Beddens somwijlen nietthegenstaende de presentie van Signooren, oft Matroosen casseerden." De tekenaar en de graveur hebben hun best gedaan om de plaatsen en Steden en hun omgeving zo aantrekkelijk mogelijk weer te geven. Maar men mag betwijfelen of het wel helemaal conform de werkelijkheid was. Op de tweede plaat is te volgen hoe in mei 1624 de verovering van de Allerheiligenbaai en de stad San Sal vador heeft plaatsgevonden, waaraan de in de titel van het pamflet genoemde 'Heer van Dort' heeft deelge- nomen. Het betreft hier de tot de Ridderschap van Zut- phen behorende jonkheer Johan van Dörth, heer van Pesch, Vehof, Naelraed en Oelde, geboren in 15748, die na de verovering gouverneur van San Salvador werd. Daarvoor had hij reeds hoge ambten gediend. Ongeveer een maand later sneuvelde hij in een schermutseling buiten de stad9. De vloot waarmee hij naar Salvador kwam stond onder commando van admiraal Jacob Wil lekens, vice-admiraal was Piet Heyn. Ook de hierna te noemen schrijver van de Toortse der Zee-vaert, Dierck Ruijters, voer mee als schipper van een van de schepen. De laatste plaat laat een deel van de stad Pernambuco in vogelvlucht zien. Ook op deze plaat is veel in beeld gebracht dat in het Reys-boeck verteld wordt, zoals de verwerking van suikerriet, een hoofdprodukt van Bra- zilie, in en bij een suikermolen en de verwerking van maniok ('Mandiocken') tot farina, een soort meel om brood van te bakken. Ter verduidelijking, zo meldt het Reys-boeck, staan de knollen en vruchten (patat, iniamas, maniok en ananas) apart op de plaat uitgete- kend. Te zien is hoe een Portugees echtpaar aldaar reisde, hij te paard en zij liggend in een hangmat gedragen door twee slaven (bij K). Op de achtergrond wordt land bouwrijp gemaakt door het afbranden van onkruid, waardoor volgens de beschrijving ook het ongedierte, meest mieren, verbrandde. Het is duidelijk hoe zeer de samensteiler van het Reys- boeck getracht heeft met illustraties het beeld van dat verre land voor de lezer te verlevendigen. Bronnen voor dit nieuws Een poging erachter te komen waar de samensteiler N.G. de kennis vandaan heeft gehaald, leidde tot het volgende. In 1622 verscheen de Spieghel der Australische Navi- gatie door den Wytvermaerden en cloeckmoedighen Zee-heldt, Iacob Le Maire. Dit journaal met docu- menten en andere bescheiden is opnieuw uitgegeven en van commentaar voorzien door Engelbrecht en Van Herwerden10. In het tweede deel schrijven deze bewer- kers dat het Reys-boeck van het rijcke Brasilien, dat in 1624 verscheen, steunt op verklaringen van Daniel le Maire, een broer van Jacob en dat het slechts weinig over die reis geeft en de voorbereidingen zelfs onbe- sproken laat. Daarnaast heeft de samensteiler N.G. voor zijn werk ook gebruik gemaakt van de in S. Sajlva uoe Figuur 5. Salvador en de Allerheiligenbaai (Koninklijke Bibliotheek, pfl. 3450). 12 KT 1992.XVIII.3

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 14