(S. Vicente en Santos) en van Rio Genero (Rio de Janeiro), een van Salvador (Bahia) met de Allerheiligen- baai en een van Pernambuco (Recife). Deze afbeel- dingen zijn in vogelvlucht weergegeven. Bijzonderheden op deze prenten zijn met letters aangegeven, die in de tekst uitgebreid verklaard worden. De auteur schrijft dat zijn Reys-boeck het derde deel van een tractaat is, waarvan het eerste deel over de noorder- kwartieren handelt en het tweede over de grote en over- vloedige schatrijke landen van Peru en Chili. In het vierde deel zullen "custuymen, Gods-dienste, Wetten, Trouwe, danssen en speien" uitgelegd worden. Deze delen zijn verloren gegaan, zo ze ooit hebben bestaan7. N.(V.)G. beschrijft de kust, plaatsen, baaien, rivieren, kapen, eilanden en geeft hun onderlinge afstanden steeds in mijlen van een uur gaans. Daarenboven geeft hij weer wat er overal is aan te treffen aan bevolking, vredelievend dan wel vijandig, aan gedierte en aan planten. Ook maakt hij er melding van of een haven makkelijk te bereiken is, of deze meer of minder geschikt is om vers voedsel en drinkwater in te slaan en zo meer. Daarbij geeft hij de volgende mening weer, die voor kartografen, historisch gezien, interessant kan zijn: "men siet hedens-daeghs, so haest alsser een lant gevonden, ende in een groote caerte uytgebeelt is, dat andere het selve ter stont in cleynder formaet brengen, ende door de veelheyds der namen dicwijls de alder slechtste plaetsen uyt drucken, ende de grootste ende principaelste overthooft sien. Het welck claerlijck bewezen can werden op desen wegh van Rio de la Plata van peru ofte na de Stadt de la Plata, alwaer in diversche caerte afgeteyckent zijn, de rustplaetse van de eene dach tot de andere: en werde van de meestedeel dergener die de caerte oft caert-boecke gebruycke, aengesien als oft so veel Steden wäre die daer onder wege laghen: zijnde inderdaete anders niet als herberghen." Het klimaat van Brazilie wordt uitvoerig beschreven, belangrijke onderdelen daarvan zijn de zeestromingen en de passaten. Zowel in de inleiding als verderop in het pamflet is een globale zeilinstructie vanuit Nederland naar Zuid-Amerika opgenomen. Het Reys-boeck vervolgt met mededelingen over wat er in noordwaartse richting längs de kust wordt aange- troffen. Voigt men achtereenvolgens de drie kaarten dan blijkt dat alles daarop van het begin tot het eind terug te vinden is. Voorts geven bijkaarten en tekeningen op de kaarten de bijzonderheden weer, die op bepaalde plekken aangetroffen worden. Op de derde kaart is de wijze gei'llustreerd waarop de Indianen wonen. "Hare huysen ende wooninghen waren seer langh op staecken, ende met riet ghedeckt, ja soo groot datter in een twee ofte drij hondert menschen conden woonen, van binnen al vol staecken zijnde, daer sy hare netten ofte beddens aen vast maeckten. Heb- bende voorders in huyshoudinghe elck Man sijn eyghen Vrou, die sy sonder veel Ceremonien in hare hangende Bio Genzko Figuur 4. Sao Vicente/Santos en Rio de Janeiro (Koninklijke Bibliotheek, pfl. 3450). KT 1992.XVIII.3 11 •attlas llJanjaJ.'

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 13