Bovendien waren de plaatselijke organisaties van wie hulp werd ingeroepen allemaal potentiele klanten. De verkoop werd verder gestimuleerd door de kaarten via plaatselijke kranten aan de man te brengen. Het grootste deel van de omzet van de autoroutekaarten kwam echter van bedrijven die erop inschreven, zoals hotels, benzine- stations, toeristische bezienswaardigheden en andere dienstverlenende bedrijven längs de route. In ruil voor de aankoop via een vertegenwoordiger van Rand McNally van een voorgeschreven aantal 'Auto Trails' kaarten (om aan hun klanten uit te delen) werden ze zowel op de betreffende districtskaart vermeld (figuur 3) als in het begeleidende boekje. Een hierbij door de verte genwoordiger in New England, Francis Hurturbis, ge- bruikt formulier, gedateerd 23 december 1918, geeft de voorwaarden aan waarop dat gebeurde: Geachte Heer, Ik heb U onlangs vergeefs trachten te bereiken, en neem daarom de vrijheid U schriftelijk op de hoogte te brengen van het belangrijke project dat door de firma Rand McNally uit Chicago wordt uitgevoerd. De reden daarvoor is dat het ook U materiele winst kan opleveren. Kort gezegd is Rand McNally bezig met het schilderen van gekleurde markeringen op telefoon- en andere palen längs 160.000 km autowegen, die lopen van Calais in de Staat Maine naar Topeka in Kansas en van de Canadese grens naar de zuidgrens van Virginia, om op die manier toeristen de weg te wijzen längs deze routes. In samen hang met deze markering geeft het bedrijf een zeer bij- zondere kaart uit van deze opvallend aangegeven routes met een eenvoudige legenda. Meer dan deze legenda en de gekleurde ring op de palen heeft men niet nodig om de weg te vinden. Op de kaart uit 1919 vindt men vlakbij elke stad de naam van het belangrijkste hotel, of het beste garagebedrijf in rood gedrukt, zodat de toerist meteen ziet wat voor accomodatie hij in die stad kan aantreffen. Bijgaande bijlagen zullen U een idee geven van de stijl en methode die we daarbij gebruiken. De kosten van een dergelijke vermelding bedragen 25 en daarvoor krijgt U het volgende: 1. Vermelding in rood van Uw hotel op alle kaarten van District no 6. De oplage zal in 1919 tussen de 100.000 en 500.000 exemplaren liggen. 2. Vermelding op alle lokale kaarten en stadsplatte- gronden. 3. Vermelding van Uw hotel in drie boekjes met registers van de belangrijkste hotels en garagebedrijven, en wel in de boekjes die resp. voor 25, 50 en 150 dollarcent worden verkocht door boekhandels, krantenkiosken enz. De totale oplage van deze publikaties is in dit Dis trict 100.000. 4. 50 gratis exemplaren van de 25 dollarcent editie van A Guide to the Blazed Trails. 5. Een gratis wandkaart van het District met een waarde van 5.00. Met andere woorden, U ontvangt voor 17.00 aan materiaal voor Uw 25.00, en bovendien een adver- tentie die in tussen de 100.000 en 500.000 boekjes en kaarten verschijnt. Op onze kaart van 1919 hebben we reeds de beste hotels en garagebedrijven van New England opgenomen, en daarom zouden we er prijs op stellen om ook de naam van Uw etablissement op te nemen bij Uw stad, niet alleen ten voordele van Uzelf maar vooral ook ten behoeve van de reizigers längs deze route. U kunt zieh niet permitteren niet op deze kaart vermeld te staan! Ter ondertekening voeg ik hierbij een opdrachtformu- lier "I7 Door dergelijke tactieken te gebruiken sloeg Rand McNally twee vliegen in een klap. Ze verkochten kaarten, maar ze verbeterden de kaarten tegelijkertijd doordat ze toeristen op die manier een nuttige lijst van beschikbare diensten konden verschaffen. Onder de leiding van FEM. Gousha trachtte de 'Auto Trails' afdeling ook automobilistenclubs, autoweg-ver- enigingen, 'state highway departments' en oliebedrijven als klanten te winnen. In 1923 kwamen kaarten uit die speciaal voor de Gulf Oil Company waren geprodu- ceerd, en in 1926 werden ook Texaco, Standard Oil (Indiana), Continental Oil en Pure Oil bediend, evenals vele kleinere bedrijven, hetzij met speciaal voor hen ver- vaardigde kaarten of met bestaande kaarten waarbij op het omslag de logo's van de bedrijven waren gedrukt. Brink bleef in deze periode de leiding houden over het verzamelen van de informatie en het compileren, ont- werpen en tekenen van de kaarten. In 1922 verklaarde hij trots dat hij de hoofdstad van elke Staat in de VS had bezocht om er informatie te verzamelen. Omdat hij als een expert op het gebied van het nummeren van auto wegen werd beschouwd, werd hij door de federale over- heid geraadpleegd toen deze eindelijk plannen ging maken voor het opzetten van een nationaal systeem van uniform gebouwde en genummerde autowegen18. Het is ironisch dat door het aannemen van het nationale auto- wegennetsysteem in 1926 zowel Rand McNally's 'Auto Trails' kaarten met hun wegennummers als het systeem van in kleur gemarkeerde routes achterhaald raakten. De door Brink uitgegeven nummers concurreerden een tijdje met de nieuwe federale nummers, maar het was duidelijk dat dat tot verwarring zou leiden. Maar hoe dan ook, de firma was op dat moment zijn aandacht al in toenemende mate aan het verleggen van autokaarten voor de individuele verkoop naar afzet aan oliebedrijven die de kaarten gratis aan hun klanten uitdeelden. Boven dien bracht men vanaf 1924 ook wegenatlassen uit, die bestonden uit 'Junior Auto Trails' kaarten19. De 'Auto Trails' kaarten en de 'Blazed Trails' werden geleidelijk uit het assortiment genomen c.q. afgebouwd. In deze periode verliet H.M. Gousha ook Rand McNally om een eigen, naar hem genoemd bedrijf te stichten. Gousha slaagde er onmiddellijk in om een behoorlijk aandeel van de wegenkaartenmarkt voor oliebedrijven te ver- werven, en zijn bedrijf is tot nu toe de belangrijkste concurrent van Rand McNally op de Amerikaanse wegenkaartenmarkt gebleven. KT 1992.XVIII.3 19

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 21