commissie NVK 2000 in te stellen. De voorzitter sprak de hoop uit dat de werkgroep nuttig werk zal verrichten. Bestuursmutaties De bestuursleden Dijkstra en Laiesse waren aftredend. Omdat het onder- zoek naar de toekomst van de NVK kan leiden tot aanpassing van de bestuursstructuur van de NVK Steide het bestuur voor (her)benoemingen voor een periode van een jaar in plaats van vier jaar te laten gelden. Aangezien er geen tegenkandidaten waren aangemeld werden de heren Dijkstra en Laiesse bij acclamatie ver- kozen verklaard en conform het voor- stel voor een jaar herbenoemd als bestuurslid. Verenigingsprijzen 1992 Voor de Vierde keer werden door de Jury Verenigingsprijzen, welke voor 1992 bestond uit de heren C.A. van Kampen, P. van den Donck, O. Koop en J. Russchen, de NVK-prijzen toe- gekend. Dit jaar ontving de jury wellicht dankzij de enquete onder de institutionele leden - enkele tien- tallen nominaties. Jury-voorzitter de heer Russchen lichtte het door de jury gehanteerde onderscheid tussen de Technische en Algemene Kartografie prijs nader toe. De Technische prijs is bedoeld voor verrichtingen die de nadruk hebben op middelen en gericht zijn op de communicatie tussen karto- grafen. De Algemene prijs is extern gericht, op het algemene publiek. Vervolgens maakte de heer Russchen de namen van de prijswinnaars bekend door de jury-rapporten voor te lezen: Verenigingsprijs: de heer M. Damoiseaux; Technische Kartografieprijs: de heren F. van der Wel en R. Hootsman voor het artikel over kwaliteitsinformatie ter ondersteu- ning van de integratie van ruimte- lijke gegevens; Algemene Kartografieprijs: mw. N. van Bethlehem voor (karto)grafische vormgeving in het dagblad Trouw. De door de jury gegeven motivaties voor de toekenning worden eiders in dit KT-nummer integraal weerge- geven. Voorzitter Hoogendoorn complimen- teerde de jury met de vele nominaties en feliciteerde de prijs winnaars. De heren Koop en Russchen waren aftredend als jurylid. De jury zal in de körnende maanden twee leden voor- dragen voor de vacante plaatsen. Mededelingen van de voorzitter De voorzitter had nadere medede lingen over het 7e lustrum van de ver- eniging, het ICA-congres te Keulen, de stichting Wetenschappelijke Atlas van Nederland en het Mercatorjaar. In november 1993 viert de NVK haar 7e lustrum met een meerdaags congres in Rolduc te Kerkrade. Het bestuur heeft een commissie ingesteld met als voorzitter bestuurslid de heer Laiesse om het congres nader invulling te geven. De heer Laiesse zette de stand van zaken m.b.t. de organisatie nader uiteen. Het congresthema zal zijn 'Kartografie in het GIS-tijdperk'. Kartografie Staat voor iets dat altijd heeft plaatsgevonden en zal plaats- vinden en GIS Staat voor een trend, iets van dit moment. Op de eerste dag zal als keynote-spreker ICA Secretary- General/Treasurer J.P. Grelot aan- wezig zijn. Het programma bestaat verder uit een aantal dagdelen die ver- zorgd worden door de NVK werk- groepen. Het ziet er naar uit dat dit zal lukken voor de werkgroepen Automa- tisering, Kaartreproduktie en Onder- wijs en Onderzoek. De werkgroepen Geschiedenis voor de Kartografie en Kaartbeheer hebben te kennen gegeven geen mogelijkheden te zien om een bijdrage te leveren. Het con gres zal een gelegenheid voor karto- grafen zijn om een aantal dagen infor- meel bij elkaar te komen om van gedachten te wisselen. De organisatie hoopt dat de leden in grote getale in Rolduc aanwezig zullen zijn. In reactie op deze uiteenzetting vroeg de heer Kraak aan de vergadering zieh uit te spreken voor verplichte deel- name van alle werkgroepen aan het congres. De heer Hameleers merkte naar aanleiding hiervan op dat zijn werkgroep niet gekend is in de keuze van het congresthema. De heer Kraak antwoordde dat alle werkgroepen voor overleg zijn uitgenodigd en een verslag hebben ontvangen. Mw. Cle- ment-van Alkemade bracht naar voren dat historisch kartografen veelal niet de middelen hebben om drie dagen aan een congres deel te nemen. Bovendien betreffen het te veel techni sche onderwerpen. Hierop reageerde de heer Smits met de suggestie dat het mogelijk moet zijn om een gedeelte van het congres bij te wonen. Veel kaartbeheerders kunnen zieh niet per- mitteren om drie dagen te gaan. De heer Ormeling benadrukte dat slechts een keer in de vijf jaar een dergelijk congres (met een tentoonstelling) wordt gehouden. De heer Smits deed vervolgens de suggestie een gezamen- lijke vergadering van de werkgroepen Kaartbeheer en Geschiedenis voor de Kartografie op te nemen en deelname voor een dag mogelijk te maken. De heer Laiesse reageerde hierop door te benadrukken dat uitgegaan wordt van een totaalprogramma dat drie dagen omvat. De heer E.S. Bos bracht naar voren dat het bestuur de inbreng van alle werkgroepen als uitgangspunt heeft genomen. Dat moet dan ook nagestreefd worden. Het is nodig de misverstanden uit de weg te ruimen en de koppen bij elkaar te steken. Er kunnen goede lezingen gehouden worden die betrekking hebben op Kaartbeheer en Geschiedenis voor de Kartografie. De heer Hameleers ant woordde hierop dat er geen onwil is, maar dat elke vorm van expertise ont- breekt. Daarnaast is het de vraag of er buiten de werkgroep expertise aan wezig en beschikbaar is. Hierop rea geerde de heer Damoiseaux door op te merken dat de werkgroep Automatise- ring gastsprekers van buitenaf aan- trekt. Voorzitter Hoogendoorn bena drukte dat automatisering/GIS duide- lijke consequenties heeft voor alle werkvelden binnen de kartografie. Hierop schetste mw. Clement-van Alkemade de ontwikkelingen binnen de bibliotheekwereld. Er is door de Computer een grote scheiding ontstaan tussen de kaartbeheerders en degenen die met Computers werken. Meer com- putertraining van de bibliotheekwe reld maakt het wellicht interessanter voor kaartbeheerders en brengt de technici en beheerders dichter bij elkaar. Mw. Hoogendoorn gaf hierop aan dat deze suggestie door de KT 1993.XIX.2 9 OAa/k... ie-r aesTuu* zal Ex

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 11