Het 'Reys-boeck van het rijcke Brasilien': Amerika op kaarten in pamfletten omstreeks 1600 J.W.F. Voogt Inleiding Sinds enige tijd is een bibliografisch onderzoek gaande naar kaarten, topografische prenten en portretten in 16e- en 17e-eeuwse pamfletten in Nederlandse verzame- lingen. Dit onderzoek, dat plaatsvindt onder auspicien van prof. Schilder en dat deel uitmaakt van Explokart, een onderzoeksprogramma van de Faculteit der Ruimte- lijke Wetenschappen aan de Rijksuniversiteit Utrecht, beoogt niet uitsluitend een beschrijvende lijst samen te stellen, maar steh zieh tevens ten doel inzicht te krijgen in de illustratieve en informatieve doeleinden van het beeldmateriaal, vooral ook in relatie tot de begeleidende tekst. In dit artikel wordt met enige beperkingen aandacht geschonken aan de informatie, die het publiek van de Verenigde Nederlanden over Amerika kreeg middels pamfletten, zoals deze thans worden aangetroffen in verzamelingen, die beschreven zijn in de catalogi door Knüttel, Petit en Tiele. Aan het eind van de 16e en in het begin van de 17e eeuw zijn tientallen pamfletten betreffende Amerika ver sehenen. Deze beschrijven reizen ernaartoe, ontdek- kingen, hoedanigheden van het land, de volken, het kli- maat, veroveringen, politieke belangen, zoals het nut en de noodzaak van de Westindische Compagnie in de strijd voor vrijheid tegen Spanje, de triomf van de ver- overing van de Zilvervloot, de levensomstandigheden aldaar en nog veel meer. Dit artikel beperkt zieh tot het noemen van de pamfletten met kaarten en de poging het verband tussen tekst en kaart aan de hand van een pam- flet uit te werken. Pamfletten en bijbehorende kaarten 1Spieghel der Spaensche tyrannye, in West Indien, waerinne verhaelt wort de moordadighe, schandelijcke, ende grouwelijcke feyten, die deselve Spanjaerden ghe- bruyet hebben inde selve landen. Mitsgaders de beschrij- vinghe vanden ghelegentheyt, zeden ende aert van deselve Landen ende Volcken. In Spaenscher Talen beschreven, door den E. Bisschop Don Fray Bartho- lomo de las Casa, van S. Dominicas Oorde. t'Amstelredam by Nicolaes Biestkens de Jonghe. Ende men vintse te coop by Cornelis Claesz. MDXCVI. in 4', 82 blz., behalve platen. Bevat: [Kaartje van Noord- en Zuid-Amerika] [waar- schijnlijk van Jodocus Hondius]. Kopergravure, 8,5 x 12,5 cm. Knüttel 960 2. Histoire Dy Pays nomme Spitsberghe. Monstrant comment qu'il est trouvee, son naturel et ses animauls, avecques La triste racompte des maux, que nos Pecheurs, ont en a souffrir des Anglois en Teste passee, 1613. Escrit par H.G.A. Et en apres une Protestation contre les Angloys, etc. En Amsterdam, a l'enseigne du Carte nautique [Hessel Gerritsz.] MDCXIII. in 4', 32 blz. Bevat: [Kaart van de noordelijke zeeen van Groenland tot en met Nova Zembla] [auteur F(?)]. Kopergra vure, 16,5 x 25,5 cm. Knüttel 2053 3. Journal Ofte Beschryvinghe van de wonderlicke reyse, gedaen door Willem Cornelisz. Schouten van Hoorn, in de jaren 1615. 1616. en 1617. Hoe hy bezuyden de St rate van Magellanes een nieuwe Passagie tot in de groote Zuydsee ontdeckt, en voort den ghe- heelen Aerdkloot omgheseylt, heeft. Wat Eylanden, vreemde volcken en wonderlicken avontueren hem ont- moet zijn. 't Amsterdam, By Willem Jansz. [Blaeu]. in 4', 92 blz. en 8 kaarten Bevat: 1[Wereldkaart in twee halfronden met randdeco- ratie.] - Kopergravure, 16,0 x 23,0 cm. 2. Caerte van Porto Desire. Kopergravure, 15,0 x 21,0 cm. 3Caerte van Nieuwe Passagie bezuyden Strate Magel- lani. - Kopergravure, 17,0 x 21,5 cm. 4. Caerte van Zuydzee. Kopergravure, 17,0 X 41,0 cm. 5. Caerte van Nova Guinea. Kopergravure, 15,5 x 27,5 cm. 6. Hoornse Eylandt. Kopergravure, 15,5 x 22,5 cm. 7. Cocos Eyland (verraders Eylandt). Kopergra vure, 15,5 x 22,5 cm. 8. [Aanzicht vermoedelijk van Hoornse Eylandt]. - Kopergravure, 15,5 x 22,5 cm. Alle kaarten waarschijnlijk van Blaeu. Knüttel 2494. 4. Missive. Daer in Kortelijck ende grondigh werdt ver- toont, hoeveel de Vereenighde Nederlanden gheleghen is KT 1992.XV111.3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1992 | | pagina 9