Cart/o/graphix Cart/o/info lingexperiment in de eerste zodat dit voorgoed uit de geschiedenis van de atlas verdween. Ook het plan om ook in de Grote Bosatlas de vereenvoudigde spelling te introduceren was hiermede van de baan. Nederland kon weer rüstig ademhalen! Huidige situatie Sedert het jaar 1974 zijn er op het gebied van de spelling van aardrijkskundige namen geen beslissingen te ver melden. De commissie Damsteegt heeft weliswaar in 1976 haar eindrapport bij de minister van O W inge- diend, doch een reactie daarop is tot dusver uitgebleven. Voorts heeft de commissie Buitenlandse Aardrijkskun dige Namen (CBAN) als haar eerste en laatste deelrap- port in 1980 een Lijst van Landennamen aan de minister aangeboden. Om uiteenlopende redenen verkreeg ook deze lijst geen wettelijke Status. Voor de voortgang der werkzaamheden op spellinggebied kon de ratificatie in hetzelfde jaar van het Taalunieverdrag tussen Nederland en Belgie van groot belang worden geacht. Immers, een van de doelstellingen van de Taalunie is de ontwikkeling van een gemeenschappelijk beleid op het gebied van de Nederlandse taal en letteren onder meer door het geza- menlijk bepalen van de officiele spelling. Vroeg of laat moesten dus de aardrijkskundige namen aan de beurt komen. Bovendien werd met deze ratificatie de door Van Kemenade in 1974 genoemde hindernis opgeruimd. De verwachtingen waren dus hoog gespannen. De eerste jaren van de Taalunie - sedert 1984 operationeel - waren voornamelijk jaren van orientatie, bezinning en consolidatie, maar in 1988 werd voor de schrijfwijze van buitenlandse geografische namen een nieuwe werkgroep ingesteld, de WBAN. Onder leiding van voorzitter prof. dr. D.P. Blok, Amsterdams historicus, heeft deze werk groep de zaken voortvarend aangepakt. Reeds medio 1989 werd een lijst van landennamen aan de opdracht- gever aangeboden en naar verluidt werd ook op de kri- tiek op deze lijst adequaat gereageerd. Is op het gebied van de buitenlandse namen dus beweging te constateren, op het terrein der binnenlandse blijft het stil. Wel heeft de Taalunie in 1990 een spellingcommissie ingesteld doch nadrukkelijk is vastgesteld dat de voorstellen van deze commissie met uitzondering van het gebruik van het koppelteken in binnenlandse aardrijkskundige namen geen betrekking zullen hebben op de schrijfwijze van aardijkskundige namen in het algemeen. Zo is de wachttijd van 'enige jaren' die de minister in 1974 in het vooruitzicht Steide tot een respectabel 18-jarig bestand uitgedijd zonder dat zieh voor de binnenlandse namen enig hoopvol perspectief aftekent. We zijn dus weer terug bij af! Het Hogeveense meisje uit de Kleine Bos blijft ongeduldig längs de Hoogeveensche vaart fietsen terwijl de eerste oplage van de 55e druk van de atlas onder vakgenoten een gevraagd collector's item is geworden! Klassen Polygonen Het unieke Kartografisch Software Concept voor de Macintosch Vectoren Nederland Voor meer informatie omtrent: Grafisch en Kartografisch Ontwerp Interaktieve Presentatie Systemen Verkoop Cart/o/graphix Bezuidenhoutseweg 125 2594ÄE Den Haag Telefoon: 070 - 382 44 50 Fax:070-3478499 Voor meer informatie omtrent: Kartografisch-, illustratief- of technisch-tekenwerk met behulp van Cart/o/graphix, Illustrator, Freehand, Autocad, Microstation Bezuidenhoutseweg 125 2594 AE Den Haag lefoon: 070 - 381 80 60 Fax:070-3478499

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 27