straties mee kon lopen met die van de kleurenadvertenties van een adver- teerder. In de toekomst zal bij gebruik van meerkleurenillustraties per nummer een kleine /2000, - extra aan kosten gemaakt moeten worden. De redactie heeft dit er graag voor over. De voorzitter reageerde op dit voorstel van de redactie met te benadrukken dat het KT het visitekaartje van de ver- eniging is en riep op tot suggesties van de vergadering welke lijn het beste gevolgd kan worden. Hierop vroeg de heer J. Meyer zieh af of er als tussen- oplossing aan gedacht is gebruik te maken van een steunkleur voor het binnenwerk. De heer Van Elzakker vermeldde hierop dat door de heer A. Kers een dummy is vervaardigd uit- gaande van een steunkleur. De redac- tieraad heeft in reactie hierop uitge- sproken dat het functioneler is de meerkosten te besteden aan inciden- tele kleurillustraties. De heer A. Brown deed vervolgens de suggestie de artikelen met kleurillustraties in een nummer te plaatsen. De heer Van Elzakker bracht hierop naar voren dat het artikelen betreft voor meer dan een nummer. Daarnaast loopt men tegen Problemen aan bij themanummers. De heer M.A.G. Bos informeerde of er gezocht werd naar een nieuwe adverteerder. De heer Van Elzakker deelde mede dat de heer J.C. Snabilie met deze taak is belast. Tot slot benadrukte de heer G. van Omme dat het gebruik van een steun kleur veel extra werk met zieh mee- brengt. Men zit er altijd aan vast en het werkt door in het gehele tijdschrift. Het is efficienter de aandacht te con- centreren op speeifieke illustraties. De heer S. van der Steen maakte in zijn toelichting op het jaarverslag van de werkgroep Kartografische Reproduk- tietechnieken bekend dat de werk groep in 1992 het roer wil omgooien middels een naamsverandering van de werkgroep in Kartografische Produk- tietechnieken en meer aandacht voor omschakeling en omscholing van per- soneel in de organisatie. In zijn toelichting op het jaarverslag van de werkgroep Opleiding en Onderzoek maakte de heer Kraak mel- ding van de voorbereiding van de tweede onderwijsdag. Het is de bedoe- ling vertegenwoordigers uit onze buurlanden uit te nodigen voor een vergelijking van het kartografisch onderwijs. Naar aanleiding van het verslag van de begeleidingscommissie van de PBNA- cursus Technisch Kartograaf bedankte de voorzitter prof. Piket voor zijn inspanningen. Hij heeft vanaf 1973, eerst als secretaris en later als voorzitter, de opgang, bloei en neergang van de cursus meegemaakt. Naar aanleiding van de dreigende beeindiging van de PBNA-cursus vroeg de heer Van Zuijlen zieh af of de totale cursus dreigt te vervallen of dat er nog kans is op een schriftelijke cursus zodat alsnog aan de behoefte van een categorie geinteresseerden tegemoet kan worden gekomen. De voorzitter bracht hierop naar voren dat het PBNA behoorlijk afhoudend is. Het aantal deelnemers aan de cursus is de laatste jaren erg laag. Er zijn nog opties voor een zaterdag- cursus en een zomercursus. Het bestuur zou graag een mogelijkheid willen houden voor een Studie in de vrije tijd. De heer R. de Jonge spreekt zijn ver- bazing uit over de gang van zaken omtrent de PBNA-cursus. Hij had al eerder van een cursist vernomen dat overwogen wordt te stoppen met de cursus. De voorzitter had tevens de indruk gekregen dat het PBNA van de cursus af wil. Het probleem van de cursist die na een onderbreking gewei- gerd werd de cursus af te ronden, moet op een communicatiestoornis berusten. Zowel de heer A. Verroen als prof. Piket benadrukten dat PBNA de wettelijke verplichting heeft om tot vijf jaar na de beeindiging van de cursus nog examens af te nemen. De voorzitter beloofde dat op dit inci- dentele geval zal worden terugge- komen en Steide het op prijs dat de begeleidingscommissie een en ander nader wilde onderzoeken. De werkgroep Kartografische Termi nologie heeft haar ei gelegd in de vorm van het Kartografisch Woordenboek. Dank gaat uit naar Wolters-Noord- hoff die het woordenboek gratis gedrukt heeft als afscheidscadeau voor drs. G.F. Willems, naar de Topo- grafische Dienst die voor het typewerk en de verzending heeft zorg gedragen en naar het Kartografisch Laborato rium van de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de RUU voor de vervaardiging van de illustraties. De heer P. W. Geudeke zal voorlopig fun- geren als contactpersoon voor termi- nologie-aangelegenheden Naar aanleiding van een vraag van de heer Van Elzakker over de ICA-com- missie Kartografische Terminologie antwoordde de heer Geudeke dat al acht jaar niets meer van deze, inmid- dels opgeheven, commissie is ver nomen. Op een vraag van de heer A. Ras met betrekking tot de uniformering van de verslaglegging van de werkgroepen antwoordde de heer Van Elzakker dat hiervoor ten behoeve van publikatie in het Kartografisch Tijdschrift zorg zal worden gedragen. Prof. Piket memoreerde dat naast het Kartografisch Tijdschrift en de activi- teiten van de werkgroepen als bindend element binnen de vereniging het tra- ditie was jaarlijks een algemene stu- diedag te organiseren. De voorzitter reageerde hierop met te benadrukken dat alle studiedagen voor alle leden toegankelijk zijn. In het afgelopen jaar is de kartografie in haar volledige breedte aan de orde geweest binnen de activiteiten van de werkgroepen en was er geen plaats meer voor een alge mene studiedag. Voor de toekomst is deze echter niet uitgesloten. Bestuursmutaties De bestuursleden M.A.G. Bos, P.W. Geudeke en J.A.M. Smeulders waren aftredend. De heer Smeulders, die vanwege ziekte helaas verhinderd was, heeft te kennen te geven niet beschik- baar te zijn voor een volgende be- stuursperiode. Zijn nieuwe werk- gever, het E.G. Bureau voor de Statis- tiek te Brüssel, is niet bereid hem gele- genheid te geven voor NVK-bezig- heden. De vergadering bedankte hem voor zijn werkzaamheden in de afge lopen jaren. Het bestuur heeft ver- kozen zijn bestuursvacature niet te vervullen. Door het bestuur was de heer M.A.G. Bos als penningmeester voorgedragen voor een volgende bestuursperiode en de heer P.W. Geudeke op eigen ver- KT 1992.XVIII.2 7

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 9