Figuur 1. Detail van een wegenkaart van Rand McNally uit 1895, van de omgeving van New York. Rand McNally R.L. 91-S169-renewal tochtjes nog wel eens uit de auto kwam om te wandelen; voor Amerikaanse uitgevers waren deze vormen van recreatie echter buiten het gezichtsveld komen te liggen. Natuurlijk waren en zijn de verschillen in grootte tussen de Verenigde Staten en de Europese landen een factor in de verschillen in ontwerp van wegenkaarten. Zeer gede- tailleerde Amerikaanse wegenkaarten op de grote schalen die voor Europa gebruikelijk zijn, worden niet geproduceerd voor de doorsnee Amerikaanse markt, omdat de kosten verbonden aan de voltooiing van een dergelijke nationale serie veel te hoog zouden zijn. Aan de andere kant laten de kleinschalige kaarten de grote afstanden overbrugbaar lijken. Door een transcontinen- taal autowegennet te plannen en te bouwen, en door daarvan op grote schaal kaarten te verspreiden, zetten de Amerikaanse planners en kartografen van het eerste kwart van deze eeuw het publiek aan tot transcontinen- taal reizen per auto. Omdat er grotere afstanden af te leggen waren dan in Europa hebben Amerikaanse auto- tochten altijd meer van doen gehad met door het land heen reizen dan met reizen in het land. De vormen van de Amerikaanse wegenkaarten weerspiegelen dit zieh losmaken van de topografie. De kaarten geven de route weer als een serie van tussenafstanden, bestemmingen of zelfs reistijden. Deze voorkeur voor of nadruk op lange- afstandsreizen per automobiel is gebaseerd op een pleiten voor het autowegennet en voor toerisme via het autowegennet-systeem dat teruggaat tot de eerste jaren van de produktie van wegenkaarten in de Verenigde Staten (VS). De oorsprong van Rand McNally David Woodward heeft ooit in was gegraveerde kaarten 'door en door' Amerikaanse kaarten genoemd4. Rand McNally is het eerste bedrijf geweest dat deze techniek ten volle toepaste, en daarom kan men het evenzo een 'door en door' Amerikaans bedrijf noemen. Door middel van zijn expertise op marketinggebied, de voor- zichtige wijze van produktontwikkeling en zijn aandacht voor veranderende kartografische technologie is Rand McNally er beter dan enige andere firma in geslaagd de Amerikaanse markt voor kartografische massapro- 16 KT 1992.XVIII.3

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 18