omvang van het bestuur teruggebracht tot in totaal acht leden. PBNA-cursus/MBO-kartografie Ook in 1992 bleven de opleidingen in de kartografie in de belangstelling staan. In tegenstelling tot eerdere berichtgevingen is de PBNA-cursus Technisch Kartograaf niet stopgezet. Voor de cursus kan normaal worden ingeschreven. De werkgroep MBO-Kartografie heeft in overleg met het Vaktechnisch Lyceum Utrecht verder gewerkt aan de eventuele MBO-dagopleiding. Er zijn nog veel Problemen te over- winnen. Het is zeker dat de nieuwe opleiding niet voor 1995 zal starten. ICA De Adviesraad is diverse malen bijeen- gekomen om de presentatie van Nederland als gastland voor de ICA- conferentie in 1997 voor te bereiden. In juli heeft dit geresulteerd in een pre sentatie aan ICA-voorzitter J.P. Grelot. De zorgvuldige voorbe- reiding en goede presentatie ten spijt is Nederland niet verkozen om als gast land te fungeren voor de conferentie in 1997. Zweden is deze eer te beurt gevallen. Wel heeft het ICA-bestuur de NVK verzocht als gastland op te treden voor de bijeenkomsten van de ICA-com- missies en -werkgroepen in 1995 ter voorbereiding op de conferentie in Barcelona. Dit jaar heeft het NVK-bestuur een begin gemaakt met een sterkere coördinatie van de Nederlandse verte- genwoordiging in de ICA-commissies en -werkgroepen. Activiteiten werkgroepen, commissies en redactie KT Door de werkgroepen zijn weer een groot aantal activiteiten ontplooid. Er werden studiedagen georganiseerd omtrent onder meer de volgende thema's: Repro 20: 1992 grensverleg- gend; Repro 21In hoeverre is de auto- matisering in de kartografische (re)produktie al van toepassing, Multi-Media en Kartografie, Verval en behoud: ook in Uw collectie! en tot slot een tweetal Workshops in samen- werking met NexpRI over de toepas- singen van GIS in (kartografisch) onderzoek. Op de Vrije Universiteit te Amsterdam is deelgenomen aan een informatie- markt voor middelbare scholieren. De redactie van het Kartografisch Tijdschrift heeft onder meer de samenwerking met de redactie van Geodesia gei'ntensiveerd, de unifor- mering van de publikatiereeks meer gestalte gegeven en een nieuwe KT- rubriek geintroduceerd, te weten Bedrijfsprofiel Activiteiten bestuur Het bestuur kwam in 1992 zes maal bijeen. Veel tijd en aandacht is besteed aan de voorbereiding ten behoeve van de ICA-conferentie, de ontwikke- lingen met betrekking tot de opleidin gen in de kartografie en de vertegen- woordiging in de ICA-commissies en -werkgroepen. Ten aanzien van de coördinatie c.q. begeleiding van de organisatie van de diverse verenigings- activiteiten behoefde het bestuur minder actief te zijn. Door de werk groepen werden - veelal op eigen kracht - weer veel activiteiten geor ganiseerd. Een activiteit waar het bestuur zwaar op zal inzetten is de organisatie van het zevende lustrum van de NVK in het najaar van 1993. De eerste voorberei- dende besprekingen met de werk groepen over het lustrumcongres hebben dit jaar reeds plaatsgevonden. Ontwikkeling ledental De stand van zaken van het ledental van de NVK per 31 december van 1992 is weergegeven in het bijgaande over- zicht. In vergelijking met vorig jaar heeft het aantal abonnementen een relatief Sterke groei doorgemaakt. Stand 31-12 1980 1991 1992 saldo 1992 Het aantal individuele leden en institu- tionele leden is nagenoeg stabiel gebleven. In 1992 konden zo'n 50 nieuwe leden en abonnementen ver- welkomd worden, tegenover ruim 50 opzeggingen (waaronder 6 geroyeerde en 5 zoekgeraakte leden). In totaal werden meer dan 200 mutaties in het ledenbestand geteld. Dankzij de informatie-brochure over het Kartografisch Tijdschrift werden ruim 50 proefexemplaren aange- vraagd. J.H.R. van der Schuit Het Kartografisch Tijdschrift in 1992 Wanneer u dacht dat uw redactie zieh kon onttrekken aan de vergaderziekte, en ongestoord creatief bezig kon zijn met het KT, dan moeten wij u teleur- stellen. Behalve de 5 reguliere redac- tievergaderingen en een bijeenkomst met de redactieraad zijn er in 1992 ook al drie vergaderingen geweest samen met de redactie van Geodesia, om de mogelijkheden voor intensivering van de samenwerking met dat tijdschrift te onderzoeken. De resultaten daarvan heeft u in 1992 in het KT kunnen zien. Ondanks al het vergaderen heeft u drie nummers van de jaargang 1992 ook in dat jaar ontvangen, en het laatste nummer van dat jaar heeft u inmiddels ook in huis. We zijn zelf zeer te spreken over deze vier nummers: we vinden ze beter gedrukt (door Krips) en beter geillu- streerd dan ooit; de voorzitter hoopt dat dat niet samenhangt met het feit dat hij een half jaar in het buitenland vertoefde. De resterende redactieleden hebben het daardoor wel extra zwaar gehad. Maar ook anderen hebben in 1992 weer veel werk verricht voor het tijdschrift: prof. Kormoss en Allan Brown danken we weer voor hun bii- drage aan de internationale toeganke- lijkheid van het tijdschrift door hun produktie van de samenvattingen in het Frans en Engels. Barend Köbben heeft zieh in 1992 weer over de rubriek Uit de tijdschriften ontfermd. ECI/ Sijthoff Handelsdrukkerijen heeft ons in 1992 weer gesponsord door het omslag gratis te drukken. Door een reorganisatie zal in 1993 de drukkerij geen onderdeel meer uitmaken van ECI, en daarmee vervalt hun moge- lijkheid om ons verder te steunen. Wij zijn het ECI echter bijzonder erkente- lijk voor de j arenlange steun. In 1992 zijn er twee min of meer spe ciale nummers uitgebracht. Het derde nummer had de redactie aanvankelijk geheel aan Amerika willen wijden, omdat dat werelddeel in 1992 vierhon- derd jaar geleden door de Europeanen herontdekt was. Ondanks bezoeken 12 KT 1993.XIX.2 Individuele leden 451 547 543 - 1 Institutionele leden 87 103 102 - 1 Abonnementen 105 129 144 +15

Kartografisch Tijdschrift | 1993 | | pagina 14