aankondigingen Verslag van de Rijkscommissie voor Geodesie en de Nederlandse Commissie voor Geodesie over haar werkzaamheden in de jaren 1988/1990 De Nederlandse Commissie voor Geo desie is sinds 1 januari 1990 de opvolger van de Rijkscommissie voor Geodesie. De Nederlandse Commissie voor Geodesie ressorteert onder de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, als Permanente Commissie van de Akademie Raad voor de Aardweten- schappen. Het verslag begint met de samenstel- ling van de Commissie (persoonlijke en ambtshalve leden) en de mutaties daarin over de verslagperiode. Hoofdstuk II behandelt de activiteiten van de Commissie met daarin opge- nomen de verslagen van de subcom- missies Bodembeweging, Mariene Geodesie, GIS en NEREF, en de werk- groepen Geschiedenis der Geodesie en Toegepaste Ruimtegeodesie. De betrekkingen met internationale organisaties komen in hoofdstuk III aan de orde. Tenslotte de verslagen van de organi saties van de ambtshalve leden t.w. de Rijksdriehoeksmeting, Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Dienst der Hydrografie en de Topo- grafische Dienst. Met name dit hoofd stuk kan van belang zijn voor de NVK- leden, omdat hier in kort bestek ver slag wordt gedaan van de activiteiten welke bij die diensten hebben plaats- gevonden A.J. Kers Historische plattegronden van Neder landse Steden, deel 4 Batavia. Stich- ting Historische Stadsplattegronden te Lisse in samenwerking met het Ko- ninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te Leiden, het Gemeen- temuseum te Heimond en uitgeverij Canaletto te Alphen aan den Rijn. Prijs f!50, In de serie Historische Plattegronden van Nederlandse Steden verschijnt het deel Batavia, het eerste in de reeks dat de kaarten van een stad in de voorma- lige Nederlandse kolonien beschrijft. De uitgave bestaat uit een map met losbladige facsimiles van 14 kaarten samen met een inleiding en een cata- logus, samengesteld door Bea Brommer. De uitgave is tweetalig, Nederlands en Engels. Over de geschiedenis van Batavia, het huidige Jakarta, is al veel geschreven. Het beschikbare kaartmateriaal is echter nooit diepgaand onderzocht. In deze uitgave is gekozen voor het tijdvak 1600-1800: de periode van de Verenigde Oostindische Compagnie, die haar Aziatische hoofdkwartier in Batavia had. De inleiding schetst de ontwikkeling van Batavia als stad. Tevens wordt ingegaan op het werk van diverse land- meters en kaartmakers in Batavia en de drukkers en uitgevers van de kaarten in Nederland. De catalogus beschrijft 51 gedrukte kaarten van Batavia, die in Nederland werden uitgegeven. Vanwege hun bij- zondere documentaire waarde zijn daarin ook enkele buitenlandse kaarten opgenomen. Van elke kaart worden de tekenaar, graveur, uit- gever, datering, inhoud van de kaart en het doel van de uitgave genoemd. Ook zijn herdrukken en latere navol- gingen getraceerd, waardoor de karto- grafische waarde van de kaarten dui- delijk wordt. Ter aanvulling zijn 19 manuscriptkaarten en 50 profielen van Batavia opgenomen. De papiersoort is zodanig gekozen, dat aan de kaarten ten volle recht wordt gedaan. Een kaart wordt in kleur uitgegeven. De kaarten zijn afgedrukt op het formaat 43 x 51 cm en worden in losse bladen samen met de inleiding geleverd in een groene linnen gekartonneerde band. De oplage is beperkt. Inlichtingen kunnen worden ver- kregen bij dr. A.J. Kölker, Jan Steen- straat 41, 2162 BM Lisse. NVK publikatiereeks Reeds versehenen: 1. Standaardisatie en uitwisseling van kartografische gegevens. Redactie: M.J. Kraak. Werk- groep Automatisering in de Kar- tografie, 1991. Prijs: /25,-. 2. Kartografisch onderzoek in Belgie en Nederland. Redactie: F.J. Ormeling. Werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1991. Prijs: /20, - 3. Rasters en vectors in ruimtelijke informatie. Redactie: H.J.G.L. Aalders M.A. Damoiseaux. Werkgroep Automatisering in de Karto- grafie, 1992. Prijs: /9, - Prijzen exclusief /5, - portokosten. Losse nummers kunnen worden besteld bij C.P.J.M. van Elzakker, ITC, Afdeling Kartografie, Postbus 6, 7500 AA Enschede (voor zover de voorraad strekt). Op dit adres kan ook informatie worden verkregen over abonnementen op de NVK-Publika- tiereeks. KT 1992.XVIII.3 57

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 59