zo kan het.maar zo kau het ook! Amsterdam Utrecht Een bekend motel bij Breukelen stuurt haar clientele bij- gaand kaartje (fig. la). Op de achterzijde ervan wordt in- formatie gegeven over de accomodatie van het motel en wordt de gunstige ligging aangeprezen (fig. lb). Het kaartje is nogal onduidelijk omdat geen onderscheid is gemaakt tussen de verschillende topografische dementen. Een rivier kan even goed een weg zijn: het verschil is niet te zien. De belangrijke spoorlijn waar de tekst gewag van maakt is niet aangegeven. Afgezien van deze zaken die voor Baambrugge vreeland Wiidc Blik Loendervecnse Pias Loenen Kaiorama Middenhoek Vreedenhoek Nieuwer I SluiS Mijnden Rupelmande Sterreschans Over Holland Loosdrechtse Plassen Groene Vecht Oueek hoven Breukelen X Gunterstein Nijenrode^ Oudaen Breukelen een duidelijk beeld essentieel zijn, staan er ook nog een aantal fouten in de kaart: een drietal buitenverblijven is aan de verkeerde zijde van de Vecht gesitueerd en twee namen zijn onjuist. Bij het ontwerpen van een verbeterde versie van het kaartje (figuur 2) is uitgegaan van een aantal criteria: verschillende topografische dementen moeten goed te onderscheiden zijn en voor de orientatie moeten in elk geval de autoweg (A2), de spoorlijn Amsterdam-Utrecht, het Amsterdam-Rijnka- naal, de Vecht en het plassengbied aangegeven worden. Van de gewone wegen zijn er slechts een aantal getekend. Een betere selectie is zeker mogelijk door ter plekke te bekijken welke wegen opgenomen moeten worden met het oog op een route längs de verschillende bezienswaardige gebouwen. In het verbeterde kaartje zijn de Symbolen zo gekozen dat ze zonder legenda ook te begrijpen zijn. G.W.J. van Omme Ons motel is centraal gelegen aan de A2, zowel per auto als met het openbaar vervoer zijn Utrecht en Amsterdam binnen een kwartier bereikbaar. Het Sta tion is direct naast het Motel gelegen. De naaste omgeving biedt volop mogelijkheden tot recreeren, zoals bijvoorbeeld, de Vecht met zijn weelderige buitenverblijven, de Loosdrechtse- en Vinkeveense plassen en diverse musea. Figuur 1. Het oorspronkelijke kaartje (a) en een deel van de tekst van de achterzijde (b). Figuur 2. Een verbeterde versie van figuur la. Amsterdam Baambrugge •eeland Loenderveense Loenen) Kaiorama Middenhoek Vreedenhoff Nieuwersluis^^ Mijnden Rupelmonde j\Sterreschans Over-Holland Loosdrechtse Plassen Breukelen I Groene Vecht Queekhoven Gunterstein Tienhoven Utrecht KT 1992.XVIII.3 53

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 55