met informatie over recente politieke en socio-economische ontwikkelingen per land en bevat tevens een documen- tatiedeel met informatie over ligging, oppervlak, vlag, bevolkingsaantal en -dichtheid, hoofdstad (met inwo- nertal), urbanisatiegraad en bevol- kingsgroei, officiele landstaal of -talen, minderheden, godsdiensten, lidmaatschappen van internationale organisaties, samenstelling van de beroepsbevolking, BNP, munteen- heid en in- en uitvoer van elk land. Conclusie Bij de keuze van een handatlas is het aantal aardrijkskundige namen dat is weergegeven niet het enige aspect dat telt: ook de duidelijkheid en de visua- lisatie van de terreinvormen teilen mee bij de beoordeling. Wat dat betreft is de atlas van Wolters-Noordhoff met zijn 123.000 namen beter dan het materiaal van concurrenten zoals Rand McNally (160.000), Haack (95.000) en de National Geographie (140.000), of dan de te sterk ver- kleinde Times Wereldatlas (100.000). Alleen de Times World Atlas (210.000) en de Atlas International van Bertelsmann (175.000) komen er - tegen het dubbele van de prijs - beter uit, maar de eerste mist de spre- kende schaduwering. De conclusie is dat het hier besproken produkt waar biedt voor het geld, en een uitstekend toegankelijk, gunstig geprijsd pro dukt is van Europees niveau. Het is bijzonder dat in Nederland de exper- tise (nog) in huis is om dergelijke Pro dukten te maken F.J. Ormeling Unesco Courier: Maps and map makers. June 1991. Maandelijkse publikatie van de Unesco. Prijs per aflevering f8,50. Rue Frangois Bonvin 31, Paris 75.105, Frankrijk. De Unesco Courier van juni 1991 heeft als ondertitel 'Maps and map makers' en is vrijwel geheel gewijd aan de kar- tografie. Het nummer is samengesteld onder redactie van J. Brian Harley, hoogleraar aan de Universiteit van Wisconsin-Milwaukee, USA. AI schrijvende bereikte ons het bericht dat Harley (59) in december 1991 plot- seling is overleden, een groot verlies voor de historische kartografie. De Unesco-aflevering bevat een elftal artikelen over overwegend historisch- kartografische onderwerpen, geschreven door een internationaal team van auteurs en royaal gei'llu- streerd met kaartfragmenten in kleur. In zijn openingsartikel pleit Harley voor meer aandacht voor kaartpro- dukten van niet-westerse culturen zoals die van de oorspronkelijke Australiers, Polynesiers, Chinezen, Maya's en Azteken enz. Als gevolg van hun primitieve karakter - zonder schaalaanduiding, graadnet en orientering - hebben deze voorlopers van onze moderne kaarten tot dusver slechts marginale belangstelling van westerse kartografen ondervonden. Harley gebruikt daarom een ruime definitie van het begrip kartografie die hem in Staat steh kaarten uit alle cul turen en van alle tijden te omvatten. Dit uitgangspunt ligt ook ten grond- slag aan het veeldelige standaardwerk The History of Cartography dat hij samen met prof. David Woodward onder handen heeft en waarvan twee delen zijn versehenen. Het zal dan ook niet verwonderen dat in genoemde Unesco-aflevering aan de Produkten van niet-westerse culturen veel aan dacht wordt besteed. In onderstaande bespreking zal daarop dan ook de nadruk vallen. Catherine Delano-Smith (U.K.) wijst er op dat oude kaarten vaak een inte ressante afspiegeling vormen van mythen en legenden. Zo komen op 18e- en 19e-eeuwse kaarten uit India plaatsen voor uit de sagenwereld van het Mahabharata-epos. Voorts zijn kaarten bekend waarop het legendari sche continent Atlantis is ingetekend. Andere weer tonen het rijk van Priester Johannes uit de 12e eeuw dat in Oost-Azie of zoals later werd ver- ondersteld in Abessinie gelegen zou hebben. Ook de goudstad El Dorado aan het mythische Parimameer, tever- geefs gezocht door Spanjaarden en Engelsen in de binnenlanden van Guyana, komt op oude kaarten voor. Hetzelfde geldt voor het tot in de 18e eeuw op kaarten voorkomende, ten westen van lerland gelegen legendari sche 'paradijseiland' dat door de Ierse monnik Brendan in de 6e eeuw gevonden zou zijn. Veel is er zo zegt Mrs Delano echter nog niet veran- derd in de instelling van kartografen. Tot in de huidige tijd doen zij - dit- maal tegen beter weten in door weg- lating van militaire objecten en van nucleaire installaties of door opzette- lijke vervormingen de werkelijkheid geweld aan. Prof. Sobhi Abdel Hakim van de uni versiteit van Cai'ro behandelt vervol- gens de Arabieren die voortbouwende op de geschriften van de Grieken, vooral op die van Ptolemeus, in belangrijke mate tot de ontwikkeling van de kartografie hebben bijge- dragen. Het is echter moeilijk zieh daarvan een goed beeld te vormen daar slechts zeer weinig Arabische kaarten zijn teruggevonden. Prof. Hakim wijst er op dat de pelgrims- tochten naar Mekka een belangrijke Stimulans zijn geweest voor de geogra- fische belangstelling van de Ara bieren. Vast Staat dat hun kennis niet beperkt was tot Islamitische landen en veel verder reikte dan die der Grieken. Behalve een groot deel van Europa en Noord-Afrika kenden zij de oostkust van Afrika, Zuid- en zelfs Oost-Azie tot en met Korea. Volgens Hakim moet de lOe eeuw als de bloeitijd der Arabische kartografie worden aange- merkt. Uit deze periode dateert de Atlas van de Islam, bijgehouden en uitgebreid door de geograaf Ibn Haukal, bestaande uit 21 kaarten voornamelijk van gebieden in het cen trale en oostelijke deel van de islamiti sche wereld. De uit de 12e eeuw date- rende wereldkaart van Al-Idrisi - die aan het hof van de Normandische koning Roger II op Sicilie werkte en zowel Arabische als westerse bronnen raadpleegde wordt als een hoogte- punt van de Arabische kartografie be- schouwd. Zijn werk heeft - aldus KT 1992.XVIII.2 67

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 69